На Долинщині створено дві об’єднані територіальні громади – Витвицьку і Вигодівську. Першопрохідцем у процесах децентралізації в районі була саме Витвицька ОТГ, в яку 18 грудня 2016 року об’єдналися п’ять сільських рад і до якої входять дев’ять населених пунктів: села Витвиця, Кальна, Розточки, Слобода Болехівська, Станківці, Церківна, Лужки, Липа та селище Вигодівка.
Щодо доцільності утворення Витвицької ОТГ, яка включно із центральною садибою у селі Витвиця об’єднала лише дотаційні сільські ради, та щодо її спроможності було чимало сумнівів, невтішних прогнозів і навіть сарказму. Скажемо відверто: причин для таких висновків не бракувало. Та відтоді минуло майже два з половиною роки…
Відвідини об’єднаної територіальної громади і розмову з головою Витвицької сільської ради ОТГ Миколою ШИКОРОМ ми провадили з однією, але стрижневою метою – одержати відповідь на запитання: чи не марні були старання з утворенням ОТГ?
– Миколо Ярославовичу, читаю, що згідно зі стратегією Витвицької ОТГ, основною її метою є розвиток туристичного потенціалу і підприємницької активності громади, а головно – формування сприятливого середовища для життя…
– Наша ОТГ розташована у мальовничому куточку. Протікає річка Лужанка. Є чотири заповідники, з яких два – ландшафтні: «Бовкоти» і «Підцапове». Торік у зв’язку з належним потенціалом для розвитку туризму нас – разом із громадами Славська на Львівщині, Вигоди, Долини і Болехівської міської ради та частини Закарпаття – запросили для утворення туристичного кластеру «Магура». Відбулося об’єднання у «Бойківське коло» задля розвитку туристичних можливостей кожної з громад. Наша громада презентує туристичний пішохідний маршрут з гори Магура на гору Яворина, який поєднає Скелі Довбуша на Болехівщині, наші урочища «Підцапове», «Бовкоти», «Розтока» та станцію вузькоколійки «Глибоке» Вигодської громади і т. ін. Кожна громада вирізнятиметься своєю туристичною привабливістю. Ми вже звернулися до найвищого керівництва держави по допомогу – навести лад з дорогами. Загалом ідеться про 12 км – від Гошева до урочища «Бовкоти».
– Які інфраструктурні проекти вже вдалося реалізувати за рахунок інфраструктурної субвенції та інших джерел фінансування?
– Загалом реалізували вісім невідкладних проектів за кошти субвенції, по два – за рахунок конкурсу обласної ради і Державного фонду регіонального розвитку. Ми посилили фінансову спроможність КП «Господар» – закупили трактор з деревоподрібнювальним обладнанням. Вже дробили щепу, яку використовували як паливо для котлів у поєднанні з дровами. Адже завдяки одному з проектів, на який було передбачено майже 728 тис. грн. державної субвенції, ми перевели освітні заклади у Витвиці з газового опалення на твердопаливне. А ще у Кальнянському ліцеї повністю замінили погане дахове покриття.
Також із перших днів створення ОТГ зіткнулися з проблемою адміністративного приміщення у Витвиці. Колись у цьому будинку на першому поверсі розташовувалися кабінети п’яти працівників сільради, та й більше не було потреби. Ремонти не проводили роками. Піч диміла й т. ін. Тепер у нас разом зі старостами – 32 працівники. Не було де розмістити людей. Тож завдання було з першочергових. Не всі схвалювали те, що ми вкладали кошти в адмінприміщення, а дехто іронізував, що, мовляв, голова собі кабінет робить. Я нова людина у новій системі, але витримав все. Знав, що хороших спеціалістів обіцянками не привабиш. Але кошти надійшли пізно, тож усе довелося робити у жовтні – знімати дах і т. ін., щоб використати фінанси. Цього року роботи продовжили і плануємо 13 червня у Витвицькій ОТГ відкрити ЦНАП.
Четвертий проект: для опалення сільради і порятунку приміщень Будинку культури від грибка і руйнування ми відновили роботу котельні, яка не працювала упродовж 30 років. Будинок культури наразі перекрито і він опалюється. А надалі там буде центр молодіжної ділової активності. Бо ж наше село центральне, є багато молоді. Звісно, багато їдуть на заробітки за кордон. Також у жахливому стані був Будинок культури у селі Церківній, яке належало до Станковецької сільради і має найбільший приріст населення. Школа у селі дуже стара і не має актового залу навіть для проведення шкільних заходів. Все проводили у згаданому Будинку культури, який був завжди наповнений людьми, але, скромно кажучи, у неналежному стані. Стіни чорні! Особливо на тлі дитячих вишиванок. Ми потратили на капітальний ремонт 1 млн. 492 тис. грн., але сьогодні це справжнє осердя культури села. За 2,6 млн. грн., виділені за сприяння Миколи Палійчука з обласного екологічного фонду, придбали екскаватор-навантажувач і вантажний автомобіль «МАЗ» для вивезення сміття. Також завдяки одному з проектів відремонтували Витвицьку ЗШ. Та це лише неповний перелік добрих справ і реалізованих проектів від часу об’єднання.
– То підсумуйте: чи варто було створювати ОТГ? Втратили чи набули громади від об’єднання?
– Витвиця і за Польщі була свого роду центром для навколишніх сіл цієї гілки. І після двох з половиною років господарювання вважаю, що створення Витвицької об’єднаної територіальної громади було цілком доречним. Так, порівняно з багатьма іншими ОТГ наша громада бідна: загальний бюджет – власні доходи разом із державними субвенціями – 40,5 млн. грн. Проте після об’єднання бюджет зріс майже учетверо. Наполовину ми зекономили і видатки на опалення закладів соціальної інфраструктури. Але не може бути так, щоб все і зразу змінилося. У кожної ОТГ – свої, різні, стартові потуги і можливості. У нас усе спокійно, йдемо своїм шляхом.
– Чи всі громади задоволені?
– Усі проекти, які планували реалізовувати, я попередньо обґрунтовував депутатам, щоб вони могли прийняти правильне рішення. Радимося і зі старостами. Так буде й надалі. Адже планів чимало. Звісно, критики не бракує. Але вона завжди буде там, де щось робиться. Пережив я свого часу і зраду колег, і наклепи. Та після всього відчуваю, що можу і вмію працювати для громади.
…Серед низки наболілих проблем, як наголосив Микола Шикор (після стану доріг загального користування місцевого значення довжиною 18 км і непорозуміння з місцевими лісгоспами), чільне місце у Витвицькій ОТГ посідає процес реформування роботи освітніх закладів, на утримання яких через деякі проблеми – енергоносії, опалення, підвезення, харчування тощо – бракує фінансування, а також існує проблема вільної землі для будівництва.
– У цій сфері конче потрібна оптимізація, – коментує чільник Витвицької ОТГ. – Ми ж не можемо бездумно тринькати бюджетні кошти. Були такі школи, наприклад, у нашій громаді, в яких налічувалося понад два десятки техпрацівників! Довелося навіть попри тертя приймати непопулярні рішення. Але намагаємося людям пояснити потребу змін. Та не завжди вдається дійти взаєморозуміння. Ми порахували, що вже цього року нам не вистачить до освітньої субвенції приблизно 400 тис. грн. Тому що кількість дітей зменшилася. Дехто використовує ситуацію і дорікає, що краще було б приєднатися до Долини… Але ми шукаємо і обов’язково знайдемо шляхи розв’язання і цієї проблеми.