Руслан МАРЦІНКІВ: Тішуся, що число людей, які долучаються до бюджету участи, щороку збільшується

У понеділок, 12 квітня, розпочалося голосування за проєкти, які в березні ц. р. подали ініціативні жителі міської територіяльної громади на фінансування в рамках міської програми «Бюджет участи». Із 272-х поданих проєктів для участи в конкурсі допущено 252. Отож упродовж наступних двох тижнів – до 28 квітня включно – жителі міста та сіл МТГ – Вовчинця, Крихівців, Угорників, Хриплина, Микитинців, Підлужжя, Черніїва, Березівки, Колодіївки, Підпечар, Добровлян, Братківців, Драгомирчан, Камінного, Радчі, Тисменичан, Узина та Чукалівки, які на час голосування матимуть 18 років і більше та реєстрацію в межах Івано-Франківської МТГ, зможуть підтримати своїм голосом по одному проєкту в 4-х таких категоріях: «малий», «великий», «ремонт малих вулиць» та «об’єкти культурної спадщини».

Голосувати вони зможуть двома способами – в онлайні та офлайні. Цього року процес голосування за проєкти в онлайні відбуватиметься легше завдяки оновленому сайту бюджету участи і воно буде можливе за допомогою ID-card (паспорта), електронно-цифрового підпису та розширеної системи банків. Детальне роз’яснення, як це можна зробити, є на сайті бюджету участи, адреса: https://if.pb.org.ua/. Однією із цьогорічних новинок стане можливість голосування і в терміналах «ПриватБанку» (детальна покрокова інструкція за адресою: https://www.youtube.com/watch?v=og81L8Kmbz8).

А голосування в офлайні традиційно відбуватиметься в ЦНАПах і його підрозділах, куди потрібно прийти особисто і мати при собі паспорт та ідентифікаційний код. З графіками роботи ЦНАПу та місцями розташування його територіяльних підрозділів можна ознайомитися на сайті за адресою: www.cnap.if.ua у розділі «Про центри».

Також традиційно буде доступною й послуга «Мобільний адміністратор». Її запустили для того, щоб могли проголосувати маломобільні та люди старшого віку. Отже, у робочі дні з 17 до 19 години авто зупинятиметься за таким графіком: 13 квітня машина з адміністраторами буде на вулиці Вовчинецька, 121 (навпроти костелу, біля магазину «ВАМ»), 14 квітня – вул. Паркова, 20 (поруч із монастирем), 15 квітня – Пулюя, 15 (поряд з магазином «Тростянецький»), 21 квітня – вул. Довженка, 1 (військове містечко), 22 квітня – вул. Незалежности, 151 («Майзлі», поряд із церквою).

Як відомо, на реалізацію цьогорічного бюджету участи передбачено 18 мільйонів гривень, тож, як писали координатори цієї програми на своїй сторінці у фейсбуці, «боротьба на голосуванні буде запеклою». На етапі подання проєктів первісні 272 проєкти мали фінансові запити аж на понад 104 млн грн. Хоча 20 недопущених до конкурсу проєктів загальної ситуації з коштами не змінюють, але й 18 мільйонів є великою сумою для того, щоб поліпшувати життєвий простір Івано-Франківської МТГ. Доля проєктів великою мірою залежатиме від того, наскільки їхнім авторам вдасться мобілізувати на свою підтримку голоси франківців. Міська цільова програма «Партиципаторне (з англ. participate – брати участь) бюджетування», більш знана як «Бюджет участи», діє у Франківську вже шостий рік поспіль. Наше місто було одним із перших в Україні, де її впровадили. Зініційована 2016 року міським головою Р. Марцінківим і підтримана депутатами міськради, партиципаторна програма стала одним із найдієвіших інструментів співпраці влади та громади.

За 5 років жителі міста подали на розгляд 711 проєктів, за які було віддано понад 150 тисяч голосів. Переможцями бюджету участи стали 166 проєктів. Координатори програми повідомляють, що проєкти попередніх років, фінансування яких з об'єктивних причин – через пандемію коронавірусу розпочалося пізніше, будуть завершені цього року. Наразі цілком профінансованими і закінченими є 35 із 46 проєктів-переможців. Ще 11 перебувають на різних стадіях реалізації.

«Ми починали із 500 тисяч гривень, а нині на реалізацію бюджету участи-2021 заплановано рекордну суму – 18 мільйонів гривень, – наголосив міський голова Р. Марцінків. – Бюджет участи – це школа соціальної активности для франківців. Тішуся, що люди готові брати ініціативу в свої руки та змінювати на краще своє місто, що число людей, які долучаються до бюджету участи, щороку збільшується. З кількости поданих цього року проєктів оптимістично сподіваюся, що нинішній рік не стане винятком із цього правила».