Остап Грищук: Головне в діяльності ОКЛ – розвиток високотехнологічних методів лікування

Обласна клінічна лікарня – найбільший заклад охорони здоров’я на Прикарпатті, який надає високотехнологічну вузькоспеціалізовану стаціонарну і консультативну медичну допомогу за 35 спеціалізаціями.

Заснована в 1949 році, ОКЛ є також базовою координаційною установою для впровадження і розвитку передових медичних технологій, інновацій в управлінні, є науково-практичною базою для кафедр медичного університету та медичного коледжу. Про сьогодення медичної установи та виклики, що постають перед нею, розповідає головний лікар Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Остап Грищук.

Пане Остапе, як трансформація всієї системи медицини в державі, яка триває вже кілька років, заторкнула обласну лікарню?

ОКЛ активно долучилася до реформи охорони здоров’я. Ліжковий фонд у лікарні приведено до оптимального з економічним обґрунтуванням потреб населення в різних видах спеціалізованої допомоги. Зокрема у 24 спеціалізованих стаціонарних відділеннях лікарні розгорнуто 765 ліжок різного профілю, в тому числі понад 60 – інтенсивної терапії. На базі профільних відділень відкрито спеціалізовані центри: панкреатологічний, ендокринної хірургії, мікрохірургії ока та ЛОР-органів тощо.

У консультативній поліклініці ОКЛ ведуть прийом за 27 спеціальностями – щодня її відвідує понад 350 осіб, а щороку в ній одержують допомогу понад 140 тисяч пацієнтів. Функціонують тут і спеціалізовані підрозділи: диспансерне ендокринологічне відділення, центр нефрології та діалізу, центр клінічної імунології, сурдологічний кабінет...

Останнім часом в ОКЛ явно побільшало пацієнтів. З чим це пов’язано? Які причини такого напливу хворих з різних районів області?

Це наслідок проведення першого етапу реформ первинної ланки. Пацієнти і раніше звертались до нас за бажанням. Тепер направляти до обласної консультативної поліклініки мають право лікарі первинної ланки – Центри первинної медико-санітарної допомоги, сімейні лікарі, звичайно, дотримуючись відповідних вимог.

До речі, ми не уникли реформування медичної галузі й на першому етапі реформи. Зокрема отримали ліцензію на провадження практики сімейного лікаря в умовах нашої поліклініки. Маємо терапевтів та сімейного лікаря, які підписали декларації на обслуговування передусім наших працівників та членів їхніх сімей.

Реформа надає нам право й розширити спектр платних послуг. А також готуємося до переходу на нову форму господарювання – у статусі некомерційного комунального підприємства. Таке реформування, відповідно до попередніх планів, розпочнеться вже цього року, максимум – з 2020-го.

Чи не з самих початків незалежності України вітчизняна медицина переживає вже хронічний брак коштів – як на ліки, так і на зарплати лікарям? Як справи з фінансами в ОКЛ сьогодні, в умовах глобальних змін у галузі?

Фінансове забезпечення лікарні залишається болючим питанням. Фінансування закладу відбувається з двох джерел: це медична субвенція та обласний бюджет. Отримуємо також кошти на забезпечення державних і регіональних програм. Звичайно, що 100-відсоткового фінансування ми не маємо, забезпечені коштами лише на половину потреби. Однак попри труднощі заробітну платню виплачуємо вчасно.

Яким бачиться Вам майбутнє ОКЛ? Чи робитимете акцент у її розвитку на певних новітніх напрямах медицини, чи лікарня й далі зберігатиме свій універсальний характер?

Основним напрямом поступу ОКЛ як передусім лікувальної установи вважаємо високоякісне надання медичної допомоги, скорочення термінів лікування, зменшення смертності серед хворих та запобігання ускладненням. А головна вимога часу – забезпечення ефективної та високоякісної медичної допомоги із використанням сучасних медичних і технологічних методів, що дають змогу у максимально короткі терміни здійснити діагностику та лікування пацієнтів, створити комфортні умови перебування у стаціонарі. З цією метою у нас відкрито палати інтенсивної терапії з цілодобовим медичним спостереженням та сучасним обладнанням у нейрохірургії, судинній неврології – блок інтенсивної терапії європейського рівня – «stroke-unite», гематології для онкогематологічних пацієнтів.

Вдалося помітно розвинути діагностичну службу. Встановлено нове обладнання в лабораторії, рентгендіагностичних кабінетах, відділенні реанімації та інтенсивної терапії; хірургічні відділення забезпечено новітньою ендоскопічною апаратурою, операційним мікроскопом. З придбанням сучасного операційного ангіографа певного розвитку набула кардіохірургія, зокрема збільшився обсяг операцій зі встановлення кардіостимуляторів, на новому рівні розпочато оперативні втручання на магістральних судинах…

У відділенні ортопедії і травматології проводимо операції імплантації штучних кульшових та колінних суглобів. У нейрохірургії використовують нові пластичні матеріали і танталові пластини при дефектах кісток черепу. У торакальній хірургії проводять реконструктивні операції на трахеях та бронхах, оперативні втручання при раку стравоходу, при ураженні легень. Ефективно працює центр ендокринної хірургії, де проводять складні операції на щитовидній та паращитовидній залозах, наднирниках, підшлунковій залозі. У нейрохірургії хребта і спинного мозку проводять лікування травм і дегенеративних захворювань грудної клітки, поперекового та шийного відділу хребта новітніми методами...

У ключі запровадження новітніх медичних технологій чи налагодили, можливо, співпрацю із закордонними партнерами?

Лікарня бере участь у проектах з міжнародного співробітництва з медичними закладами ЄС, США та Канади. Укладено угоди про співробітництво і партнерство з управлінням здоров’я повіту Марамуреш (Румунія), з Краківським спеціалізованим шпиталем ім. Яна Павла II, з Інститутом клінічної та експериментальної медицини міста Прага (Чеська Республіка). Міжнародна співпраця дала можливість організувати спільні науково-практичні конференції, обмін досвідом, а також стажування наших спеціалістів у клініках.

Чи задоволені нинішнім кадровим потенціалом лікарні?

Обласна клінічна лікарня забезпечена висококваліфікованими медичними кадрами: дев’ятеро лікарів мають звання «Заслужений лікар України», 23 практикуючі лікарі є кандидатами медичних наук. А загалом ОКЛ нагороджено Дипломом та Грамотою Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я із врученням відзнаки Всеукраїнського проекту «Флагмани сучасної медицини» (2009, 2012 рр.), Почесним дипломом і золотою відзнакою «Визнання року» Торгово-промислової палати України (2010 р.), Дипломом за вагомий внесок у розвиток медичної галузі в рейтингу найкращих медичних закладів України «Топ 100 в медицині» проекту «Національна медична премія» (2011 р.) тощо. І це найкраще свідчення високого рівня фахівців різного профілю, котрі працюють у лікарні.

Остапе Івановичу, гадаю, варто насамкінець повідати і про внесок персоналу лікарні в оборону країни, про службу лікарів-волонтерів ОКЛ на передовій. До речі, свого часу Ви також перебували на бойових позиціях у районі Авдіївки як медик…

Після зустрічі колективу ОКЛ з командиром батальйону «Госпітальєри» Яною Зінкевич та її побратимами, яка розповіла про складну ситуацію і потребу військових медиків на фронті, ми разом із заступником головного лікаря з хірургічної роботи А. Яворським та заввідділення хірургії І. Галіпчаком вирішили поїхати на схід у розташування цього добровольчого батальйону в статусі медиків-волонтерів для надання медичної допомоги військовим добровольчим формуванням у госпіталі міста Авдіївки та на позиції «Промзона». Крім того, під час поїздки в зону АТО у лютому 2018 року працівники закладу надали військовим і гуманітарну допомогу коштами, продуктами харчування, медикаментами, виробами медичного призначення.

Під час 15-денної ротації із базуванням в Авдіївській лікарні наші лікарі надавали медичну допомогу бійцям, у тому числі у складі медичних бригад 17-го госпіталю ЗСУ. З числа медиків ОКЛ на ротації в Авдіївці побували лікар-хірург В. Сорокатий, лікар-хірург-стоматолог А. Івасів, лікар- анестезіолог В. Ігнатовський, завідувач відділення кістково-гнійної інфекції С. Смачило, завідувач опікового відділення К. Кіршак, медсестра- анестезистка Г. Матіїшин. Тут згадаю також нашого лікаря В. Коростіля, який раніше перебував на фронті, оскільки його мобілізували до складу ЗСУ.

Від початку АТО й досі обласна клінічна лікарня постійно бере участь у волонтерському русі для допомоги бійцям. Наприклад, з ініціативи заступника головного лікаря з медсестринства Наталії Ружило колектив лікарні зібрав доволі велику суму коштів, продуктів харчування, обмундирування, засобів захисту для військових 4-го батальйону Національної гвардії.

Від 2014 року в лікарні було надано медичну допомогу 5 876 учасникам АТО, з них проліковано стаціонарно 944. На лікування було виділено коштів з обласного бюджету на суму майже 3,2 млн. грн. А крім них, залучили й 1,2 млн. грн. позабюджетних коштів. В ОКЛ і надалі всіма силами допомагатимуть в обстеженні, наданні консультацій, у лікуванні учасників АТО-ООС та їхніх сімей.

Роман ІВАСІВ,

Святослав ОТАМАН.