Поки майже 1100 цьогорічних випускників івано-франківських шкіл шукають свого професійного місця в житті, решта школярів впродовж літніх канікул відпочиває або оздоровлюється. В мерії підготували для них не лише насичену програму активного відпочинку в місті з метою пропаганди здорового способу життя (спортивні змагання, інтерактивні забави та культурно-масові заходи), а й оздоровлення, адже частина школярів соціально вразливих категорій і влітку перебуває під опікою міської влади. До цієї справи причетні департаменти освіти та науки, соціальної політики, молодіжної політики та спорту, культури, управління охорони здоров’я та служба у справах дітей, які забезпечують відпочинок та оздоровлення дітей пільгових категорій та дітей, батьки яких загинули, постраждали або беруть участь у бойових діях на Донбасі. Цього року на придбання путівок для цих школярів Івано-Франківська міська рада виділила 1 млн. 200 тис. грн., що на 200 тис. грн. більше, ніж торік.
Традиційно літній відпочинок школярів в Івано-Франківську розпочався з пришкільних таборів з денним перебуванням, які діяли протягом двох тижнів при чотирьох школах, і 15-ти мовних таборів. Якщо в перших для дітей організовували різноманітні ігри, конкурси та розваги, то в других вивчали англійську, німецьку та польську мови. Також при школі-гімназії №3 діяв і перший мовний табір із вивчення китайської мови, який через кілька років планують перетворити у повноцінний мовний центр. Загалом за пів місяця табори відвідало близько двох тисяч учнів.
Паралельно понад пів сотні дітей пільгових категорій, що перебувають на диспансерному обліку, з 3 по 27 червня проходили курс оздоровлення в міській дитячій клінічній лікарні. Ці діти є з особливими потребами, не мають батьків або походять із багатодітних і т. зв. кризових сімей, а також із родин учасників бойових дій на сході України. Цього року місто на їхнє оздоровлення виділило 192 тис. грн., з них 52 тис. – на медикаменти з національного переліку. Як повідомили в департаменті охорони здоров’я, в лікарні цих дітей всесторонньо обстежили та оглянули лікарі різного профілю. Всі діти відвідували басейн, отримували масаж із 10-15 процедур і при потребі — медикаментозну терапію, мали п’ятиразове харчування на день. А сотні інших івано-франківських школярів за останні півтора літніх місяці відпочили в літньо-оздоровчих таборах.
Найголовніший із них для міста — позаміський заклад оздоровлення та відпочинку (ПЗОВ) «Лімниця» в с. Вістовій Калуського району за літо прийме 700 дітей, повідомив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. За кошти міського бюджету тут набереться здоров’я, за інформацією департаменту молодіжної політики та спорту, 171 дитина.
Але в Івано-Франківську турботливо підходять і до юних талантів.
В червні відпочивальниками першої зміни в «Лімниці» стали 35 обдарованих школярів, яким місто виділило пільгові путівки. Їх список фахівці міського департаменту освіти та науки формували на основі досягнень у навчанні та спорті кожного з них.
Як правило, це — переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних і міських фестивалів і конкурсів, всеукраїнських учнівських олімпіад з різних предметів, всеукраїнських та обласних чемпіонатів з різних видів спорту і т. п.
Із 9 по 29 серпня учасниками останньої, четвертої зміни в таборі «Лімниця», стане 34 школярі, які мають здобутки в спорті. Також цього року в «Лімницю» оздоровлюватися знову приїдуть діти з прифронтових міст Попасна Луганської та Волноваха Донецької областей.
Дозвілля дітей у Вістовій наповнено цікавими заходами. Скажімо, 5 липня з ними зустрівся відомий український богатир, багаторазовий рекордсмен України Назар Павлів. Він продемонстрував кілька силових елементів і провів спортивні конкурси серед дітей. Переможці отримали медалі, грамоти та призи. А перед тим діти зустрічалися з працівниками поліції м. Івано-Франківська і спілкувалися на тему правил дорожнього руху.
Торік у ПЗОВ «Лімниця», за даними міського департаменту освіти та науки, загалом оздоровилося і відпочило 582 дітей. З них — 61 сирота та діти, позбавлені батьківського піклування, 8 – дітей-інвалідів, 133 – з багатодітних і малозабезпечених родин, 121 – з родин учасників війни. Але це ще не повний перелік літніх відпочинкових акцій для школярів в Івано-Франківську. На сьогодні вже 163 дітей соціально вразливих категорій набиралися сил у ПЗОВ «Перлина Придністров’я» (Городенківський район), ПЗОВ «Сокіл» (Галицький район), ОЗОВ «Карпатські мрії» (с. Микуличин) і ПЗОВ «Лімниця» і за кошти обласного бюджету.
З 26 червня до 5 липня два десятки школярів відвідували Польщу на запрошення президента міста Рибніка П. Кучера (Шльонське воєводство). Із цим містом Івано-Франківськ ще з 2001 року пов’язує угода про співпрацю. Нашим дітям польські партнери запропонували змістовну програму відпочинку: екскурсійні поїздки, походи в гори, ознайомлення з флорою та фауною польських Бескидів, уроки польської мови.
Десять учнів-переможців всеукраїнських, обласних експедицій та конкурсів учнівської молоді, як повідомив департамент освіти та науки, з 1 липня мали тижневий безкоштовний відпочинок на дитячій турбазі «Говерла» у Ворохті.
Ще шестеро юних іванофранківців отримали з рук міського голови Р. Марцінківа квитки на 10-денний відпочинок до португальського міста-партнера Браги. Всі вони – діти загиблих учасників бойових дій. Витрати на їхнє перебування в Португалії беруть на себе господарі.
«Наші діти — це наше майбутнє. Міська влада вважає своїм обов’язком підтримувати дітей соціально вразливих категорій. Діти, позбавлені щасливих митей у дитинстві, згодом відповідають світові недовірою, а то й жорстокістю. Тож дбаючи про відпочинок та оздоровлення соціально ущемлених маленьких жителів Івано-Франківська, ми намагаємося, щоб світлих митей у житті цих діток було більше, щоб вони переконалися, що не полишені суспільством один на один із своїми проблемами. Певний, завдяки турботі громади ці діти виростуть добрішими», — вважає міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.