Путівник успішного ЗНО, або Що потрібно знати вступникам про тестування?

Уже довгий час з думок цьогорічних випускників шкіл та потенційних абітурієнтів не виходить абревіатура ЗНО. Вони посилено готуються у репетиторів, повторюють навчальний матеріал самостійно та безперестанку проходять у всесвітній мережі тести минулих років… Втім, це не все, що потрібно робити, щоб успішно скласти тести, адже важливою складовою процесу є інформація, котру потрібно знати, щоб нічого не переплутати, обрати «правильні» предмети, вчасно подати документи тощо. Про ці та інші важливі нюанси зовнішнього оцінювання розповів заступник директора Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Іван Любінець на зустрічі з одинадцятикласниками Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату.

Позбутися хаосу в голові

Послухати представника ІФРЦОЯО прийшло понад 100 учнів.

«Такі зустрічі є необхідністю сьогодення, – переконана вчителька історії та правознавства Наталія Садкова. – Діти хвилюються, вони займаються з репетиторами, навчаються самостійно, переглядають різні відео, і в їхній голові починається маленький хаос: «Що? Куди? Як?». А такі зустрічі насамперед ставлять крапки на «і», хвилювання зникає і діти починають більш цілеспрямовано, відкинувши емоції, готуватися до ЗНО».

Заступник директора з навчально-методичної роботи Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату Андрій Лемко наголошує, що такі заходи надзвичайно важливі, адже кожен випускник має володіти не лише теоретичною базою з того чи іншого предмета, а бути морально і психологічно налаштованим на складання зовнішнього незалежного оцінювання, знати процедуру його проходження.

«За роки спостережень я помітив, що у вересні, на початку навчального року, до одинадцятикласників приходить прозріння. І навіть якщо вони до випускного класу дозволяли собі трішки «халявити», то тепер чудово розуміють, що настав рік, коли потрібно цілковито віддати себе підготовці до ЗНО, – наголошує А. Лемко. – Сьогодні вступити до ВНЗ на державну форму навчання легше, ніж це було в 90-х – на початку 2000-х років, потрібно лише відповідні знання. Щороку 90-95 відсотків наших випускників вступає у ВНЗ, а 60-70 відсотків з них – на державну форму навчання».

Запізніла підготовка

Як правило, випускники шкіл розпочинають посилено готуватися до ЗНО за рік-два до іспиту. Заступник директора Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Іван Любінець наголошує, що за такої умови абітурієнти запізнилися з підготовкою до ЗНО на 9-10 років, адже незалежне оцінювання – це результат навчання за 11 років.

«Якщо дивитися на підготовку до ЗНО, то вона охоплює три етапи: змістовий, технічний та психологічний. Потрібно знати предмет, вміти правильно оформляти бланки відповідей і не дозволити надмірному хвилюванню заволодіти ситуацією», – роз’яснює освітянин.

Не проґавити умов прийому до ВНЗ

Перш ніж братися обирати предмети зовнішнього незалежного оцінювання, Іван Любінець радить абітурієнтам прочитати умови вступу до вищих навчальних закладів, щоб бути в курсі всіх нюансів і не дозволити більш обізнаним обійти себе.

«В додатку №4 міститься перелік предметів, необхідних для вступу на ту чи іншу спеціальність. Його затверджує Міністерство освіти і науки, він уніфікований, тобто на історичний факультет ПНУ ім. В. Стефаника, ЛНУ ім. І. Франка та КНУ ім. Т. Шевченка перелік предметів однаковий», – наголошує він.

Визначитися зі спеціальностями та предметами важливо до реєстрації на пробне та основне ЗНО. Важливий такий момент: для складання можна обрати не більше чотирьох дисциплін. Для випускників загальноосвітніх шкіл, учнів професійно-технічних навчальних закладів та коледжів обов’язкові три предмети: українська мова і література, історія України або математика та будь-який на вибір із загального переліку. Результати з цих дисциплін зараховують як державну підсумкову атестацію.

Генеральна репетиція

Щороку учасники незалежного оцінювання мають можливість пройти пробне ЗНО, яке є унікальною можливістю ознайомитися з процедурою іспиту. Пробне тестування з української мови та літератури відбудеться 21 березня. Іспит з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії та іноземної мови – 28 березня. Реєстрація для участі в репетиції ЗНО стартує 3 січня на сайті Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти – test.if.ua. Остання можливість зареєструватися на пробні тести спливе 24 січня. Варто зауважити, що це платна послуга, котра не є обов’язковою для вступників. Вартість тесту залежить від регіону. Зокрема в областях, котрі обслуговує Івано-Франківський центр оцінювання якості освіти, – Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській та Чернівецькій, – він коштує 142 гривні.

Недарма пробне ЗНО називають репетицією «бойового», адже тут усе відбувається за такими самими правилами, що й основна сесія, щоб максимально відтворити атмосферу та процедуру іспиту, і якщо в когось знайдуть шпаргалки чи ґаджети, то також попросять на вихід.

– Чим відрізняється пробне ЗНО від основного? На пробному вступники після тестування забирають з собою бланки з відповідями, а на основному – здають на перевірку, – зауважує Іван Любінець. – Впродовж двох днів після тестування учасники пробного ЗНО можуть у своєму «особистому кабінеті» внести відповіді, які вважають правильними, й отримати оцінку. Втім, потрібно розуміти, що оцінка за пробне може бути завищеною або заниженою, адже результати вносять лише 30-40 відсотків вступників, і це найбільш вмотивовані діти, а «бойове» ЗНО пишуть усі. Важливо під час пробного ЗНО визначити свій хронометраж часу. Коли вступник прийде на пробне, посидить 10 хвилин, «повишиває хрестиком», тобто поставить відповіді, як захоче , і піде геть, то викине на смітник батьківські 142 грн. Якщо ж він зафіксує час, який йому потрібно для проходження тесту, то це реальна підготовка, і на основному він уже, скажімо, знатиме: щоб переписати висловлювання з чернетки, йому потрібно 10 хвилин, а не 15. До цього варто додати 5-10 відсотків часу на форс-мажорні обставини, як-от: хвилювання, спека та інші чинники. Пробне ЗНО – це тренування...

Важливіше за «Інстаграм»

У процесі підготовки до ЗНО для кожного вступника найвідвідуванішою сторінкою в інтернеті має бути не «Інстаграм», а сайт Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) – testportal.gov.ua. Тут зосереджено всю потрібну інформацію, можна навіть готуватися до тестувань, адже є тести минулих років, програма, на основі якої складали запитання, зразки завдань тощо.

Саме на сайті УЦОЯО з 3 лютого по 24 березня триватиме реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання. «Під час реєстрації учасник ЗНО отримає папірець, який називається «Інформаційний бюлетень», там є підказки на всі випадки життя. Щороку наголошуємо на цьому, але опитування показують, що лише 10 відсотків учасників ЗНО його читають, – коментує освітянин. – Фотографії потрібно надсилати певного формату, якщо там написано «3 на 4», то не надсилайте «4 на 6». Фото не того розміру – це відмова, доведеться повторити ще раз. Зверніть увагу на підписи, адже найчастіша помилка – це коли діти пишуть заяву і не ставлять підпис. А немає підпису – також відмова».

Основна сесія ЗНО розпочнеться математикою 21 травня і завершиться 15 червня хімією. Тестування з української мови відбудеться 26 травня, фізики – 28 травня, іспанської, німецької, французької мов – 1 червня, англійської мови – 2 червня, історії України – 4 червня, біології – 9 червня, географії – 11 червня.

Без шпаргалок і флешок

Учасники ЗНО, зважаючи на досвід своїх попередників, знають, що на пунктах тестування працюють металошукачі і краще не йти туди з ґаджетами та шпаргалками, адже це може коштувати їм можливості вступити цього року. І. Любінець наголошує, що найважливіший обов’язок учасника ЗНО – не мати при собі засобів збереження, передачі і відтворення інформації або запчастин, які можуть бути їхніми складовими.

«Якщо у вступника в кишені буде навушник, навіть без телефону, йому скажуть: «До побачення! Приходьте наступного року», – наголошує освітянин. – Починаючи з 2008 року не дали можливості перескладати ЗНО жодному учасникові, в якого знайшли мобільний телефон чи інший пристрій. Щороку в чотирьох областях, які обслуговує центр, вилучаємо з пункту тестування 30-60 учасників. У 70 відсотках випадків це флешки, навушники, які учасники не здали через незібраність і забудькуватість».

У аудиторію тестування можна принести лише три речі. Декілька ручок з чорним чорнилом, воду в прозорій пляшці і найважливіше – знання.

І. Любінець також додає, що поширеною помилкою вступників під час складання ЗНО є те, що на перші питання вони відповідають детально та розлого, а на наступні вже не вистачає часу. Тому він радить абітурієнтам не зациклюватися на запитаннях, які вони не знають, пропускати їх і виконувати наступні завдання.

«ЗНО – це вміння читати, виявити свої здібності, бути хитрим, але хитрим інтелектуально, а не намагатися списувати, – наголошує освітянин. – Важливо дочитувати запитання до кінця. Якщо, скажімо, навіть у варіанті «а» побачили, як вам здається, правильну відповідь, то все одно дочитайте решту варіантів відповідей. Іноді це рятує».

Іспит на 200,

або Як одинадцятикласники готуються до незалежного оцінювання

Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання в розпалі. Потенційні учасники тестування активно готуються до цього важливого іспиту, кажуть, що всі їхні думки і помисли – тільки про ЗНО, адже підготовка до нього забирає весь вільний час та сили. Одинадцятикласники Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату в розмові з журналісткою «Галичини» розповіли про те, як готуються до тестувань, та в чому, на їхню думку, запорука успішного складання тестів.

Володимир МИХАЙЛІВ:

– Читаю багато різної літератури про те, як саме треба готуватися до ЗНО, що там потрібно робити, що писати, також просив у вчителів відповідну літературу. Крім того, на спеціальному сайті проходжу тестування за попередні роки. Вважаю, що для успішного складання іспиту достатньо просто вивчити і прийти на нього впевненим, із відчуттям, що ти все знаєш. ЗНО – це, по суті, тест, який визначає твоє майбутнє. З другого боку – це чітка форма, яка може дослідити твої знання за всі попередні роки. Для мене це одна з причин нервів, адже від того, як складу цей іспит, залежить мій вступ до вищого навчального закладу.

Єва МОГИЛЕВИЧ:

– До ЗНО я почала готуватися з кінця серпня, ходжу до репетиторів і намагаюся сама шукати потрібну літературу, допомагає в цьому сайт Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Якщо ти старанно вчив якийсь предмет, наприклад, починаючи з 5-го класу, то цілком можна підготуватися до ЗНО з цієї дисципліни без репетиторів. Якщо ж предмет запущений, то одного року для підготовки замало, потрібно звертатися до вчителів. Під час складання іспиту важливо бути впевненим у собі та зберігати спокій, адже навіть якщо ти все зазубриш, але розгубишся, то можна помилитися в елементарних запитаннях. Вважаю ЗНО успішною реформою, бо у ньому відсутня корупційна складова. В деяких моментах хотілося б, щоб до учасників ставилися не так строго, адже металошукачі та інші чинники додають розгубленості.

Вікторія ЛИЛАК:

– Якщо є бажання, то до ЗНО можна підготуватися і самостійно, але це дуже складно, тому вирішила не ризикувати та звернутися до вчителів, переважно до тих, в яких готувалися мої знайомі, котрі досить непогано склали тестування. Насамперед запорукою успішного складання ЗНО є власні бажання та стимул. Якщо батьки постійно насаджують тобі свою точку зору про твій майбутній фах, то нічого доброго з цього не вийде. Якщо ж є велике бажання вступити на конкретну спеціальність, а потім і працювати за нею, то дитина зробить все можливе для того, щоб добре скласти ЗНО і вступити на держбюджет. Вважаю, що ЗНО – це досить хороший показник власних знань. За кордоном практикують різного типу перевірки. Переконана: якщо ти справді маєш знання, то не повинен боятися цього іспиту. Незалежне оцінювання – це просто перевірка твоїх знань, які ти викладаєш на папері і за які тобі ставляють оцінку. В цьому немає нічого складного!

Ольга ПРОДАНЮК:

– Готуватися до ЗНО почала з цьогорічного літа, переважно проходжу тестування за попередні роки, намагаюся аналізувати запитання і відповіді, засвоювати їх. Також стараюся читати більше літератури, розвивати критичне мислення, тому що в тестах є багато таких запитань, над якими варто замислитися і «включити» вміння викручуватися із ситуації. Запорукою успішного складання ЗНО вважаю підготовку і віру в свої сили, тому що часто діти покладаються на випадок, на те, що їм пощастить, та насправді це стається нечасто. Краще бути впевненим у собі, підготовленим, витрачати хоча б по пів години щодня на вивчення предметів. На сто відсотків упевнена, що можна підготуватися до ЗНО без репетиторів. Думаю, що суть репетиторства полягає в тому, що до навчання, за яке платимо, ми ставимося більш педантично і приділяємо йому більше уваги. Це наш спосіб змусити себе вчитися. Якщо ж ти достатньо вмотивований, щоб робити це без репетитора, то він нічого нового тобі не розкаже. Є безліч форумів, різних курсів, безплатних програм в інтернеті, за якими можна підготуватися до зовнішнього оцінювання самостійно, можливо, навіть і на вищу оцінку.
Редактор відділу газети “Галичина”