Івано-Франківськ знову стане кіностолицею України! З 21 по 27 вересня відбудеться вже четвертий Івано-Франківський міжнародний фестиваль короткого метру «4:3». Цьогоріч організатори підготували для глядачів насичену програму з понад 100 фільмів з 40 країн світу – від Європи до Америки.
На прес-конференції організатори події наголосили, що це єдиний фестиваль не лише в Україні, а й у світі, який фокусує увагу саме на фільмах, знятих у форматі «4:3», притаманному класичному кіно. Цього року з 936 фільмів, які надійшли до конкурсної програми заходу 250 пройшли технічний відбір, адже однією з ключових умов є дотримання вказаного формату. З них лише 25 були українськими.
«Останнім часом не така велика кількість виходить українських короткометражних фільмів, а тим більше у форматі «4:3», – наголосив програмний координатор та технічний директор фестивалю Валерій Гриша. – Але ми таки сформували національну конкурсну програму з десяти фільмів і вона досить різноманітна. Це стрічки і професіоналів, до прикладу Олексія Радинського «Там, де закінчується Росія», а також студентські роботи, тобто початківців. Зокрема, робота Олександри Горієнко «Ужгород, в укриття!» чи Катерини Ягодки «Патрес».
Щодо міжнародної конкурсної програми, то сформувати її було значно складніше, адже левова частка робіт – іноземні.
«У світі виробляється дуже багато кіно, десятки тисяч в рік, і звісно, що якась частина з них – у форматі «4:3». Тому ми дуже сильно старалися зробити супер різнобарвну селекцію. І мені здається, що вона вийшла найсміливішою за всі роки фестивалю. Тут дуже різне кіно і широка географія», – наголосив програмний директор фестивалю Олександр Гойсан.
На фестивалі короткого метру, за словами організаторів, показуватимуть фільми, котрі майже ніколи не демонструють в українських кінотеатрах і не можливо знайти в інтернеті. Це виняткова можливість побачити те кіно, яке не у всіх на виду, але є надзвичайно цікавим. А також гарна нагода зануритися у світ кіно, поспілкуватися з однодумцями та взяти участь у публічних дискусіях.
Цього року в рамках фестивалю відбудеться дві цікаві та ексклюзивні ретроспективні програми. Перша – «Спадщина» – присвячена українському німому кіно, створеному в період 1928-1930-х років. В її рамках покажуть чотири стрічки: «Людина з кіноапаратом» Дзиґи Вертова (1929), «Звенигора» Олександра Довженка (1928), «Перекоп» Івана Кавалерідзе (1930), «Хліб» Миколи Шпиковського (1929). Остання стрічка з цього переліку і відкриє фестиваль під живий супровід гурту «Злипні».
«Американська мрія» – це друга ретроспективна програма, яка присвячена творчості однієї з найвідоміших режисерок сучасного авторського кіно Келлі Райкарт. Її фільми отримують високі оцінки від кінокритиків та є учасниками та переможцями конкурсних програм найпрестижніших кінофестивалів світу. в Івано-Франківську продемонструють чотири стрічки цієї авторки, зокрема: «Болотиста річка», «Ода», «Обхід Міка», «Перша корова».
Фестивальна координаторка Софія Слюсаренко зазначила, що за роки свого проведення фестиваль став масштабнішим, розширився не лише в програмному контексті, а й «географічному». Зокрема кінопокази та інші події відбуватимуться на шести локаціях, зокрема в театрі кіно «Люм’єр», театрі ляльок ім. Марійки Підгірянки, підземному переході «Ваґабундо», Асортиментній кімнаті, «Urban Space 100» та Палаці Потоцьких. В рамках заходу, будуть як платні, так і безкоштовні події. Для зручності та економії коштів можна придбати абонемент. Детальнішу інформацію про програму фестивалю, локації та квитки можна знайти на офіційних акаунтах заходу в соцмережах.