Що таке серцевий напад і як його розпізнати
Серцевий напад – стан, коли до серцевий м’яз відчуває різку нестачу кисню в результаті зменшення току крові. Якщо кровопостачання до серця не відновлюється протягом короткого періоду часу (кількох секунд), то частинки органу починають відмирати. В переліку країн Америки та Європи інфаркт міокарда (відмирання частини серця) прирівнюють до серцевого нападу.
При перших проявах симптомів варто вжити ряд обов’язкових заходів, котрі можуть врятувати людині життя, але першочергово викликати швидку допомогу. Напад може статися раптово, наприклад відразу після великого програшу в азартних іграх на реальні гроші чи фізичного перенавантаження. І не варто чекати та надіятися що стан пройде, навіть якщо людина стверджує що все в порядку.
Як зрозуміти, що скоро станеться серцевий напад
Найбільш розповсюджені симптоми:
- Біль чи дискомфорт в грудній клітці. Локалізується в лівій чи центральній частині. Неприємні відчуття продовжуються кілька хвилин. Вони можуть то проходити, то з’являтися знову. Людина в цей момент може відчувати печію чи інші порушення роботи шлунку;
- біль чи дискомфорт в одній чи двох руках, плечових суглобах, шиї, спині, нідпупковій зоні, нижній щелепі;
- задишка: інколи є єдиним симптомом. Вона з’являється не тільки під час фізичного навантаження, але і коли людина відпочиває.
Інші ймовірні ознаки інфаркту:
- Виникнення холодного поту;
- нудота;
- блювання;
- постійна втома, навіть зранку (більше спостерігається у жінок);
- різкий головний біль.
Залежно від людини симптоми можуть відрізнятися. У деяких вони настільки слабкі, що людина дивується, коли лікар їй повідомляє про серцевий напад, що стався. Наступного разу симптоми можуть проявлятися зовсім інакше.
У жінок та чоловіків є схожий симптом: дискомфорт чи біль в грудній клітці. Жінки в рази частіше відчувають нудоту, блювання, задишку, біль в спині та щелепі. Під час гострого періоду варто діяти дуже швидко. Тільки так інколи можна врятувати життя.
Що робити до прибуття швидкої допомоги:
- Прийняти Нітрогліцерин;
- випити таблетку Аспірину (якщо на складові ліків нема алергії).
Якщо поруч комусь стало погано, то варто викликати швидку і лише потім перевірити пульс і дихання. За їх відсутності надати першу допомогу: швидко і ритмічно натискати на груди (100-120 разів за хвилину).
Причини виникнення серцевого нападу
Спеціалісти виділяють декілька основним причин:
- Коронарна (ішемічна) серцева хвороба.
- Спазм коронарної артерії.
Переважно стан розвивається в результаті ішемії серця. Адже за цієї хвороби тік крові в серці зменшується, а згодом і зовсім блокується. Під час спазму коронарної артерії відбувається різке звуження судини.
Точну причину розвитку нападу лікарям вдається визначити не завжди. Переважно винуватцями виявляється:
- Прийом наркотиків;
- куріння;
- дія екстремально низьких температур;
- високий тиск;
- зайва вага;
- цукровий діабет;
- підвищений холестерин;
- неправильне харчування;
- сидячий спосіб життя.
Комбінація декількох факторів збільшує вірогідність нападу. Особливо негативно впливає ожиріння.