Сільські громади на Рожнятівщині вимагають до себе гідного ставлення влади і підприємців

Виглядає, що села Верхній Струтин і Нижній Струтин Рожнятівської територіальної громади після відомої поразки у протистоянні з ТОВ «Карпатнафтохім» щодо будівництва солепромислу у регіоні понад десять років тому, коли людей руками обласного керівництва - проти їх волі й не дотримавши обіцянок, фактично «перегнули через коліно», сьогодні знову не на жарти збурилися. Люди вже зібрали велику кількість підписів проти геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки родовищ кам’яної солі неподалік їх населених пунктів, громади виступають проти присутності нових інвесторів і вимагають рахуватися з інтересами селян.

Про наміри провадити розвідку і геологічне дослідження на 139 га угідь сільські громади дізналися тільки після проведення аукціону, на якому на початку січня цього року перемогла фірма ТОВ «Міжнародний інститут проблем управління та фінансових ризиків», зареєстрована у місті Костянтинівці на Донеччині (від окупантів звільнене ЗСУ 2014 року), яка й одержала дозвіл Державної служби геології та надр – замовника аукціону – на п’ять років, заплативши 3 млн. грн. Про основні види діяльності інвестора офіційно відомо, що товариство «МІПУФР» надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно, консультує з питань комерційної діяльності й керування і т. д.

За інформацією голови Рожнятівської селищної ради територіальної громади Василя Рибчака, територія родовищ, про яку йдеться, не належить тільки до угідь однієї територіальної громади, а частково до земель Лісфонду, але до тих пір, поки інвестор не укладе договір оренди, підприємці не зможуть провадити видобуток кам’яної солі. Головне, на думку керівника, щоб врахували, а не проігнорували інтереси громад.

Василь Рибчак, голова Рожнятівської селищної ради територіальної громади:

– Наразі до нас, керівництва територіальної громади, ніхто з інвесторів ще не звертався. А приїдуть – будемо говорити. Бо попри те, що в Держгеонадрах нам зазначають, що діяли в рамках законодавства, ми переконані, що інвестор повинен щонайперше їхати в громаду і говорити з людьми, бо інакше зустрінеться згодом з великими проблемами. Ситуація у громадах спокійна і нема ніякої паніки. Люди зібрали підписи й надіслали звернення в керівні та профільні інстанції. А ми думку людей підтримуємо, тому що розуміємо їх побоювання.

...Люди вже звернулися до Президента України і Кабміну, в Держгеонадра та інші структури з вимогою заборонити видобуток кам’яної солі, щоб не тільки села Нижній Струтин і Верхній Струтин Рожнятівської територіальної громади, але й деякі населені пункти сусідніх Спаської та Дубівської територіальних громад після господарювання донецьких інвесторів не пожали такі техногенні і екологічно небезпечні ризики, які вже відчуло і сьогодні відчуває на собі після колишнього видобутку і переробки калійних солей сусіднє місто Калуш.

P.S. «Галичина» і надалі інформуватиме читачів про перебіг і результати струтинського громадського опору на Рожнятівщині.
Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами