Уже понад місяць у суспільстві активно обговорюють створення так званої «партії мерів», називаючи її відповіддю центральній владі, яка відкочує назад децентралізацію, відбирає фінансування, звалює провал у боротьбі з коронавірусом на плечі органів місцевого самоврядування.
Також подейкують, що «партія мерів» може не відбутися, оскільки більшість міських голів уже представляють чинні політсили. І навряд чи відмовляться від «синиці в руках» на користь нового проєкту. Проте попри різноманітні дискусії на цю тему уже створено нову партію «Пропозиція», яка братиме участь у місцевих виборах. Її презентувало шестеро міських голів: Дніпра – Борис Філатов, Миколаєва – Олександр Сєнкевич, Чернівців – Олексій Каспрук, Житомира – Сергій Сухомлин, Кропивницького – Андрій Райкович, Каховки – Андрій Дяченко.
Своєю метою партія ставить побудову в Україні ефективної системи місцевого самоврядування і прагне об’єднати для цього професіоналів не тільки зі сфери місцевого самоврядування. За словами організаторів, «Пропозиція» – це партія не мерів, а професіоналів, яка будуватиме країну знизу, оскільки їй потрібна сильна місцева влада. «Пропозиціонери» запросили приєднатися до партійних лав представників місцевого самоврядування, фахівців у сферах державного будівництва, економіки, фінансів, культури, медицини, освіти, громадських організацій, активних і небайдужих громадян.
За інформацією всеукраїнських ЗМІ, на початок липня заплановано з'їзд партії, на якому будуть присутні навіть ті мери, які є членами інших політичних сил. На знак солідарності вони підпишуть декларацію про чесні вибори та спільні дії у випадку політичних переслідувань і свавілля правоохоронних органів.
Якою є ідеологія партії «Пропозиція», чи можна її створення назвати викликом для центральної влади, а також які її перспективи на місцевих виборах, зокрема у Західній Україні, ми поцікавилися у політологів.
Олександр ПАЛІЙ, політичний експерт:
– Ідеологія партії, судячи з усього, – спроба демонструвати компетентність. Зрозуміло, що політична сила, яка претендує на компетентність, від природи не може бути лівою. Тобто це центризм або правоцентризм, залежно від мерів на місцях, зрозуміло, з елементами популізму. Присутність Філатова в цій партії може свідчити про її певну опозиційність, хоча б у риториці. Наразі не схоже, що це проєкт під Зеленського, тому що він явно забиратиме голоси у «слуг». З іншого боку, насправді органи місцевого самоврядування, зокрема й мери, рідко бувають реально опозиційними в наших умовах з огляду на незавершену децентралізацію і чималу кількість легальних, напівлегальних і відверто незаконних, але таких, що працюють, засобів впливу у президента і його оточення на місцеву владу. Тому реально ця політична сила може отримати голоси на опозиційній риториці, а потім бути досить лояльною до Зеленського з огляду на інтереси конкретних мерів. З іншого боку, цікава спроба оновлення політикуму не з центру, а через регіони. Це трохи освіжило б політичні ліфти в країні. Хоча, на жаль, політична і громадянська принциповість – це не та якість, яка виховується в українських політиків на місцях, не більше, а може навіть менше, ніж у центрі. Якби до цієї партії приєднався якийсь із мерів обласних центрів Галичини чи Волині, ця партія, зрозуміло, мала б серйозніше звучання на Західній Україні, досить консервативній у своїх політичних уподобаннях.
Василь КЛИМОНЧУК, доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології ПНУ ім. В. Стефаника:
– Розмови про можливість створення нової політичної сили так званої «партії мерів» давно вже на слуху в українському політичному просторі. Висловлювали таку ідею міські голови багатьох обласних центрів. Звичайно, основний акцент робили на столичного міського голову Віталія Кличка, який очолює Асоціацію міст України. Що відбулося насправді, ми побачили під час презентації нової політичної сили «Пропозиція». Участь у цьому об'єднанні взяло тільки шість міських голів. Щодо ідеологічної складової, то у класичному розумінні ідеологічної партії – вона відсутня. Ще на початковому етапі становлення цього об'єднання в суспільстві жваво обговорювали думку, як ідеологічно різні за своїм вибором та переконаннями люди зможуть співіснувати в одній політичній силі. Наприклад, мери Харкова, Львова, Одеси чи Івано-Франківська… Це цілком різні електоральні та ідеологічні вподобання міських громад і самих міських голів.
Як було задекларовано на презентації міським головою Миколаєва, партія не має ідеології особистості, її планують будувати знизу з представників місцевого самоврядування.
Оскільки до політичної сили долучилося тільки шість міських голів, я б не назвав це викликом центральній владі, а радше самопозиціонуванням міських голів і їх самопіаром перед найближчими місцевими виборами. Ймовірно, що не всім їм вдасться перемогти на місцевих виборах і очолити громади, хоча зі слів міського голови Дніпра Філатова, наступним кроком планують похід на парламентські вибори.
Щодо перспектив на майбутніх місцевих виборах, то все залежатиме від авторитету міських голів у їхніх громадах. Конкретно в Західній Україні, судячи з представництва, перспективи цієї партії, на мій погляд, дуже сумнівні. Залишилося мало часу для розкрутки і низький рівень зацікавленості місцевих еліт у цій політичній силі.
Володимир ФЕСЕНКО, політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
– Потенційно ідеологією цієї партії мав би бути захист інтересів місцевого самоврядування. Але навіть на презентації партії її засновники заперечували, що є «партією мерів». А назва партії – «Пропозиція» та її тлумачення як «професійної опозиції» виглядає доволі штучно і скоріше є політтехнологією, ніж ідеологією.
У певному сенсі безумовно це виглядає як протиставлення центральній владі, але скоріше для спільного захисту своїх інтересів, перефразовуючи відоме прислів’я: «Гуртом від батька легше захищатись». Але функцію захисту інтересів мерів, так би мовити роль їх «профспілки» виконує Асоціація міст України на чолі з Віталієм Кличком. І новостворена партія об’єднала лише невеличку частину мерів міст країни. Тому вони так чи інакше не будуть представляти інтереси саме спільноти мерів міст України. І очевидно, що інтерес мерів міст не в протистоянні з центральною владою, а в конструктивній співпраці з нею. Це, до речі, розуміють і деякі учасники новоствореного політичного проєкту, судячи з їхніх виступів на презентації.
На цих виборах популярність мерів, які братимуть участь у цій партії, працюватиме на її рейтинги, а не навпаки. Власне, в цьому і є ідея створення такої партії. Відповідно і вплив цієї політсили буде тільки там, де мерами міст є члени цієї партії. І це лише декілька областей України. Але рівень популярності окремих мерів-учасників цього проекту є дуже різним. Наприклад, позиції головного засновника партії – мера Дніпра Бориса Філатова – є достатньо міцними, а ось у мера Миколаєва Олександра Сєнкевича рейтинги не дуже високі. Щодо Західної України, то з цього регіону у партії Б. Філатова представлений тільки мер Чернівців, і він, наскільки мені відомо, не є беззаперечним фаворитом у своєму місті. Загалом наразі позиції «Пропозиції» на заході України виглядають слабуватими…