Протонна терапія пухлин головного мозку

Протонна терапія - один із найбільш прогресивних методів променевої терапії, який вирізняється високою безпекою. У деяких випадках опромінення пухлин протонами дозволяє досягти найкращого клінічного ефекту за рахунок збільшення дози радіації, без підвищення токсичності для навколишніх тканин. Якщо у вашій країні цей спосіб лікування новоутворень мозку ще не використовується, ви можете відвідати одну з клінік протонної терапії за кордоном.

Особливості методики

Зазвичай для опромінення злоякісних пухлин застосовуються фотони. Протонна променева терапія відрізняється тим, що в якості джерела радіації використовуються протони.

Фотони звільняють енергію по всій траєкторії руху. Вони розсіюють радіацію не тільки в пухлині, але і в оточуючих її тканинах, через які проходять. Протони віддають більшу частину радіації лише при досягненні цілі, тому здорові тканини майже не страждають. У результаті знижується ризик післяпроменевих ускладнень.

Переваги опромінення протонами:

 • для дітей;
 • при глибокому знаходженні пухлин;
 • у разі їх розташування біля критично важливих зон, пошкодження яких може призвести до тяжких наслідків.

Метод дозволяє опромінити пухлину центральної нервової системи, не пошкодивши розташовані поряд функціонально значимі ділянки головного мозку. Крім того, через менший вплив на навколишні тканини лікар може збільшити дозу радіації для пухлини і отримати більш виражений клінічний ефект, тому добрі результати досягаються навіть при лікуванні радіорезистентних новоутворень.

Опромінення протонами для дітей

Для дитини протонна терапія пухлин головного мозку є методикою першого вибору.

Це пов'язано з тим, що:

 • мозок дитини активно розвивається, тому дуже важливо не пошкодити його, щоб уникнути затримки інтелектуального розвитку;
 • у дітей частіше, ніж у дорослих, розвиваються вторинні пухлини, викликані радіацією, які можуть з’явитись навіть через десятки років після опромінення.

Після опромінення протонами рідше зустрічаються неврологічні ускладнення, так як при опроміненні не пошкоджуються функціонально значимі зони мозку, великі нерви та судини.

Протони в 5-7 разів рідше провокують виникнення вторинних новоутворень центральної нервової системи у порівнянні з фотонами.

Опромінення протонами у дорослих

Методикою вибору при пухлинах головного мозку вважається хірургічне втручання. Але бувають ситуації, коли операция не проводится.

Її не роблять якщо:

 • пухлина залягає надто глибоко, і лікар не може видалити її, не пошкодивши здорові тканини мозку;
 • операція протипоказана через супутні захворювання;
 • пацієнт відмовляється від хірургічного лікування.

У цьому випадку першим методом лікування стає променева терапія. Вона може бути проведена за радикальною програмою. За допомогою опромінення можна вилікувати деяких пацієнтів з пухлинами мозку або досягти тривалої ремісії захворювання. Після променевої терапії пухлина поступово зменшується у розмірах, що призводить до зменшення клінічних симптомів.

Зазвичай для променевої терапії використовують фотонне опромінення. Але в деяких ситуаціях протони мають переваги.

Протонна терапія застосовується, якщо пухлина:

 • локалізується біля життєво важливих центрів мозку, великих нервів чи судин (пухлини стовбура мозку, основи черепа);
 • має низьку чутливість до радіації - протонна терапія дозволяє збільшити дозу опромінення для подолання радіорезистентності;
 • У найкращих центрах Європи доступна нова технологія сканування гостронаправленим променем. Вона дозволяє проводити протонну терапію з модуляцією інтенсивності, що робить лікування більш безпечним.

  Щоб отримати допомогу в одному із зарубіжних центрів протонної терапії, використовуйте сервіс Booking Health. На нашому сайті ви можете дізнатись, скільки коштує лікування у різних клініках, отримати інформацію про кращих лікарів, медичні центри, забронювати програму діагностики та лікування новоутворень мозку за вигідною ціною.

  Наші співробітники підберуть для вас центр протонної терапії, у якому використовуються найновіше обладнання. Вартість курсу протонної терапії зменшиться через виключення надбавок для іноземних пацієнтів. Booking Health може організувати для вас поїздку. Ми зустрінемо вас в аеропорту та доставимо у лікарню на автомобілі.