За даними Держстату, в листопаді 2020 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 3,8% (з 2,6% у жовтні). У місячному вимірі ціни зросли на 1,3%. А загалом упродовж року всі ціни на продовольчі і непродовольчі товари зросли в середньому на 2,5%. Фактична споживча інфляція перевищила траєкторію прогнозу, опублікованого в звіті НБУ за жовтень 2020 року. До інфляції, зокрема, призвели зростання цін на енергоносії, гірші показники врожаю окремих культур та послабленням гривні в попередні місяці. Та, мабуть, найбільше вплинули на цінову політику в Україні карантинні обмеження. Про це повідомила прес-служба Національного банку.
У прес-службі НБУ зазначено, що зростання світових цін на олійні культури та нижчий врожай соняшнику в Україні зумовили подорожчання соняшникової олії, що призвело до подорожчання продуктів її переробки (майонезу, маргарину, спредів).
Подорожчали макаронні та борошняні вироби. Вищими темпами дорожчали продукти з риби, безалкогольні напої, прянощі. Уповільнилося падіння цін на сухофрукти.
Зростання виробничих витрат позначилося на вартості м’ясних продуктів, вершкового масла та кисломолочних продуктів. Натомість значна імпортна пропозиція сповільнила зростання цін на сири.
Вищими темпами також дорожчали непродовольчі товари, зокрема, побутова техніка, меблі, фармацевтична продукція. Але уповільнилося падіння цін на електроніку.
Натомість одяг та взуття продовжили дешевшати. У Нацбанку це пояснили змінами в споживчій поведінці домогосподарств: люди отримали можливість навчатися та працювати віддалено.
Падіння споживчого попиту на непродовольчі товари, зокрема одяг та взуття, а також на окремі послуги дещо стримувало інфляційний тиск. Проте ріст цін на послуги незначно прискорився (до 6,5% р/р). До того ж запровадження карантину вихідного дня мало на них різноспрямований вплив. З одного боку, зменшення кількості клієнтів і зростання виробничих витрат призвели до подальшого подорожчання послуг салонів краси, нотаріусів та курсів водіїв, консультативних медичних послуг та страхування здоров’я і т. п. З іншого боку, через менший попит і заборону працювати у вихідні сповільнилося подорожчання послуг закладів громадського харчування, готелів, кінотеатрів.
Як зазначив Нацбанк, карантин вихідного дня мав незначний вплив на економіку.
Державна служба статистики опублікувала дані про те, як в Україні за 2020 рік змінилися середні споживчі ціни на товари та послуги. Найбільше здорожчали фрукти, а здешевшали – овочі. Традиційно зросли ціни на алкоголь і сигарети. У середньому всі ціни на продовольчі та непродовольчі товари зросли на 2,5%.
Зросли ціни на:
- борошняні вироби - на 8,5%;
- хліб - на 6,2%;
- макаронні вироби - 3,3%;
- рибу та продукти з риби - на 2,3%;
- молоко - на 5,9%;
- сир і м’який сир - на 5,6%;
- масло - на 4,5%;
- соняшникову олію - на 1%;
- фрукти - 23%;
- цукор - на 6,3%;
- безалкогольні напої - н 1,7%;
- алкогольні напої та тютюнові вироби - на 10,08%;
Впали ціни на:
- яйця - на 4,5%;
- м'ясо та м’ясопродукти - на 0,1%;
- овочі - на 17%;
- одяг - на 3,9%;
- взуття - на 5%.