Проміння української душі

Завершився Перший міжнародний фестиваль-конкурс «Мистецькі промені України», про який ми вже недавно писали. За задумом його ініціаторів, він мав на меті уславлювати нашу державу через культуру її великого народу з давньою історією, багатою духовністю й самобутньою обрядовістю, об’єднувати у час російського вторгнення всіх українців, у якому місці земної кулі вони не перебували б нині…

 Л. Королик-Бойко удостоєно Грамоти Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

З-поміж тих, кому в цій справі належала, так би мовити, перша скрипка, згадаю передовсім голову журі «Мистецьких променів…» – співачку, диригентку, членкиню Івано-Франківського міського об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Лесю Королик-Бойко. Вона, давно уже проживаючи на Апеннінах, часто приїздить у рідну Україну, оскільки добровільно взяла на свої тендітні плечі шляхетну місію підтримувати розвій українського мистецтва й примножувати його надбання. Уродженка Івано-Франківська стала воістину амбасадоркою української культури не лише в Італії, а й в інших країнах Європи.

Отож фінал цього чергового транскордонного міжнародного фесту увінчали два гала-концерти. Перший відбувся 29 травня в Києві у приміщенні Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького. Власне цей заклад став і одним з організаторів фестивалю-конкурсу разом із департаментом культури Київської міськдержадміністрації, культурно-просвітницькою асоціацією «Mist-Il Ponte» (Італія) та Міжнародним фондом Івана Франка. А напередодні гала-концерту Л. Королик-Бойко вручили в столичному Будинку офіцерів Орден Святителя і Чудотворця Миколая та Благословенну Грамоту Митрополита УПЦ Епіфанія – почесні відзнаки за відродження духовності в Україні, відданість ідеалам добра та значний внесок у суспільне благо.

Опісля мистецьку естафету від Києва прийняв Івано-Франківськ. 4 червня під час гала-концерту у великій конференцзалі Університету Короля Данила пані Леся не лише вручала відзнаки володарям гран-прі й лавреатам фестивалю-конкурсу, членам журі (у тім числі й авторові цієї публікації), керівникам закладів та громадських організацій, що надавали підтримку «Мистецьким променям…», а й допомагала ведучому мистецького дійства – артистові розмовного жанру обласної філармонії ім. Іри Маланюк Ігореві Чепілю у спілкуванні з нагородженими та з глядацькою авдиторією, диригувала хором.

Фестивальний гала-концерт із більш як 40 номерів в УКД був дійством яскравим, розмаїтим і тривав кілька годин. Запросили виступити на ньому ті мистецькі колективи й окремих виконавців, котрі за підсумками голосування членів високопрофесійних журі в різних номінаціях (до них належали й фахівці з української діаспори) стали володарями гран-прі й лавреатами І ступеня, тобто посіли перші місця у своїх вікових категоріях.

Наразі поінформую лише про тих наших земляків, кому присуджено найвищі нагороди «Мистецьких променів…». Зокрема у номінації «Вокальний жанр (хорове мистецтво)» – це народна аматорська чоловіча капела «Сурма» ІФНМУ та камерний хор «Джерело» Освітньо-мистецького центру Івано-Франківської міської ради (керівники Володимир Савчук та Ігор Дем’янець); «Вокальний жанр (академічний спів)» – вокальні ансамблі «Світанок» та «SWEET VOICE» Калуської ДМШ (викладачі Наталія Левінська та Олександра Петрів), Ніколь Нікіфорова і Тетяна Фомінська, учениці 3 та 6 класів цієї дитячої музичної школи; «Вокальний жанр (естрадний спів)» – вокальний гурт «Джерельце» (керівниця Тетяна Шиптур) Освітньо-мистецького центру ІФМР та Ольга Хрипуненко, солістка вокальної студії «Сопрано» цього центру; «Аудіовізуальне мистецтво» – вокально-інструментальний дует «Байка» (Іван Гринів та Назар Голей) з Інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника, кафедра музичної україністики і народно-інструментального мистецтва, Анна Семків, 7-річна учасниця вокального ансамблю «Мрійники» (керівниця Марія Козлова) Центру дитячої та юнацької творчості ІФМР, Анастасія Ганчак, 9-річна вихованка вокальної школи «Crystal Voice» в Івано-Франківську; «Інструментальний жанр» – народний аматорський оркестр народних інструментів (керівниця Любов Курник) Будинку культури ім. А. Могильницького житлового масиву «Підгірки» м. Калуша, тріо акордеоністів (керівник Віктор Поліщук) – Іван Шушваль, Володимир Олійник та Іван Турчиняк, студенти Івано-Франківського фахового музичного коледжу ім. Д. Січинського, та студент 3 курсу Іван Шушваль (клас баяна), Софія Петровська, учениця 4 класу Івано-Франківської ДМШ №2 ім. В. Барвінського (клас фортепіано); «Театральний жанр (художні читання)» – Лідія Галиченко, 8-річна учасниця Коломийського інклюзивного театру «Ілюзія» (художня керівниця Галина Григорак), Роман Чомко, студент 3 курсу фахового медичного коледжу ІФНМУ, Назарій Тимків, здобувач 2 курсу бакалаврату Інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника, кафедра сценічного мистецтва і хореографії; «Літературний жанр» – Софія Шпільман, учениця 7 класу, та Ангеліна Качкан, учениця 8 класу Угринівського ліцею Угринівської сільської ради ТГ. Тих, хто у цьому жанрі отримав нагороди від організаторів фесту, також привітала й вручила їм відзнаки від Івано-Франківської міської «Просвіти» її голова проректорка ІФНМУ з виховної роботи Марія Гуцол.

У номінації «Хореографія» здобули гран-прі ансамбль танцю «Калинові барви» БК с. Чукалівки, зразковий аматорський танцювальний колектив БК с. Радчі (керівниця обох цих колективів Тетяна Вацеба) і танцювальний колектив «Дзиґа» (керівниця Ярина Зінюк-Слоневська) Центру дитячої та юнацької творчості ІФМР. У номінації «Образотворче мистецтво» перемогли Анастасія Бобко, здобувачка 4 курсу бакалаврату Інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника, кафедра образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації, й івано-франківська журналістка Галина Філіпова; «Декоративно-ужиткове мистецтво» – івано-франківська майстриня Антоніна Гавриленко, дизайнерка, авторка сумок ручної роботи.

Для присутніх у залі УКД справжнім відкриттям з-поміж колективів – учасників гала-концерту стали володарі гран-прі в номінації «Фольклорно-етнографічний жанр» – митці-аматори (під орудою Наталії Сидорак) із гірського села Прокурави Космацької ТГ на Косівщині, які чималою громадою приїхали до обласного центру й зірвали щедрі оплески глядачів за виконання великоднього обряду «Перепелонька». Також хореографічний колектив «Барви Прокурави» (керівниця Любов Коновалова) отримав нагороду за перше місце у цьому жанрі, а в номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво» таке ж почесне місце журі присудило майстрині Галині Грималюк, високо оцінивши її витвори – прокуравські вишивку, ґердани, силянки. Це карпатське село безсумнівно заслуговує називатися осередком збереження української, зокрема гуцульської, культурно-мистецької автентики.

Л. Королик-Бойко з учасниками великоднього обряду із с. Прокурави.

Певна річ, організатори «Мистецьких променів України» надали їм статус міжнародних не задля красного слівця. До участі у фестивалі-конкурсі долучилося онлайн і чимало українців із різних країн. Це й нащадки поколінь трудових емігрантів, і ті, хто потрапив туди в роки Другої світової та в повоєнний час, і біженці від нинішньої війни проти України, яку розв’язав московський агресор. Такою біженкою є, скажімо, 59-річна Тамара Кривоносова, майстриня художнього ткацтва, яка живе в італійському місті Бергамо і якій журі присудило перші місця в номінаціях «Декоративно-ужиткове мистецтво» та «Літературний жанр» (за «Ткацькі казки»).

Так само одразу у двох номінаціях – у цьому й театральному жанрах здобула перші місця на фестивалі-конкурсі уродженка с. Замулинців на Коломийщині Галина Михайлюк (Коризма), нині жителька Мадрида (Іспанія) й голова творчого об’єднання українців «Наше Слово». А членкиня цього об’єднання Ольга Ледо перекладає поезії, зокрема Тараса Шевченка, з української мови на іспанську, вона здобула гран-прі фестивалю-конкурсу в літературному жанрі. А перше місце тут здобула авторка поезій Ольга Литвин із Таллінна, активістка Союзу українок Естонії.

Гран-прі у номінації «Вокальний жанр (академічний спів)» журі присудило «Trio Ukraina» (керівниця Ірина Душейко) з німецького міста Бонна, а в інструментальному жанрі – Вікторові Остап’юку, учневі 10 класу Українського музичного інституту Америки, відділ у Детройті (клас фортепіано). Приємно подивувала членів журі грою на цьому музичному інструменті учениця школи «Liliana music Studio» 6-річна Клоя Козелка із Торонто (Канада). А житель цього міста Федір Сампара, соліст Українського хору «Леґіон» при Українському національному центрі, виборов виконанням українських пісень найвищу нагороду «Мистецьких променів…» у жанрі аудіовізуального мистецтва.

Л. Королик-Бойко з учасниками народного аматорського оркестру народних інструментів  БК ім А. Могильницького житлового масиву. Підгірки м. Калуша.

Перелік митців-аматорів з української діаспори, нагороджених відзнаками фестивалю-конкурсу, можна продовжувати. Втім, долучилися до участі в ньому серед майже трьох сотень колективів та окремих виконавців навіть ті, для кого українська мова не є рідною й не була такою ні для кого з їхніх родин. Зокрема у номінації «Вокальний жанр (естрадний спів)» перше місце здобули, заспівавши «Думи мої, думи» на слова Кобзаря, студент 2 курсу і студентка 6 курсу факультету підготовки іноземних громадян ІФНМУ Анкох Іма-Абасі Есанг та Фукан Джінту, які приїхали на навчання до Івано-Франківська з Індії.

Отже, проведений у форматі онлайн та офлайн І Міжнародний фестиваль-конкурс «Мистецькі промені України» засвідчив свою неабияку значущість. Насамперед тим, що у час рашистського вторгнення, по-справжньому тривожний і для більшості українців за межами нашої Вітчизни, цей захід вагомо прислужиться збереженню й розвитку української культури й мистецтва. Через їх популяризацію привернуто увагу й багатьох людей інших національностей до України, до праведної боротьби нашого народу за свою волю, за незалежність власної держави.

Іван ГАВРИЛОВИЧ. Член НСПУ і НСЖУ, заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член журі І Міжнародного фестивалю-конкурсу «Мистецькі промені України» у номінації «Літературний жанр».