Руслан Марцінків: Є багато ідей, як зробити місто ще кращим та комфортнішим. Але наразі робимо те, що в наших силах

Івано-Франківськ знову опинився на чільних позиціях у чергових загальноукраїнських рейтингах. Якщо в рейтингу комфортности від журналу «Фокус» він посів друге місце серед найбільших міст України, то в конкурсі, яке провів Центр екологічних ініціатив «Екодія», був першим у категорії міст від 100 до 250 тис. населення в номінаціях «Мобільність» та «Якість повітря».

У щорічному рейтингу комфортности серед 24-х найбільших міст України, який складає тижневик «Фокус», обласний центр Прикарпаття був другим після сусіднього Тернополя. Під час визначення комфортности міст тижневик врахував результати 7-го муніципального опитування на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту і до цього додав п’ять нових критеріїв, пов’язаних із суб’єктивним сприйняттям своїх міст їхніми жителями.

Отже, комфортність міст оцінювали за 16-ма критеріями: економічним (рівень середньої зарплати, вартість умовного продуктового кошика, середня вартість житла в новобудовах і оренди квартир, співвідношення кількости резюме до вакансій), освітнім (кількість шкіл, що увійшли до рейтингу «100 найкращих шкіл», на 10 тисяч населення), оцінкою якости муніципальних послуг самими жителями (транспортної інфраструктури, водопостачання, доступности міста для людей з інвалідністю, роботи поліції та особисте відчуття безпеки), екологічним (кількість викидів основних забруднювальних речовин в атмосферу та обсяг небезпечних відходів І-ІІІ класів у розрахунку на одного жителя), тривалістю життя та безпеки (кількість злочинів на 10 тис. населення та показники захворюваности на коронавірус). Максимально за цими показниками можна було набрати 125 балів.

Найбільше балів Івано-Франківськ отримав за найнижчу в Україні середню вартість житла у новобудовах, хорошу якість транспортної інфраструктури та водопостачання, добрі екологічні показники, високу тривалість життя, найменшу кількість злочинів та захворювань на COVID на 10 тис. населення. У підсумку наше місто набрало 81,3 бали, пропустивши вперед лише Тернопіль (84,7). Третє місце – у Хмельницького (80,1), четверте – у Вінниці (78,8), п’яте – в Рівного (78,3). Київ у рейтингу – сьомий із 74,6 балами, Львів – 15-й (69,6).

Порівняно з іншими містами, включеними в рейтинг комфортности, Франківськ продемонстрував найкращу динаміку розвитку, поліпшивши свій результат одразу на 11 позицій, адже торік наше місто за цим показником було 13-те.

А от в конкурсі екологічного спрямування, яке провів Центр екологічних ініціатив «Екодія», Івано-Франківськ став переможцем в обох номінаціях –«Мобільність» та «Якість повітря» серед міст із чисельністю населення в 100-250 тисяч. Другим у «мобільності» був Тернопіль, а в «якості повітря» – Луцьк.

Для участи в конкурсі міста подавали відповідні заявки. Далі відбувалось опитування жителів цих міст, зокрема щодо оцінки якости громадського транспорту, ситуації з паркуванням, велосипедною інфраструктурою, зеленими зонами та моніторингом якости повітря. А далі за багатовимірною системою оцінювання – статистичними даними щодо викидів, оцінкою розподілу бюджетів, відгуками громадськости і т. д. визначали найкращі міста України. Загалом у конкурсі взяли участь 27 міст, яких поділили за трьома категоріями залежно від кількости населення.

Після конференції зі сталої мобільности та чистого повітря в Івано-Франківську та вручення нагород нашому місту від Центру екологічних ініціатив «Екодія» на сторінці міського голови Руслана Марцінківа в мережі «Фейсбук» появився такий пост: «…У нас просто зручне та мобільне місто для життя, для людей. В нас доступне місто: пішохідні зони, веломобільність, безбар’єрність, транспорт, інфраструктура, умови для маломобільних груп населення та багато іншого. А ще більше – попереду. Є багато ідей, як зробити місто ще кращим та ще комфортнішим… Та поки що робимо те, що в наших силах. Лише поступові перші кроки».

Нагадаємо, що за підсумками оприлюдненого на початку вересня ц. р. дослідження «Індекс конкурентоспроможности міст України (ІКМ) 2021», який провела Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» спільно з українськими партнерами, Івано-Франківськ за такими показниками, як лідерство міської влади, підтримка розвитку бізнесу, публічно-приватний діалог та ресурси для розвитку, посів другу сходинку в рейтингу серед 45-ти українських міст. А за сприятливим бізнес-кліматом та ефективним економічним урядуванням наше місто серед обласних центрів України було третє після Хмельницького і Тернополя. Також Франківськ продемонстрував один із найвищих в Україні рівнів підтримки інновацій.