Павло Андрусяк: Кожна десята гривня дохідної частини бюджету Дубовецької громади – на підтримку фронту і сімей оборонців

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України продовжує організовувати престури в територіальні громади з цікавинками. Цього разу прикарпатські журналісти мали нагоду відвідати Дубовецьку ТГ і дізнатися, як живе ця громада у час війни, чи вдається їй долати виклики та шукати можливості для розвитку. Передовсім у Тустані в меморіальному комплексі героїв медійники спільно з головою Дубовецької ТГ Павлом АНДРУСЯКОМ і представниками громади вшанували хвилиною мовчання захисників, полеглих під час російсько-української війни.

Громада тримає стрій

Після цього відбулася зустріч журналістів з Дубовецьким сільським головою Павлом Андрусяком і виконавчим директором Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрієм Стефанчуком в ЦНАПі с. Тустань.

Голова Дубовецької ТГ Павло Андрусяк наголосив на важливості допомоги громади нашим оборонцям: «Маємо конкретні цифри, які говорять самі за себе. У 2024 році громада спрямувала понад 2,5 мільйона гривень на закупівлю обладнання для наших військовослужбовців. Ще 1,1 млн було перераховано у вигляді субвенцій безпосередньо військовим частинам. Наголошую, що це кошти сільської ради, що не включають допомогу, яку надають фронту наші волонтери.

Крім цього, важливим напрямком роботи сільської ради залишається турбота про сім’ї військовослужбовців. Торік на підтримку цієї категорії наших жителів було спрямовано з бюджету сільської ради 3 мільйони 850 тисяч гривень. Це і одноразові виплати, і допомога на проходження опалювального сезону – зокрема оплата комунальних послуг (дрова, газ чи електроенергія). Також традиційно громада надає підтримку військовослужбовцям до Дня Незалежності, у разі потреби, виплачує допомогу на лікування та реабілітацію військового, а також надає допомогу військовослужбовцям, які звільнені з військової служби, для вирішення соціально-побутових питань, здійснює виплати на підтримку сімей полеглих героїв».

П. Андрусяк окремо згадав про те, що з початку повномасштабного вторгнення всі бюджетні працівники громади (освітяни, працівники соціальної та культурної сфери, службовці сільської ради) щомісяця перераховували свій одноденний заробіток на підтримку ЗСУ. Загалом від березня 2022 року бюджетні працівники Дубовецької громади перерахували на потреби ЗСУ 2 млн 340 тис. грн., в тому числі за 2024 рік – 870 тис. грн.

«Загалом на підтримку захисників і їхніх сімей торік спрямовано 8 мільйонів 320 тисяч гривень, що становить понад 10 відсотків дохідної частини бюджету громади. Кожна десята гривня дохідної частини бюджету Дубовецької громади – на підтримку фронту і сімей оборонців!» – підсумував П. Андрусяк.

Промисловий прорив

Все ж, попри виклики війни, громада не зупиняється у своєму розвитку. Від часу заснування громада визначила основною своєю стратегією – розвиток промислового потенціалу. Цей стратегічний напрямок, за словами П. Андрусяка, ґрунтується на розрахунках, які показують, що дохідність землі промислового призначення для бюджету громади в десятки разів ефективніша, ніж використання землі сільськогосподарськими виробниками. Він наголосив, що земля під промисловість – це не лише вищі надходження до бюджету, а й більше робочих місць, вищі зарплати, активне соціальне життя. Торік понад 50 відсотків бюджету Дубовецької громади сформували саме промислові підприємства.

Основним партнером громади залишається ПрАТ «Івано-Франківськцемент», ще одним великим інвестором є компанія ТзОВ «Гудвеллі Україна», яка працює в агросекторі.

Завдяки промисловим підприємствам у громаді вже створено понад 500 робочих місць, ще близько 200 – у процесі створення.

Освіта і турбота

На переконання Павла Андрусяка, промисловий вектор розвитку тісно пов’язаний і з соціальною політикою. Адже громада розуміє: лише створивши робочі місця, можна стримати відтік населення. При цьому, дуже важливо, щоб люди, які працюють на створених робочих місцях (як місцеві, так і ті, що доїжджають з інших громад) могли отримати необхідні послуги, як для себе, так і для своїх дітей. Саме тому громада інвестує у розширення освітньої мережі. В рамках реалізації цієї стратегії цьогоріч у Дубівцях завершено реконструкцію дитячого садка з надбудовою третього поверху. Загальна вартість цього проєкту становить 16 мільйонів гривень, з яких 4,5 млн інвестувала сама громада, решта – це кошти державного бюджету.

Завершено роботи з облаштування харчоблоку у Дубовецькому ліцеї. Реалізація цього проєкту дозволила забезпечити належне харчування дітей усієї громади. Загальна вартість проєкту – 9,25 млн грн, з них 8,1 млн – кошти Держбюджету, решта 1,15 млн – кошти Дубовецької сільської ради.

В найближчих планах велика інвестиція у дитячий садок у селі Тустані. Крім цього, тут розвивають роботу груп продовженого дня та інвестують у розвиток системи позашкільної освіти. «Наше завдання: щоб батьки, які працюють на новостворених робочих місцях мали змогу віддати своїх дітей в наші дитячі садочки або в наші школи. Наша кінцева мета – поки батьки працюють, діти вчаться, розвиваються, відпочивають під постійним наглядом педагогічних працівників», – підкреслив П. Андрусяк.

Шанс для вразливих

Не забувають у громаді й про соціально вразливих. У Маріямполі працює шелтер – тимчасовий прихисток для людей, які опинились у складних обставинах. Створили його у приміщенні колишньої лікарні. Партнером виступив благодійний фонд «Карітас», який запропонував ідею створення прихистку ще на початку війни. Громада безоплатно передала приміщення, інвестувала 500 тисяч гривень, ще стільки ж вклав благодійний фонд. Нині там мешкає 35 осіб, а розрахований шелтер на 40. Він став тимчасовим домом для тих, хто його втратив.

Туризм як перспектива

Окремий напрям, який лише зароджується у Дубовецькій громаді, – туризм. Тут роблять перші кроки для його розвитку. У Маріямполі акцентують на релігійному туризмі, а в Озерці створюють умови для сімейного відпочинку: щоб родини могли приїхати, провести кілька днів серед природи і відчути, що громада – це простір безпеки, затишку і гостинності.

Оглядини Дубовецької громади розпочали в Маріямполі з Біблійного саду – одного з найбільших у Європі, де провів екскурсію натхненник його створення, уродженець села, професор-ендокринолог Володимир Боцюрко. Біблійний сад заклали 2011 р. на площі Святої Марії, яку доти місцеві використовували, як пасовище. Як відомо, першим біблійним садом в Україні став Маріямпільський. Тут на майже гектарній площі сьогодні представлено понад 30 видів біблійних рослин і кущів, які пристосувалися до галицького клімату. Однією з найцікавіших рослин саду є ясинець. У народі його називають «неопалимою купиною» чи «кущем Мойсея». Відповідно й посадили його поруч зі скульптурою Мойсея.

Також у рамках престуру журналісти побували у дендрологічному парку, а відтак на оглядовому майданчику зробили спільне фото на тлі розкішного Дністра, також їм презентували туристичні можливості с. Озерце.

Освітній «спецназ»

Для медійників презентували «Літню школу» та ознайомили з роботою добровільної пожежної команди, яка надає допомогу населенню Дубовецької ТГ та сусідніх громад.

За словами директорки «Літньої школи» Альони Шинківської, в Дубовецькій громаді вже четвертий рік поспіль успішно стартувала літня школа з безпеки життєдіяльності «Нове покоління»-2025. Це унікальна інноваційна модель освіти школярів, що гармонійно поєднує отримання фундаментальних знань з питань безпеки життєдіяльності, туристсько-краєзнавчої, еколого-натуралістичної та пожежно-рятувальної роботи із закріпленням отриманих навичок на практиці.

Особливістю цьогорічної другої зміни літньої школи є її розширений регіональний характер. Вона об’єднала дітей не лише з Дубовецької, Бурштинської, Більшівцівської, Єзупільської, Букачівської громад Івано-Франківської області, а й приймає дітей із Сумської області (Конотопський район) та дітей працівників Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

Управління зі змістом

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, підбиваючи підсумки престуру, наголосив: «Дубовецька ТГ демонструє, що і сільські громади можуть бути прикладом стратегічного мислення та ефективного управління для всієї області.

У непростих умовах громада вдало поєднує бачення сталого розвитку з практичними рішеннями та швидкою реакцією на виклики. Одним із ключових чинників успіху є тісна співпраця з бізнесом, зокрема і з великим. Це забезпечує стабільне наповнення бюджету та дозволяє громаді якісно виконувати як власні, так і делеговані повноваження.

У 2023 році бюджет громади перевищив 82 млн грн, і в 2024–2025 роках ця сума далі зростає. Надходження з ПДФО становлять понад 30 млн грн., а це понад 35 відсотків загального бюджету громади.

Водночас Дубовецька громада знаходить ресурси для розвитку освіти, медицини, соціальної сфери, а також бере участь у міжнародних проєктах. Особливо варто відзначити роботу добровільної пожежної дружини, яка формує ефективні підходи до управління комунальним майном – громада використовує свої приміщення з максимальною користю.

Дубовецька громада, як і багато інших громад Прикарпаття, переконливо доводить, що навіть у складних умовах можна зберігати пріоритети, підтримувати армію, розвивати інфраструктуру, відповідати на суспільні запити й найголовніше – зберігати людський потенціал».

Редактор відділу газети “Галичина”