Поезія як зброя: збірка Богдана Томенчука «Вишийте, мамо бронежилет» продовжує збирати кошти для ЗСУ

В рамках культурно-мистецького проєкту «Особистості» Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника відбулася творча зустріч з поетом та освітянином Богданом ТОМЕНЧУКОМ. В авторському виконанні прозвучали вірші з останньої збірки-бестселера «Вишийте, мамо, бронежилет», в яку увійшло 300 поезій, написаних в різні роки. Але це була не просто презентація чи поетичний вечір. А, насамперед, щире і відверте спілкування з аудиторією.

Проєкт «Особистості» стартував у ПНУ ім. В. Стефаника саме з цієї знакової зустрічі. «Започатковуємо проєкт для того, щоб молодь мала можливість поспілкуватися з особистістю, яка пройшла певний шлях і хоче передати свій досвід, – коментує в.о. ректора ПНУ ім. В. Стефаника Ігор Цепенда. – Переконаний, що для багатьох молодих людей слова Богдана Томенчука стануть відкриттям. Вони по-іншому почнуть сприймати світ, по-іншому почнуть мислити і таким чином формувати себе як особистість. Передача досвіду від досвідченої особистості до молодого покоління – це те, що завжди тримає націю, без цього молодь розпочинає свій шлях з нуля».

Модераторка заходу, професорка ПНУ ім. В. Стефаника Ольга Деркачова підкреслила, що зустріч з Богданом Томенчуком – це не просто літературний вечір, а глибока розмова про шлях до успіху, про роль митця в суспільстві та державотворенні тощо. Тому поетичне слово автора переривалося цікавими запитаннями, відповіді на яких дозволили більш глибше розкрити постать поета і педагога. «Ми любимо шанувати і згадувати мертвих, а шанувати і любити треба живих, – наголошує Ольга Деркачова. – А такі зустрічі чітко показують, що нам є ким пишатися, кого слухати і кого читати».

Сам автор зізнався, що вірші зі збірки «Вишийте, мамо бронежилет», 13-ої за ліком, – це його особистий внесок у боротьбу з російським агресором. «Це щоденник моєї правди про цю війну», – каже Богдан Томенчук. До речі, до неї увійшло декілька віршів, котрі були написані і опубліковані в соцмережах за декілька годин до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Згодом збірка стала потужним інструментом акумулювання коштів для оборони країни. Адже кожна продана книжка – це донат на потреби ЗСУ. З моменту своєї першої презентації, що відбулася торік у грудні і до сьогодні книжка зібрала понад 500 тисяч гривень, об’їхавши 27 населених пунктів України – «від найменшого села до найбільшого Києва».

«Волею долі, виявилося, що люди потребують поетичного слова. За перші три презентації, книжка «Вишийте, мамо, бронежилет» заробила 100 тисяч гривень, – наголошує Богдан Томенчук. – Це для нас було свого роду культурним шоком. Ми вирішили продовжувати, і таким чином в підсумку книжка «заробила» більше 550 тисяч гривень. Причому – це не пожертви, це реально ті гроші, які збірка зібрала з розповсюдження».

На цьому поет не зупиняється і продовжує свій презентаційний тур та свою благодійну місію. Зокрема, вже відомо про презентації в Яремчі, Хоросткові та інших. «Доки будуть пропозиції, доти будемо їздити, – наголосив Б. Томенчук. – Якщо ми виграємо, то виграємо на фронті. Якщо, не дай Боже програємо, то програємо в тилу. Код перемоги: тил має бути гідним фронту».

Поезія Томенчука дуже тонко і гармонійно поєднується з музикою. Тому дуже часто його творчі вечори та поетичні презентації супроводжуються музичним акомпанементом. Під час цієї зустрічі також лунали дивовижні мелодії у виконанні солістки Івано-Франківської обласної філармонії ім. Іри Маланюк Ірини Борух. І це був справжній симбіоз поетичного слова і музики.

Творча зустріч з Богданом Томенчуком стала яскравим свідченням того, що українська культура продовжує розвиватися навіть у найскладніші часи. Поезія, як і раніше, залишається потужним інструментом для об'єднання людей і боротьби за справедливість. А ще це красномовний приклад того, що вона знаходить для себе нові ролі, як-от збір коштів на потреби ЗСУ.

Редактор відділу газети “Галичина”