«Паперовий» паспорт примусово міняють на біометрику у рідкісних випадках

Минуло вже два місяці, як наша міграційна служба (в побуті – паспортний стіл) почала видавати нові посвідчення громадянина України. Замість звичних нам «книжечок» – ID-картки. Дехто почав їх плутати з закордонними паспортами. Та з цим документом, хоча в ньому так само передбачений відбиток пальця, за межі України не виїдеш.

Згідно з нинішнім законодавством, його видають вже з 14-річного віку. З огляду на те, що вже на «носі» ЗНО, де учні мають представити посвідчення особи, начальник управління Державної міграційної служби в області Сергій Саїв звернувся через ЗМІ до батьків, щоби вони заздалегідь подбали про отримання їхніми дітьми відповідних документів. Бо потім почнеться ажіотаж.

Дітям ID-картку видають безкоштовно, а для дорослих це коштує 279 гривень, оформляють її протягом 20 днів. Заміна звичайного паспорта на ID-картку не обов’язкова. Це робиться примусово лише тоді, коли особа більш, як на місяць протермінувала заміну фотографії у своєму паспорті громадянина України. ID-картки, замість посвідчень особи, видаватимуть і іноземцям, котрі перебувають на Прикарпатті тимчасово або постійно. Це пов’язано з тим, що посвідчення особи інколи підробляють. Найчастіше – вклеюють фотографію іншої особи, ставлять фальшиві штампи про продовження терміну тимчасового перебування. В цьому році виявлено десять таких підробок.

За словами С. Саїва, нині в області право на постійне проживання мають 5 366 іноземців. Найбільше – 4 199 – громадяни Росії. Але, як зазначив начальник УДМС в області, більшість із них мають місцеве коріння. Що стосується осіб з правом тимчасового перебування, то їх налічується 2 629, 1 800 з яких – студенти. Знову ж таки, найбільше зацікавлені в отриманні української освіти індуси, котрих у нас 644. На другому місці вихідці з Гани – 129. Третє посідають єгиптяни – 127.

Далеко не всі з них з повагою ставляться до законів країни, яка їх прийняла. Зокрема, стосовно 27 іноземців прийняте рішення про примусове виселення з країни, 49 – про заборону на в’їзд до України на термін від півроку й більше. На 342 іноземців складено адміністративні протоколи за порушення правил перебування, в’їзду на нашу територію тощо. В цьому році також виявлено 177 незаконних мігрантів. Половина з них – це особи, котрі тимчасово перебували в Україні на законних підставах, але, втративши цей статус, вирішили залишитися тут небажаними гостями.

Є ще одна проблема, яку озвучив С. Саїв. Не секрет, що жителі арабських країн, особливо тих, де тривають збройні конфлікти, намагаються всіма правдами й неправдами осісти в Європі, в тому числі і в Україні. Нерідко й через фіктивне одруження. У нашій області теж було виявлено такий факт і за ним порушено кримінальне провадження.

Річ у тім, що при одруженні іноземець спершу отримує право на тимчасове проживання терміном на рік, потім його продовжують на такий самий термін і далі вже видають посвідку на постійне проживання. Іноземцеві цього лише й треба. При розлучені він мав би позбавлятися цього статусу, але наразі механізму для того немає. А далі та особа може сюди запросити, скажімо, свою родину і їх також доведеться легалізовувати… Європейські країни вже сильно від цього потерпають. Єдина відрада, що це питання порушують на найвищому рівні і будемо сподіватися на відповідні зміни в законодавстві.

Втім, українці й самі намагаються знайти краще життя за кордоном. Через «безвіз», скористатися яким могли тільки власники біометричних закордонних паспортів, у підрозділах Державної міграційної служби знову виник ажіотаж. Та, як не без задоволення зазначив керівник нашого управління, вже два місяці, як черг немає. І журналісти в тому переконалися під час прес-конференції. Цьому сприяли кілька чинників, один із яких безпосередньо стосується поліпшення роботи міграційної служби. Зокрема, вже півроку діє електронна черга і людям не потрібно витрачати час, досить зареєструватись, занести документи, а потім забрати паспорт.

До речі, вже відповідно працює й підприємство з виготовлення карток. Свого часу з цим були проблеми, й тоді ажіотажем скористалися різні особи, даючи оголошення в інтернеті про послуги з оформлення або прискорення процедури виготовлення закордонного паспорта. В багатьох випадках це виявилося банальним шахрайством. Тож керівник УДМС в області порадив не користуватися послугами так званих посередників, а звертатися в установи, котрі безпосередньо цим займаються, – підрозділи міграційної служби, центри надання адміністративних послуг або в «Паспортний сервіс»…

Що ж до цифр, то цього року видано понад 266 тисяч закордонних паспортів. Від цього та інших послуг, наданих управлінням МДС в області, неабиякий зиск отримали місцеві бюджети – туди сукупно переказано 92 мільйони гривень. Найбільша частка з цих надходжень – 53 млн. грн. – припала на Івано-Франківськ.

Редактор відділу газети “Галичина”