Руслан МАРЦІНКІВ: Програма бюджету участі дає можливість ініціативним іванофранківцям зробити свій внесок у розвиток міста

Четвертий рік в Івано-Франківську діє цільова програма «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у місті Івано-Франківську», яку міська рада затвердила в 2016 році з ініціативи міського голови Руслана Марцінківа. На той час бюджет участі був запроваджений лише в трьох містах України. Завтра в Івано-Франківську завершується прийом проектів бюджету участі, який тривав з 11 березня. На понеділок, 1 квітня, їх було подано майже чотири десятки (торік було 142). Після розгляду на відповідність положенню про бюджет участі орієнтовно з 20 квітня розпочнеться голосування за них. В 2019 році в Івано-Франківську на бюджет участі заплановано 4 млн. гривень (торік було 2,5 млн. грн.).

Інструмент прямої демократії

Бюджет участі, який ще називають партиципаторним (від англ. participate – брати участь), є інструментом прямої демократії, який надає можливість кожному громадянину брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них. Бюджет участі вважають найбільш успішним і одним із найбільш популярних інструментів участі громад в ухваленні бюджетних рішень поряд із місцевою ініціативою, громадськими слуханнями та електронною петицією та є свідченням відкритості влади і зростання довіри до неї. Будь-який житель може подати проект, пов’язаний з поліпшенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і відстежувати, як його проект реалізують. За подані торік до бюджету участі проекти на сайті міськвиконкому, в ЦНАПах і бібліотеках міста проголосували 25 515 іванофранківців (10 % населення міста), в результаті чого переможцями програми бюджету участі стали 37 проектів.

Переможців обирає громада

Цього року міська рада прийняла нове вдосконалене положення Програми про бюджет участі, яке було розроблено з широким залученням громадськості. Під час роботи над цим документом 15-особова робоча група з питань бюджету участі з числа громадських активістів і посадових осіб місцевого самоврядування провела ряд публічних зустрічей, у т. ч. з учасниками минулорічних заходів бюджету участі, запустила онлайн-голосування та проаналізувала його результати. Всі охочі мали можливість подати до проекту свої пропозиції. Головна «родзинка» вже затвердженого положення про бюджет участі полягає в тому, що переможців обиратиме не комісія, а самі іванофранківці своїм голосуванням.

Кожен повнолітній іванофранківець віком від 18 років може проголосувати за один малий та один великий проекти в рамках Програми бюджету участі. Сайт бюджету участі (http://bu.mvk.if.ua/) оприлюднює всю інформацію про кожен проект: реєстраційний номер, дату реєстрації, назву, автора, розділи проекту відповідно до форми проектної заявки, висновки до проектів, які відхилено. Результати голосування підраховуються в електронній системі автоматично по кожному проекту. Реалізації підлягають ті проекти, які набирають найбільшу кількість голосів.

Школа для ініціативних

Проекти бюджету участі залежно від вартості поділено на малі — до 100 тис. грн. (торік було до 50 тис. грн.) і великі — до 300 тис. гривень (торік — до 200 тис. грн.). За доступністю для жителів міста проекти розрізняють на загальноміські, які стосуються жителів всього міста, та локальні (наприклад, прибудинкові території). На великі проекти виділено орієнтовно 40% від загальної суми бюджету участі.

Такий же ліміт коштів передбачено і на реалізацію проектів в освітніх закладах. Як каже координаторка програми «Бюджет участі», консультант міського голови Христина Костирко, цього року освітні проекти з впорядкування шкіл і садочків виділено в окрему категорію. Річ у тому, що торік 27 із 37-ми переможців були якраз школи і дитячі садки, тобто дещо непропорційно до інших потреб міста.

Щоб вплинути на таку ситуацію, цього року для роз’яснення всіх питань, що виникають у жителів міста на етапі підготовки та подання проектів, голосування за проекти і т. і. започаткували «Школу бюджету участі». Впродовж шести днів для іванофранківців — і тих, які не мають досвіду підготовки і подання проектів бюджету участі, і тих, що вже мають такий досвід, в цій школі роз’яснювали, як належно оформлювати проектні заявки та розробляти плани промоції проектів. За словами Х. Костирко, кількість іванофранківців, які відвідали ці заняття, значно перевершила очікування. Однак і цього року на стадії подання проектів участі далі зберігалася активність шкіл і садочків.

«Бюджет участі – це своєрідна школа громадянської активності для жителів міста, — каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — Наша головна мета: допомогти містянам зрозуміти, що все в їхніх руках, що саме вони можуть змінити свою вулицю, мікрорайон чи й все місто, бо ніхто краще за них не знає про це. Програма бюджету участі дає можливість ініціативним іванофранківцям зробити свій внесок у розвиток нашого міста, зробити його цікавішим, бо місто потребує більше свіжих ідей».

***

Бюджет участі вперше випробувано на практиці в 1985 році в бразильському місті Порту-Алегрі. Сьогодні це вже стало практикою в понад 1500 містах світу. Розмір бюджету участі залежить від рівня економічного розвитку країн і є дуже різним.