Уночі на 25 жовтня в Україні переведуть стрілки годинників на годину назад. Це буде зроблено, нагадаємо, згідно з постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року, відповідно до якої щороку останньої неділі березня о 3 год. стрілки годинників переводять на літній час, тобто на годину вперед, а останньої неділі жовтня о 4 год. – навпаки – на годину назад.
Наразі годинники переводять більш ніж у 70 країнах, у тому числі й у Європі та колишніх республіках СРСР. Однак у серпні 2018 року Єврокомісія виступила з рекомендаціями відмовитися від сезонної зміни часу вже 2019 р., які було ухвалено за результатами масового опитування серед громадян країн ЄС – 80 відсотків його учасників підтримали відмову від зимового часу.
У березні ж 2019-го Європейський парламент підтримав ініціативу про припинення зміни літнього часу на зимовий із 2021 року. Країни ЄС, які вирішать зберегти літню пору, матимуть можливість востаннє перевести свої годинники останньої неділі березня 2021 р. А ті, хто вважатиме за краще зберегти стандартний (зимовий) час, зможуть здійснити останню зміну часу останньої неділі жовтня 2021-го. Правда, пропозицію Європарламенту ще має обговорити Рада ЄС для вироблення остаточного рішення…
Для повнішої картини ситуації зі зміною часу на Землі додамо, що в північній півкулі перехід на літній/зимовий час використовують майже повсюди в США, Канаді, Мексиці, а також на Кубі, в Ірані, Сирії, Йорданії, Лівані та Ізраїлі. У південній півкулі стрілки годинників переводять в Австралії, Новій Зеландії, Чилі, низці штатів Бразилії і в Парагваї.
А от відмовилися від переходу на літній час Японія, Китай, Індія, Сінгапур і низка інших країн. В Європі на зимовий час не переходять Ісландія, РФ і Білорусь. В Україні теж ще 2011 року було ухвалено постанову про скасування переходу на зимовий час, однак пізніше її анулювали.
Як же в нас буде далі, наразі невідомо. Знаємо лише, що перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук зареєстрував у жовтні 2020 року в парламенті законопроєкт (№4201 «Про обчислення часу в Україні»), який передбачає закріплення на території України єдиного київського часу і відмову від подальшого сезонного переведення стрілок годинника. За словами віцеспікера, проєкт закону також спрямовано на протидію агресії РФ, яка на тимчасово окупованих землях нашої держави протиправно встановила свій час. «Закріплення на всій території України єдиного київського часу дасть змогу зміцнити наші безпекові позиції та сприятиме деокупації й реінтеграції тимчасово окупованих територій», – зазначив він.