На території Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбулася передача шести мобільних інклюзивно-ресурсних центрів – спеціально обладнаних автомобілів для надання додаткових психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами. Спеціальний транспорт придбали за кошти державної субвенції на умовах співфінансування з обласного бюджету. Автомобілі поїдуть в гірські райони області: Богородчанський, Верховинський, Долинський, Косівський, Надвірнянський, Рожнятівський. Це дасть можливість фахівцям цих інклюзивно-ресурсних центрів надати необхідні освітні послуги дітям з особливими потребами з найвіддаленіших населених пунктів.
Завідувачка ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Галина Іваночко інформує, що в області є понад 6 000 дітей з особливими освітніми потребами та працює 22 інклюзивно-ресурсних центрів. На Прикарпатті розпочали впроваджувати інклюзивне навчання з 2012 року. Тоді цією формою навчання було охоплено лише семеро особливих дітей. За вісім років ця цифра значно виросла. У поточному навчальному році 760 діток з особливими потребами навчаються в загальноосвітніх школах у звичайних класах, а також 164 дошкільнят відвідують дитсадки. Якщо порівнювати з попереднім навчальним роком, то їхня кількість зросла на 62 і 47 відсотків відповідно.
Виконувач обов’язків голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів наголосив, що в області дуже добре налагоджено роботу з дітьми з особливими потребами. І додав, що пріоритетним завданням місцевої влади є забезпечення надання якісних освітніх послуг, а придбання мобільних інклюзивно-ресурсних центрів є одним із способів досягнення цієї мети.
Кожен автомобіль обладнаний дидактичними матеріалами для проведення корекційної роботи логопеда, психолога та дефектолога. За словами Г. Іваночко, обладнання мобільних інклюзивно-ресурсних центрів є універсальним, підходить для обстеження, корекції, навчальної діяльності діток різного віку та з різними діагнозами.
На сьогодні Прикарпаття забезпечено вже сімома мобільними інклюзивно-ресурсними центрами. Адже ще у травні 2019 р. такий автомобіль отримав Коломийський інклюзивно-ресурсний центр.
«Ідеальний варіант, щоби кожен інклюзивно-ресурсний центр мав такий автомобіль, тому що специфіка складних порушень є такою, що дуже часто діти, охоплені педагогічним патронажем, потребують приходу фахівця додому», – наголошує Г. Іваночко.
Психолог Долинського інклюзивно-ресурсного центру Іван Васьків розповідає, що, як правило, батьки особливих дітей консультувалися по телефону, за можливістю приїжджали з ними до центру чи фахівці їхали до них та проводили діагностування на базі якогось навчального закладу.
«В роботі з дітьми з особливими потребами дуже важливою є системність, – наголошує мій співрозмовник. – Не буде системності – не буде і результату. Якщо дитина не відвідувала заняття через певні обставини: була хвора чи не могла добратися до центру через погодні умови, всю роботу потрібно було починати спочатку. Ключовим є слово «мобільність». Тепер фахівці центру можуть дістатись у будь-який куточок району, щоб надати кожній дитині фахову діагностику, підтримку та допомогу».