Новий міст через річку Бистрицю Солотвинську до мікрорайону Пасічна в Івано-Франківську набуває реальних обрисів. Нині на ньому повним ходом триває монтаж дорожньої основи і тротуарної частини. З боку вулиці Хіміків мостобудівельники, влаштувавши насип на в’їзді, з допомогою потужних домкратних балок вантажопідйомністю 400 тон почали насувати на раніше залиті залізобетонні опори суцільну конструкцію — т. зв. ортотропні плити, які являють собою металевий лист для настелювання з привареними до нього поздовжніми ребрами і поперечними балками. Насування здійснюється від опори до опори.
«Нині вже можна побачити реальні масштаби моста. Процес будівництва вражає своєю технологією, – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Багато хто взагалі не вірив у можливість здійснення такого амбітного проекту в Івано-Франківську, а нині багаторічна мрія іванофранківців вже успішно втілюється в життя. Крок за кроком робиться все для того, щоб до кінця цього року новий міст з’єднав обидва береги Бистриці і наступного року почав діяти. Завдяки новому мосту на Пасічну, який був «непідйомним» для міської влади з радянських часів, ми значною мірою розв’яжемо проблему транспортного колапсу в місті».
За словами директора київської фірми «Мостобудівний загін №112» Сергія Порожнюка, одна ортотропна плита має довжину понад 50 метрів і вагу більше 50 тон. Усі металеві конструкції вже доставили до Івано-Франківська, залишилось тільки зібрати решту плит й насунути їх на опори. Нині на об’єкті щодня працює близько 40 спеціалістів. С. Порожнюк не має жодних сумнівів, що цього року міст буде змонтовано.
Таким методом в Україні за останні п’ять років зводять уже другий міст: перший на Полтавщині збудувала турецька компанія. Науково-технічний супровід робіт в Івано-Франківську здійснюють фахівці Інституту електрозварювання ім. Патона, які перевіряють міцність швів конструкції.
Загальна довжина моста, конструкція якого є суцільно металевою, – 322 м; ширина проїзної частини – 9,5 м, тротуарів і велодоріжок по обидва боки — по 2,5 м. Контрактна гарантія на міст — 25 років, мінімальний термін експлуатації – 80 років, що набагато довше, ніж збірних конструкцій. Загальна маса металевої конструкції – 1760 тон. Ширина моста дозволяє регулювати рух і на випадок позаштатних ситуацій на ньому. Як відомо, торік в Україні запроваджено європейські стандарти ширини смуг руху від 2,75 м до 3,5 м.
По закінченню монтажу ортотропних плит візьмуться за нанесення на них захисного шару. Під час спілкування з міським головою Русланом Марцінківим, який зацікавився захисним покриттям для мостового настилу, Сергій Порожнюк назвав якнайбільш оптимальне покриття рідкою бітумно-мінеральною сумішшю, яка заповнює всі порожнечі, вирівнює покриття, виконує роль захисного шару і забезпечує достатню шорсткість дорожного покриття. Єдина проблема з цим для Івано-Франківська в тому, що в нас немає виробника такої суміші.
Тим часом міська влада вже починає перейматися ремонтом старого моста на Пасічну, який побудовано в 60-х роках минулого століття. Він не розрахований на нинішню кількість автомобілів, тому ледь витримує постійне інтенсивне навантаження. Те саме стосується і мостів через Бистрицю Надвірнянську та залізничний переїзд вулицею Незалежності. Наразі замовлено додаткове обстеження моста в Пасічній, аби з’ясувати, які недоліки на ньому треба усунути.
Теорію ортотропних плит, які згодом було застосовано в будівництві мостів, першим сформулював у 1914 році професор Львівської політехніки М. Губер. Завдяки конструкції настилу з таких плит підвищується вантажна спроможність, міцність і надійність мостів. Із 60-х років минулого століття в Німеччині, США, Канаді, Японії та інших країнах світу збудовано сотні ортотропних мостів. Перший міст такого типу в Києві появився 1976 року.