Із 16 січня нинішнього року вступає в дію норма чинного законодавства, згідно з якою мовою обслуговування споживачів в Україні має бути державна – українська. «Відповідно до статті 30 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів надавати інформацію про товари і послуги державною мовою. У супермаркеті та в інтернет-магазині, у кав’ярні, банку, на АЗС, в аптеці чи бібліотеці, – де би ти не був – обслуговування має бути українською», – повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Мовний омбудсмен також додав, що лише на прохання клієнта його персональне обслуговування можна буде здійснювати іншою мовою. Отже, від названого дня, якщо, скажімо, офіціант у кав’ярні (правда, наразі вони зачинені через локдаун), клерк у банку чи слюсар в автосервісі тощо звернеться до україномовного клієнта, приміром, російською чи англійською, той матиме повне право поскаржитися на порушення законодавства чи то керівництву закладу-установи, чи до відповідних інстанцій, а то й викликати поліцію…
До речі, це не остання вимога мовного закону, ухваленого Верховною Радою ще 25 квітня 2019 року. Як повідомила членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Черноброва, 16 липня 2021 року має розпочатися державне іспитування на рівень володіння державною мовою. «Мета такого єдиного комплексного іспиту, який складатиметься з двох етапів – письмового й усного, – визначення рівня мовних умінь, мовленнєвих навичок та комунікативної компетентності осіб, які відповідно до закону зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків чи для набуття громадянства», – зазначила вона.