Руслан Марцінків: Іванофранківці позитивно оцінюють поліпшення умов на міських маршрутах

На комунальні маршрути в Івано-Франківську за останній тиждень виїхали сім нових тролейбусів БКМ 321 білоруського виробництва, які місто отримало фактично безплатно — за грантові кошти завдяки співпраці з міжнародними структурами. А загалом до кінця року до Івано-Франківська має надійти ще 22 тролейбуси, закуплених у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку і Фондом чистих технологій. Таким чином, невдовзі іванофранківців перевозитимуть на комунальних маршрутах міста 29 нових комфортабельних тролейбусів, кожен з яких вміщає понад сотню пасажирів. 

Нагадаємо, ЄБРР на придбання тролейбусів для Івано-Франківська виділив кредит у розмірі 4,5 млн євро, а Фонд чистих технологій — ґрант у розмірі 1 млн євро. В оголошеному КП «Електроавтотранс» на закупівлю нових тролейбусів міжнародному тендері за процедурою ЄБРР з участю корпорації «Богдан Моторс» і ВАТ «Белкомунмаш» переможцем стала білоруська компанія, яка погодилася поставити Івано-Франківську 29 тролейбусів за 5,5 млн євро. При цьому тролейбуси для нашого міста мають українську локалізацію — їх тяговий електродвигун виготовлено на заводі «Електроважмаш» у Харкові. Це було принциповою вимогою до виробника - не використовувати російські двигуни. Крім того, особливістю конструкції цих тролейбусів є те, що вони споживатимуть на 30% менше електроенергії, мають можливість аварійного автономного ходу без підключення до електромережі на відстань мінімум 1 км, а їхній кузов виготовлений з фінської низьколегованої нержавійної сталі, яка гарантує кузову тривалий термін експлуатації. Нові низькопідлогові тролейбуси доступні для людей з особливими потребами, оснащені камерами відеоспостереження, а 22 машини, які надійдуть до кінця року, матимуть і кондиціонери для салону.

Як розповів директор КП «ЕлектроАвтоТранс» Віталій Голутяк, нині середній вік тролейбусів в Івано-Франківську становить понад 20 років, «наймолодший» придбано ще в 2009-му, на маршрутах їздить приблизно 60 тролейбусів. Тому оновлення електротранспорту цього підприємства є пріоритетним завданням для міста.

«Зручний і доступний транспорт нині – не розкіш, а необхідність. Нам важливо розвивати мережу комунального транспорту. Це є одним із пріоритетів міської ради, – сказав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. — У цій справі одночасно з соціальною проблемою розв’язуємо й екологічну: орієнтуємося на сучасні малошкідливі для довкілля машини. Іванофранківці позитивно оцінюють поліпшення умов на міських пасажирських перевезеннях і все більше надають перевагу саме зручному комунальному транспорту. Конкуренція з боку КП «Електроавтотранс» неодмінно змусить приватних перевізників поліпшувати якість пасажирських перевезень».

Міський голова Р. Марцінків, ставши пасажиром одного з нових білоруських тролейбусів, переконався у комфортабельності цих машин і повідомив про плани міської влади невдовзі створити новий тролейбусний маршрут №5, який з’єднає тролейбусне депо і центр міста. Як відомо, цього року вже запроваджено і п’ять нових автобусних комунальних маршрутів.

Крім 29-ти нових, місто цього року придбало і два довгі, на 145 пасажирів, комфортабельні тролейбуси «Volvo», які були в експлуатації в Австрії. Містом також курсує вже 42 нові комфортабельні комунальні автобуси, тоді як на початку 2018 року ще не було жодного. Також за останні два роки Івано-Франківськ зробив справжній технологічний прорив в оплаті за проїзд і нині для цього на комунальних маршрутах широко використовує досягнення цифрових технологій — з допомогою безконтактної банківської картки, NFC-пристрою, СМС-квитка через Vodafone, Київстар та Lifecell, QR-коду через Приват24 і валідаторів.

Затверджена міською радою в лютому 2018 року Програма розвитку комунального транспорту міста Івано-Франківська на 2018-2022 роки передбачає закупівлю 40 нових низькопідлогових тролейбусів з можливістю автономного ходу, 20 таких, що були у використанні, тролейбусів, 40 великогабаритних низькопідлогових автобусів і т. ін.

47 білоруських тролейбусів тієї ж моделі, що й в Івано-Франківську, нині обслуговують пасажирів і в Одесі.