Міський голова Руслан Марцінків минулої неділі прозвітував перед міською громадою про результати своєї річної праці. Таким чином, він виконав вимогу ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка зобов’язує представників місцевої влади бути підзвітними й підконтрольними територіяльній громаді. Звіт міського голови у філармонії викликав немале зацікавлення у жителів громади – зала була вщерть заповнена людьми й багатьом довелося стояти.
Руслан Марцінків свій звіт перед громадою розпочав із найважливішого нині пріоритету – допомоги Збройним силам України та військовим. Головне завдання Івано-Франківської громади – бути надійним українським тилом, вважає очільник громади: «Ми докладаємо всіх зусиль, щоб допомагати військовим на фронті та підтримувати їхні родини в тилу. Адже від єдности фронту й тилу залежить ефективна оборона». Нинішнього року Івано-Франківська МТГ надала допомоги нашим захисникам значно більше, ніж торік, – на понад 606 млн гривень, або 16,5% цьогорічного бюджету міської громади. І це попри втрати місцевого бюджету від зняття «військового» ПДФО, які на кінець року сягнуть 460 млн грн. Допомога ЗСУ – друга велика за обсягом фінансів стаття в міському бюджеті після статті виплати зарплат вчителям, лікарям і бюджетникам.
Громада закупила для захисників України вже понад 9 600 із пообіцяних на початку цього року 10 тисяч дронів, й очільник міської громади сподівається, що до кінця 2024-го цей показник зросте до 11 000 дронів. А ще на фронт передано автомобілі, зарядні станції, комп’ютери та іншу техніку, матеріяли і продовольство. Частину цієї допомоги безпосередньо на передову, до речі, допоміг доставити і сам міський голова Руслан Марцінків під час семи волонтерських поїздок на схід. Системно діє міський Логістичний центр, який доставляє необхідні речі й посилки на фронт.
Для допомоги захисникам та їхнім родинам у міській громаді діє 12 програм. П’ять з половиною тисяч військових отримали на закупівлю спорядження майже 165 млн грн. Майже 6 тисяч військових отримали 40 млн грн на реабілітацію й лікування. Допомога військовим при пораненні становить від 30 тисяч грн. Родинам загиблих і зниклих безвісти громада виплачує по 100 тисяч грн. Цього року такі виплати отримали 212 родин. Також в Івано-Франківську нинішнього року почав працювати комунальний заклад «Дім воїна», в якому учасники бойових дій, ветерани отримують різну допомогу та можливості для соціалізації після фронту.
Медична галузь є серед міських пріоритетів. Оновлення медичних закладів, на що з бюджету громади скеровують значні кошти, триває вже не перший рік, і це стосується як ремонтів приміщень, так і закупівлі медичної техніки. Нині міська медицина докладає багато зусиль для реабілітації та лікування військових, причому потреба в цьому постійно зростає. Військових лікують у центральній лікарні на вул. Мазепи, на території якої відкрито майданчик для реабілітації, у міській лікарні на вул. Матейка, де завершують роботи з відкриття реабілітаційного відділення, і в поліклініках. Крім того, міська громада з початку 2024 року взяла під свою опіку Перший добровольчий хірургічний шпиталь «Брасс», а тепер працює над створенням реабілітаційного центру на вул. Софіївці та шукає інвестора для реабілітаційного центру на базі центральної лікарні. На базі центральної лікарні відкрили діагностичне відділення та денний стаціонар – на вул. Целевича. У пологовому оновили операційну, післяродове відділення, обладнали акушерське відділення у підвалі, відкрили кімнату матері і дитини. А в дитячій лікарні на вул. Чорновола – процедурний кабінет, відновили роботу басейну. Медичні заклади для свого оновлення отримують велику допомогу з бюджету громади. У центральній лікарні запустили в дію італійський мамограф нового покоління, єдиний на все Прикарпаття, а в міській поліклініці №5 – новітній, сьомий числом на всю Україну УЗД-апарат для визначення щільности кісток; також тут відкрили оновлені кабінети для кардіолога, ендокринолога та для профілактичних оглядів; у міській дитячій клінічній лікарні – новий процедурний кабінет із можливістю виконання хірургічних маніпуляцій та ін.
Ще одним важливим напрямом роботи Руслан Марцінків називає доступність Івано-Франківська. Насамперед це можливість для вільного пересування людей з інвалідністю, адже кількість поранених військових у міській громаді зростає, і громада повинна зробити для них і цивільних громадян із проблемами здоров’я проживання у місті комфортним. Цього року у Франківську облаштували від лікарень до центру міста та ЦНАПу п’ять маршрутів із пониженнями. У цій справі багато допомагає радник міського голови екскомандир роти НГУ Юрій Гапончук.
У соціальній сфері місто попри війну далі розвивалося, наголосив Р. Марцінків. У такій галузі, як освіта, завдяки облаштуванню укриттів забезпечено безперервний навчальний процес, діти пільгових категорій, а також учні початкових класів мають безоплатне харчування, дві сотні талановитих учнів і студентів отримують заохочувальні стипендії.
Також нині для керівництва міської громади дуже важливо підтримати тих людей, які не можуть обійтися без сторонньої допомоги. Значні кошти спрямовано на матеріальну підтримку, лікування і на продуктові набори для людей т. зв. золотого віку, з інвалідністю, малозабезпечених.
Доброю традицією під час звітування міського голови стало нагородження франківців, які відзначилися у спільній праці на перемогу. Цього разу серед нагороджених було 56 військових, медиків, капеланів, освітян, підприємців, соціальних працівників, волонтерів і комунальників.
Міський голова Руслан Марцінків запевняє, що франківські пріоритети на наступний рік залишаються незмінними й будуть спрямовані на посилення внеску в спільну перемогу.
Звітування голів громад і депутатів міських рад перед громадою є демократичним механізмом та індикатором відкритости місцевої влади. Як зазначають громадські активісти, Івано-Франківськ і в такій справі є серед перших в Україні поряд із такими містами, як Львів, Чернівці, Краматорськ, в яких врегульовано звітування посадових осіб.