Осиротілий… архів. «Трудова історія» культури Рожнятівщини після адміністративного реформування ніяк «не може знайти» прихистку

Війна – не привід для попуску чиновницькій бездіяльності та управлінській бездарності в тилу. Днями голова ліквідаційної комісії архіву відділу культури колишньої Рожнятівської РДА Володимир Борович звернувся з листами до голів Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук, голови Калуської РДА – начальниці військової районної адміністрації Жанни Табанець та Рожнятівської селищної ради територіальної громади Василя Рибчака, в яких б’є на сполох щодо критичного «сирітства» названого трудового архіву. Адже ще у січні минулого року розпорядженням Калуської РДА «Про припинення шляхом ліквідації структурних підрозділів Долинської та Рожнятівської райдержадміністрацій із статусом юридичної особи публічного права» діяльність відділу культури Рожнятівської РДА як юридичної особи публічного права припинено і утворено ліквідаційну комісію. Проте вже майже півтора року трудовий архів згадуваного підрозділу РДА, який я ще фігурально називаю «трудовою історією» культури Рожнятівщини з 1947 року, образно кажучи, перебуває у статусі «пасинка» – не має офіційного юридичного притулку і керівника.

Голова ліквідаційної комісії попередив керівництво Рожнятівської селищної ради ТГ, що звернеться до суду, якщо у стислі терміни не буде вичерпано ту проблему: «Бездіяльність Рожнятівської селищної ради територіальної громади щодо вирішення питання прийняття від мене для тимчасового зберігання архівних документів призводить до порушення не тільки моїх прав, але й прав та свобод інших громадян, колишніх працівників відділу культури Рожнятівської РДА та їх соціально-правового захисту».

Володимир БОРОВИЧ, заввідділом культури Рожнятівської РДА (2017 – 2022 рр.), голова ліквідаційної комісії відділу культури Рожнятівської РДА:

– Проблем не мало бути. Адже коли в області створювалися територіальні громади і відтак їм передавали майно районних адміністрацій, то мали передати й архіви. Райдержадміністрації припинили свою діяльність, зокрема і Рожнятівська РДА, а мене як завідувача її відділу культури відповідно звільнили з роботи. Всі повноваження перебрала на себе Калуська РДА, до якої увійшли новостворені територіальні громади не тільки Калущини, а й Рожнятівщини, Долинщини та Болехівщини.

Частину архіву – матеріали і документи, пов’язані бухгалтерією, з рухом коштів тощо ми ще рік тому згідно з актом передали до Рожнятівського філіалу Калуського архіву. Але залишився не переданим трудовий архів відділу культури, в якому упродовж 75 років зберігаються документи і особові справи понад трьохсот колишніх працівників відділу культури – ще з 1947 року.

І саме ця частина архіву завжди найбільш затребувана. З усієї Рожнятівщини до нас постійно звертаються колишні працівники відділу культури РДА за довідками і виписками для оформлення пенсій. Адже в нашому трудовому архіві, повторюю, зберігаються документи про їхні заробітки, трудовий стаж тощо. Такий архів повинен бути на своєму основному місці – у Рожнятівській територіальній громаді. Та її керівництво це заперечує, мотивуючи тим, що в архіві є матеріали не тільки жителів їхньої ТГ, а й інших – Брошнів-Осадської, Спаської, Перегінської та Дубівської. Але ж вони не розуміють: як можна сьогодні «розкидати» на кілька громад одну спільну книгу наказів, яку стільки років вели як одне ціле і формували для всього району загалом!

Ще 2021 року на моє звернення до керівництва Рожнятівської територіальної громади мені відповіли, що працюватимуть над вирішенням цієї проблеми, але у бюджеті, мовляв, наразі нема коштів на те. Не зрушилася справа й після звернення до Калуської РДА, де, власне, й порадили звертатися до Рожнятова, щоб там створювали свій трудовий архів. Також категорично відмовилися приймати трудовий архів відділу культури і в Рожнятівському філіалі Калуського архіву.

Сьогодні в Рожнятові з того приводу стоїть незрозуміла тиша, адже минула вже не одна сесія селищної ради, а проблему так і не беруться розв’язувати. Ігнорують чи не розуміють її важливості – важко сказати. В усякому разі аргументи наводять дуже хиткі, мовляв, для вирішення питання потрібно прийняти на роботу нову людину, а коштів нема. Якщо захотіти, то справу можна вирішити і не потрібно спеціального фінансування. Все елементарно. Просто потрібно голові Рожнятівської селищної ради територіальної громади Василеві Рибчаку видати розпорядження і перерозподілити обов’язки працівників бібліотеки чи фондосховища відділу культури. Навіть не треба спеціального фінансування у селищному бюджеті вишукувати. А навпаки, відтак можна іншим п’яти територіальним громадам колишнього Рожнятівського району надавати платні архівні послуги чи отримувати кошти за зберігання архівної документації.

З керівництвом Рожнятівської селищної ради ТГ ми безрезультатно листувались увесь рік – але сесія селищної ради ніяк не квапиться розглянути питання нашого архіву. Тож мені урвався терпець. Я ж обов’язки голови ліквідаційної комісії виконую справно, але безкоштовно. Щодня витрачаю свій час, здоров’я і фінанси, хоч і звільнений з роботи ще у березні 2021 року, та вимушений щодня їздити до Рожнятова, займатися архівними справами, готувати різні документи. Тож я вирішив звернутися до голови Калуської РДА Жанни Табанець з проханням звільнити мене від виконаня обов’язків голови ліквідаційної комісії відділу культури Рожнятівської РДА. Адже саме в Калуші ( це ж треба до такого додуматися!) – мені спочатку радили для вирішення питання з трудовим архівом відділу культури Рожнятівської РДА звертатися…в поліцію! Смішно…

Калуська РДА у своїй відповіді В. Боровичу ще 19 липня 2021 року також рекомендувала для визначення питання зберігання документів з кадрових питань відділу культури Рожнятівської РДА звернутися до Рожнятівської селищної ради. Але там почалися маневри і відмовки, що трудовий архів у територіальній громаді не функціонує, тому що депутати не затвердили своїм сесійним рішенням положення про нього. Відтак керівництво ТГ повідомляло, що те питання не розглядатимуть на сесії у зв’язку з відсутністю фінансової можливості утримання трудового архіву. Відтоді пан Володимир Борович не отримав жодної обнадійливої інформації від Рожнятівської селищної ради ТГ. А трудовий архів відділу культури Рожнятівської РДА і надалі не має господаря та залишається «сиротою».

А що передбачає на такий випадок вітчизняне законодавство? В Законі «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема у статті 38 «Повноваження щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян», чітко прописано, що до відання органів сільських, селищних, міських рад належить і «централізоване тимчасове зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду».

P. S. Редакція газети «Галичина» просить вважати цю статтю журналістським запитом до керівництва Рожнятівської селищної ради ТГ й чекає відповіді на те, скільки ще часу 75-річна «трудова історія» культури Рожнятівщини – архів профільного відділу Рожнятівської РДА – залишатиметься безпритульним на рідних теренах?

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами