Про успіхи і невдачі впровадження реформи децентралізації, нові випробування для громад, втрачені близько 70 млн гривень до місцевих бюджетів Прикарпаття і про те, що кожна п’ята гривня в Держбюджеті буде позиченою, розповів «Галичині» виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрій СТЕФАНЧУК.
– 2020-й став роком, коли вся країна говорила про успішність та помилки реформи децентралізації і переваги сильної громади, коли велика політика зі зміною виборчого законодавства спустилася в села, а місцеві бюджети рятували медичну сферу на початку пандемії. Можна зробити висновок, що рік, який минув, був наповнений змінами для місцевого самоврядування, адже ми сформували в області 62 територіальні громади (ТГ) і окреслили шість нових районів. 25 жовтня кожен із нас обирав голову громади та депутатів, саме вони за короткий час сформували структуру управління, затвердили місцеві бюджети на наступний рік, залишилося отримати майно від районів.
Для більшості громад це було вперше і стало непростим випробуванням, оскільки прийнятий 15 грудня Державний бюджет не дозволяє ТГ почуватися фінансово вільними й самодостатніми. А депутати обласної ради, більшість з яких усвідомлюють фінансові проблеми, з якими стикнуться нові ТГ, – виплата грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки вивільнених працівників, виплата ексголовам громад середнього заробітку на час пошуку місця для працевлаштування, погашення боргових зобов’язань установ громад, які приєдналися, та бюджетних установ, які буде передано з районного рівня, – говорять про відповідальність Кабінету Міністрів за фінансову спроможність муніципалітетів.
Щороку місцеве самоврядування доводить свою управлінську спроможність робити міста, селища та села кращими. За останні чотири роки Асоціації міст України спільно з народними депутатами та керівниками громад вдалося відстояти для місцевих бюджетів Прикарпаття понад 2 мільярди гривень, а під час формування бюджетного пакету на 2021 рік – ще близько 500 млн. грн завдяки збереженню акцизного податку з тютюну та алкоголю, акцизного податку з пального та не допустити звільнення «Укрзалізниці» від сплати земельного податку.
Але, на жаль, наступного року громади Прикарпаття втратять близько 70 млн гривень до своїх бюджетів, оскільки Верховна Рада скасувала інститут фінансової участі забудовників у розвитку інфраструктури населеного пункту – так звану пайову участь. Ці кошти могли б бути спрямовані на допомогу медичній системі у час пандемії. Переконаний, що успіх децентралізації – саме в можливості розв’язувати проблеми на місцях, а не замовчувати їх, і для цього громадам потрібні кошти. Саме тому ще 2014-го реформа місцевого самоврядування розпочалася з бюджетної децентралізації, і в цьому її успіх.
15 грудня Верховна Рада ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2021 рік», а 23 грудня прийнято бюджет Івано-Франківської області. Саме ці документи є орієнтирами для громад, оскільки там основний розподіл фінансового ресурсу для місцевих бюджетів. У головному фінансовому документі країни маємо збільшення для Івано-Франківської області освітньої субвенції на 24,4 відсотка та базової дотації – на 11 відсотків, що дасть змогу громадам покрити заробітну плату працівникам бюджетних установ, яка зросте у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати з 1 січня 2021 року до 6000 гривень. Натомість додаткова дотація на утримання закладів освіти та охорони здоров’я для нашої області зменшилася на 16,5 відсотка і становить 263,2 млн грн. Ці кошти є важливою складовою місцевих бюджетів і, як свідчить досвід, цього ресурсу не вистачає повною мірою, що змушує громади акумулювати власні кошти для утримання бюджетних установ. Ця дотація є складовою обласного бюджету і розподіляється вже в області. Відповідно до обласного бюджету на 2021 рік громади отримають 50,9 відсотка загальної суми.
Також у Держбюджеті появилися нові трансферти, за які варто поборотися громадам Прикарпаття, субвенції на створення центрів культурних послуг – 300 млн грн, на розвиток спортивної інфраструктури – 500 млн, на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг – 231 млн грн.
Цього року в Держбюджеті не закладено інфраструктурну субвенцію для розвитку громад, яка має чіткий формульний розподіл. Враховуючи можливості самих місцевих бюджетів у 2021 році, робимо висновок, що основний фінансовий ресурс, який даватиме змогу реалізовувати інфраструктурні проєкти на місцях – це Державний фонд регіонального розвитку – 4,5 млрд грн та субвенція на соціально-економічний розвиток окремих територій – 6 млрд. Порівняно з минулим роком, цього ресурсу закладено більше на 3,9 млрд грн. 2020-го нашій області вдалося залучити та використати близько 300 млн грн відповідних трансфертів на різні проєкти.
Підсумовуючи фінансові показники на 2021-й, можемо зробити висновок, що місцеве самоврядування наступного року буде в режимі «очікування децентралізації» з огляду на те, що законодавець не заклав достатньо власних ресурсів для розвитку громад, а трансферти з Держбюджету місцевим бюджетам не мають формульного розподілу, а це призводить до політичної залежності керівників громад у залученні кожної гривні для розвитку своєї території. Не варто забувати, що граничний дефіцит Держбюджету-2021 становить 247 млрд грн, тобто кожна п’ята гривня в цьому бюджеті буде позиченою.
Експерти АМУ спільно з керівниками громад шукатимуть правильні рішення у непростий час становлення місцевого самоврядування, і це стане ще одним кроком в історії розвитку громад Прикарпаття.