Про масову торішню облаву правоохоронців на організаторів договірних матчів, здається, забули

У передвиборчий президентський період в Україні можна багато чого дізнатися зі ЗМІ. Тут і нереальні обіцянки кандидатів, і різний компромат на суперників, зокрема їх участь у корупційних злочинах. Останнє буквально охопило всі сфери нашого життя, в тому числі і футбол. З одного боку, добре, що ти наводиш факти про корупцію в наймасовішому виді спорту, а з другого, яка користь з цього? Обшуки, арешти… А що далі? Далі я вирішив продовжити розмову з депутатом обласної ради і спортивним експертом «Галичини» Дмитром ЛАЩУКОМ.

– Пане Дмитре, на одному із заходів, не дуже приємних, коли зайшла мова про футбол, один з передплатників «Галичини» сказав, що ми з Вами іноді знайомимо читачів з фактами корупції у футболі, насамперед щодо організації договірних матчів у всіх професійних командах України, але не інформуємо, що з того виходить…

– На жаль, у нас таке трапляється, і не лише у футболі. Силові структури здійснюють обшуки, знаходять десятки тисяч доларів, арештовують людей, а потім суди під заставу їх відпускають. А віднедавна Конституційний Суд України своїм рішенням взагалі визнав злочинців невинними.

Пригадується травень минулого року. Тоді по всій Україні прозвучало як грім з ясного неба про проведення правоохоронцями масової облави на організаторів договірних матчів. Серед підозрюваних – гравці, тренери, арбітри, президенти клубів. Як було сказано під час брифінгу керівників Національної поліції, правоохоронці були готові і раніше братися до активних дій та арештовувати підозрюваних, але через масштабність акції й загрозу зриву фінішу сезону в прем’єр-лізі вирішили дати можливість дограти чемпіонат. На брифінгу стало відомо про проведення обшуків у більш ніж 40 осіб. Правда, спочатку планували «потурбувати» ледь не втроє більше людей, однак суди неохоче видавали ордери на обшуки. МВС мало розглядати 57 епізодів за участю 328 осіб у справі договірних матчів. Усього до цього були причетні 5 злочинних угруповань і 33 футбольні клуби трьох професійних ліг із десяти областей. Наводили такий факт: через ставки на потрібний результат у букмекерських конторах навіть Азії суми винагород за потрібний результат – перемогу чи нічию – становили від 30 до 100 тисяч гривень. А такий нехитрий футбольний бізнес, за підсумками слідчих, давав організаторам до 5 млн. доларів на рік.

– Список клубів, які потрапили під підозру, вражав. Серед них – п’ять колективів прем’єр-ліги («Олімпік», «Зоря», «Олександрія», «Ворскла», «Зірка»), 16 із 18 команд першої ліги і 9 команд другої ліги. Ще три запідозрені клуби уже не брали участі в професійних лігах. І з’явилася було інформація що до серпня-вересня 2018-го більшість цих злочинів правоохоронці розглянуть, а дехто навіть сяде за грати. Коли проходили обшуки й арешти, президент ФФУ Андрій Павелко назвав це історичним днем, і, мовляв, це лише початок очищення українського футболу від того, що вкорінювалося роками.

– Якось нещиро з його боку це звучало, бо в листопаді у ЗМІ з’явилися матеріали про корупцію у ФФУ в особі самого Андрія Павелка. Йшлося про власне збагачення, махінації з бюджетними коштами, підозру в корупції через завод з виготовлення штучних полів. Як результат, на початку нинішнього року НАБУ відкрило кримінальне провадження на Павелка. Пане Богдане, про це все ви писали в «Галичині» в матеріалах «Президент – під підозрою» та «Інфекція корупції у ФФУ». А тепер, згідно з останнім рішенням Конституційного Суду, всі звинувачення, мабуть, уже зняли й Андрій Павелко знову згадає про «історичний день».

– Напевно, не тільки він потрапив під амністію, а й інші фігуранти кримінальних справ. Як вважаєте, чи багато їх залишилося в розслідуванні, принаймні про договірні матчі, в комітеті етики та чесної гри ФФУ, який очолює Франческо Баранка?

– Думаю, що не так вже й багато справ, розслідування яких чомусь довго затягується. Після торішнього «чорного» травневого дня керівники клубів прем’єр-ліги стали страхуватися і посилено контролювати своїх футболістів. У першій половині нинішнього чемпіонату, після поразки в Одесі від «Чорноморця», керівники «Арсеналу» організували перевірку на детекторі брехні гравців київської команди. А річ у тому, що «Арсенал» вів у рахунку, але відтак пропустив два м’ячі за дві хвилини. Тоді ще головний тренер киян В’ячеслав Грозний відмовився від перевірки, але на прес-конференції заявив, що йому важко працювати, коли не знає, чи є гроші в клубі і чи поїде команда на виїзд. У такій напруженій фінансовій ситуації «договірняк» цілком можливий.

Наведу ще один приклад. Несподівана домашня поразка «Львова» на «Арені-Львів» від чернігівської «Десни» в 11-му турі з рахунком 1:3. Чесність футболістів також перевіряли на детекторі брехні. Украй незадоволене результатом керівництво клубу це зробило наступного дня після гри. Таку процедуру пройшли винятково українці (бразильські легіонери були поза підозрою). А що показав насправді детектор, спортивна громадськість так нічого і не дізналася. Це вже був другий випадок недовіри. Наприкінці 2017-го у відставку відправили тодішнього головного тренера «Вереса» (тепер «Львів») Юрія Вірта. Його звинуватили у договірному матчі з «Карпатами» у Львові, коли рівненці вели в рахунку 2:0, а фінальний свисток зафіксував нічию – 2:2.

– Пане Дмитре, якщо відверто, то і деякі тренери замазані у «договірняках»…

– Нині найбільшим кримінальним фігурантом є Олександр Севідов. 2016 рік... Матч між «Іллічівцем» (нині «Маріуполь») і «Гірником-Спортом» з Горішніх Плавнів (на той момент Комсомольськ) і рахунок 3:1 на користь господарів поля. Поєдинок 19-го туру першої ліги супроводжувався аномальними ставками. По закінченні гри Франческо Баранка, який тоді очолював організацію «Federbet», назвав матч обурливим «договірняком» і зазначив, що результат зустрічі зіграв відразу на декілька популярних ставок: перемога гостей у першому таймі та господарів у матчі з різними варіантами. І після цього випадку під надуманими приводами несподівано звільнили з поста головного тренера маріупольської команди Олександра Севідова. Справжню причину ніхто не називав. Менеджери «Шахтаря» провели тоді власне розслідування серед своїх підопічних, якими неофіційно є маріупольці, й з’ясували, що наставник, наймовірніше, перебував у курсі протиправних дій. Згодом фахівець почав заперечувати інформацію, що його викликали на допити у статусі звинуваченого. Однак, виявляється, його кримінальна справа далі тягнеться (21 лютого КДК ФФУ вкотре розглядав питання матчу «Іллічівець»–«Гірник-Спорт»), хоча у людей, причетних до футболу, немає жодних сумнівів, що Севідов був чи не в епіцентрі більшої кількості подій, пов’язаних з договірними схемами.

– Крім того, українські телевізійники з’ясували, що Севідову правоохоронці вручали повідомлення і щодо іншої справи. Екс-тренер «Іллічівця» нібито маніпулював результатами матчів першолігових «Сум», куди його призначили консультантом клубу в жовтні 2017-го. Пане Дмитре, то що ще кримінального ми маємо на нині?

– Довготривала кримінальна справа «Олімпіка». Торік апеляційний суд ФФУ ухвалив рішення у справі про договірні матчі за участю гравців молодіжних команд «Олімпіка». У результаті 6 гравців із системи донецького клубу усунено від футболу. У відповідь на це керівництво донеччан, використовуючи суперечливу і неперевірену інформацію в одному із зарубіжних ЗМІ, назвало Ф. Баранку «хрещеним батьком» договірних матчів в італійському футболі на початку цього десятиліття. Правда, не один цей донецький клуб «бавився» у футбол на ставках. Ось що тоді сказав Ф. Баранка: «Мені стало відомо, що деякі клуби української прем’єр-ліги невдоволені моїми діями як голови комітету з етики та чесної гри ФФУ та розпочали проводити опитування і збирати підписи про висловлення мені недовіри. Так, клуби вважають заангажованими та несправедливими рішення щодо відсторонення команд U-21 та U-19 «Олімпіка» від участі в національних змаганнях цього і наступного сезонів».

– Яка ж там може бути несправедливість, коли комітет перевірив матчі всіх команд «Олімпіка» за останні чотири роки і встановив, що підозрілі рухи коефіцієнтів ставок відбувалися щонайменше у 37 поєдинках.

– Власне, досі достеменно невідомо, яке остаточне рішення ухвалять стосовно «Олімпіка». Цей клуб через скандали з договірними матчами втратив свої юнацькі команди, а без них, за регламентом, виступати в прем’єр-лізі команда не зможе. Отож на другому етапі змагань у прем’єр-лізі може зникнути боротьба за виживання, адже «Олімпік» автоматично ризикує покинути елітний футбол.

– Пане Дмитре, а може, нині вже якось вгамувалися договірні апетити?

– Якщо йдеться про гроші, тим паче великі, то і футболісти, і тренери будуть завжди намагатися ризикувати. Ось свіжий приклад. Не так давно в телепрограмі «Про футбол» на каналі «2+2» показали репортаж про «договірняки» під час товариських матчів серед команд першої ліги. А президент винниківського «Руху» Козловський був дуже радий, що порушив плани організаторів замовних результатів.

Журналіст.