Видається, що села Верхній Струтин і Нижній Струтин Рожнятівської територіальної громади після відомої поразки у протистоянні з ТОВ «Карпатнафтохім» щодо будівництва солепромислу в регіоні понад десять років тому, коли людей руками обласного керівництва проти їхньої волі й не дотримавши обіцянок фактично «перегнули через коліно», сьогодні знову не на жарт збурилися. Люди вже зібрали велику кількість підписів проти геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки родовищ кам’яної солі неподалік їхніх населених пунктів, громади виступають проти присутності нових інвесторів і вимагають рахуватися з інтересами селян.
Про наміри провадити розвідку і геологічне дослідження на 139 га угідь сільські громади дізналися тільки після проведення аукціону, на якому на початку січня цього року перемогла фірма ТОВ «Міжнародний інститут проблем управління та фінансових ризиків» (МІПУФР), зареєстрована в місті Костянтинівці на Донеччині (звільнене від окупантів бійцями ЗСУ 2014 року), яка й одержала дозвіл на те від Державної служби геології та надр – замовника аукціону – на п’ять років, заплативши 3 млн грн. Про основні види діяльності інвестора офіційно відомо, що МІПУФР надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно, консультує з питань комерційної діяльності й керування і т. ін.
За інформацією голови Рожнятівської селищної ради територіальної громади Василя Рибчака, територія родовищ, про яку йдеться, належить до угідь не лише однієї ТГ, а й частково до земель лісового фонду, але допоки інвестор не укладе договору оренди, підприємці не зможуть провадити добування кам’яної солі. Головне, на думку керівника, щоби врахували інтереси громад, а не, як буває, проігнорували їх.
– Наразі до нас, керівництва територіальної громади, ніхто з інвесторів ще не звертався, – стверджує В. Рибчак. – А приїдуть – будемо розмовляти. Бо попри те, що в Держгеонадрах нам зазначають, що діяли в рамках законодавства, ми переконані, що інвестор має щонайперше звертатися до громади і говорити з людьми, бо інакше зустрінеться згодом з великими проблемами. Ситуація у громадах спокійна і нема ніякої паніки. Люди зібрали підписи й надіслали звернення в керівні та профільні інстанції. А ми людей підтримуємо, тому що розуміємо їхні побоювання…
Представники громади вже звернулися до Президента і Кабміну, в Держгеонадра та інші структури з вимогою заборонити добування кам’яної солі, щоб не лише Нижній і Верхній Струтини, а й інші деякі населені пункти сусідніх Спаської та Дубівської ТГ після господарювання донецьких інвесторів не пожали такі техногенні й екологічно небезпечні ризики, які вже відчуло і сьогодні відчуває на собі після колишнього добування і переробки калійних солей сусіднє місто Калуш.
P. S. «Галичина» і надалі інформуватиме читачів про перебіг і результати струтинського громадського опору на Рожнятівщині.