Пенсійний фонд України (ПФУ) планує скоротити кількість своїх відділень по Україні з 600 до 55. Про це заявив голова правління Фонду Євген Капінус під час круглого столу в профільному парламентському комітеті. Невідомо, коли це відбудеться. Але зрозуміло, що таке нововведення ще більше ускладнить життя пенсіонерам.
Після скорочення мають залишитися лише головні управління на рівні областей, які й займатимуться всім спектром питань, що будуть на порядку денному ПФ. Поки що не планується змінювати структуру відділень фонду в Луганській та Донецькій областях: вони будуть працювати в колишньому режимі, сказав голова правління Фонду.
Таку ініціативу експерти називають сумнівною, адже в результаті виникне багато проблем для громадян похилого віку, яких і так предостатньо.
Провідний аналітик ГО "Громадський аудит" Тарас Галайда зауважує, що останніми роками після ряду змін в пенсійному законодавстві пенсіонерам стало надзвичайно складно розбиратися з пенсійними нарахуваннями. Багато хто нарікає на те, що їм не збільшили пенсію, хтось - що зменшили трудовий стаж, інші не розуміють, за якими коефіцієнтами нараховується пенсія, якщо, наприклад, у людей з однаковими стажем, зарплатнею і т. д. настільки відрізняється розмір пенсії. Через це літні люди змушені йти у відділення Пенсійного фонду для з'ясування розрахунків у своїй пенсійній справі.
За офіційними даними, у 2017 році до органів ПФ України надійшло 482 250 звернень громадян, що на 14% більше порівняно з 2016 роком (422 172 звернення). А впродовж 2018-го було вже 532 330, причому, лише 29 970 звернень розглядав центральний апарат, а решту - 502 360 - опрацьовували територіальні органи ПФУ, тобто регіональні відділення.
Також минулого року на особистому прийомі в органах Фонду було 190 012 відвідувачів. У I кварталі цього року кількість звернень громадян зросла ще на 27,1% - до 174 825 (за I квартал 2018-го було 137 539 звернень).
Тобто щороку кількість звернень громадян в органи Пенсійного фонду зростає і кожен перерахунок пенсій чи зміни у правилах їх нарахування супроводжуються величезними чергами у відділеннях фонду.
Аналітик Тарас Галайда каже, що скорочення відділень Пенсійного фонду його керівництво пояснює тим, що хоче популяризувати серед пенсіонерів веб-портал електронних послуг. Проте воно, мабуть, забуло чи не розуміє (або й не хоче розуміти), що через жебрацьке становище більшості українських пенсіонерів, інтернет та електронні послуги їм просто недоступні. Про це вказують і показники: за допомогою електронних каналів в 2018 році кількість звернень склала лише 0,4% від їх загальної кількості. До того ж, кажуть експерти, чимало нарікань викликає робота і самого веб-порталу (часті збої в роботі, відсутність оперативного оновлення інформації про розміри пенсії, внесення інформації з помилками тощо). А ще, якщо врахувати, що громадяни похилого віку не вміють користуватися не лише інтернетом, але й елементарно банкоматами, то це нововведення виглядає черговим знущанням над людьми.
Відповідно скорочення відділень Фонду майже в 11 разів пропорційно збільшить і черги в обласних відділеннях, до яких змушені будуть з'їжджатися пенсіонери з усіх міст і сіл області (бо на місцях регіональні позакривають). Таке скорочення відділень паралізує роботу із зверненнями громадян, потрапити на прийом до Пенсійного фонду стане фактично неможливо, а літнім людям потрібно буде кілька днів, а то й тижнів чекати своєї черги на прийом до інспектора чи керівництва обласного відділення Пенсійного фонду.
У нашій країні і уряд, і державні установи останнім часом ухвалюють такі "мудрі", на їхню думку, рішення, що "покращення життя" люди відчувають майже щодня...