Впродовж останнього тижня Володимир Зеленський відвідав вугільні шахти, де загинули люди. Після цього він зібрав перше під своїм головуванням засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО).
Нараду скликав саме через проблеми у вугільній галузі, які стосувалися людських втрат на шахтах (два роки тому загинули 8 гірників на шахті "Степова" ("Львіввугілля"), цього року - 17 осіб на шахті "Східкарбон" на окупованій частині Луганської області, і нещодавно - двоє гірників на шахті "Лісова" на Львівщині).
Зеленський зазначив, що проблеми у вугільній галузі мають спільне коріння, де б вони не виникали, - це жахливі умови праці, застаріле і аварійне обладнання, безвідповідальність, безгосподарність і корупція. До того ж гірникам не виплачують вчасно зарплатні.
Глава держави на засіданні РНБО також констатував, що впродовж 2014-2018 років добування вугілля державними підприємствами України зменшилося на 47%, добування газу теж не збільшується, хоча маємо багато власних родовищ. Українська економіка критично залежить від імпорту енергоносіїв і надзвичайно мало зроблено для їх отримання з різних джерел в Україні.
Президент нагадав, що одним із зобов'язань України перед Євросоюзом є реформування енергетичної сфери і демонополізація енергетичних ринків. З 1 липня має розпочати функціонування черговий етап ринку електроенергії. "Але в умовах суцільної монополізації можуть виникнути ризики і для виробників, і для споживачів, і для економіки України в цілому. Про це нас попереджають міжнародні партнери", — заявив В. Зеленський.
Раніше повідомлялося, що повномасштабний ринок електроенергії відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" має бути введений з 1 липня цього року. Проте у ДП НЕК "Укренерго" не виключають короткочасної відстрочки з введенням ринку електроенергії на 2-3 місяці або перенесення на 2020 рік.
Нещодавно експерт президента Володимира Зеленського з питань енергетики, житлово-комунальних послуг та антимонопольного регулювання Андрій Герус заявляв, що запуск нового ринку електричної енергії потрібно перенести на рік через значний обсяг перехресного субсидування і борги на ринку.
Після наради секретар РНБО Олександр Данилюк заявив, що з 31 травня засідання ради будуть проходити регулярно.