Онлайнова робота: що це таке, навіщо і як?

Праця онлайн, інакше кажучи – в дистанційному режимі, набуває чимраз більшої популярності, особливо серед молодих людей, які прагнуть бути незалежними від сталого робочого графіка, рутини в офісах та чітко визначеного плану дій. Але чи справді тут усе так легко, як видається на перший погляд? Поспілкувавшись зі знайомим 22-річним Степаном, який працює та вдосконалює свої навички у сфері інтернет-маркетингу й таргетології, ми отримали відповідь на це запитання.

– Як давно Ви працюєте у цій сфері і чи плануєте й надалі тут залишатися?

– Працюю вже п’ять років. Почав ще, коли навчався в школі. Я завжди прагнув заробляти самостійно, тим паче, що батьки не були аж такими заможними. Завдяки товаришеві вирішив спробувати себе в онлайн-сфері. Вийшло. Планую й надалі вдосконалювати свої навички, оскільки ця робота приносить гарний дохід.

– Як сприйняли Ваші близькі та знайомі те, що Ви працюватимете вдома, а не в офісі?

– Спершу, звісно, багато людей із мого оточення не сприймало це серйозно, вони не вірили в те, що, працюючи вдома, можна заробляти не гірше, ніж на підприємстві чи в певній фірмі, які працюють офлайн. Я чув багато «хейту» (критики, негативних відгуків. – Ред.), коли розпочинав, бо тоді робота вдома не була популярною. Але щойно настав період жорсткого карантину, як усі, хто не вірив у мене і вважав, що робота вдома не має перспективи, почали цікавитися, як же розпочати працювати та заробляти в інтернеті.

– Справді, в період карантину багато людей задумалися над роботою онлайн чи перейшли на працю в такому режимі. Розкажіть, чи є якийсь секрет успіху роботи в онлайн-сфері?

– Все просто. Єдиний секрет – це наполеглива праця. Ніколи успіх не впаде з неба, він прийде тільки тоді, коли ви будете працювати, як мовлять, у поті чола. Бо лише коли людина вкладає свій час, інтелектуальний ресурс, вона отримує результат. Успіх не приходить сам собою, він завжди є еквівалентом витрачених зусиль – і не лише ментальних, фізичних, а також нервових, душевних.

– А чи є недоліки роботи онлайн?

– Звісно, що є. Найпоширеніший із них – це, так би мовити, брак соціалізації.  Працюючи вдома, ви спілкуєтеся зі своїм керівництвом, колегами та іншими співробітниками компанії здебільшого тільки через скайп, зум чи електронною поштою. І якими розвинутими не були би сучасні технології, живої комунікації їм усе одно не замінити.

Ще одним із недоліків онлайнової роботи є проблеми самоконтролю. Людям, яким складно контролювати себе самостійно, буде важко адаптуватися до віддаленої роботи. Якщо ви полюбляєте часто відволікатися на соціальні мережі, розваги й інші речі, що не стосуються основного виду діяльності, її продуктивність може дуже впасти.

Власне, цей недолік суміжний з іншим мінусом праці онлайн. Вдома ви перебуваєте в оточенні особистих речей, і деякі з них викликають сильне бажання відкласти роботу. В офісі, якщо ви чимось незадоволені або хочете зробити перерву, то зазвичай ідете з колегами на каву. Вдома ж поруч із вами є телевізор, книги, музика, тренажер... Вони постійно нагадують про те, чим ви можете зайнятися замість того, щоб працювати, і їх важко ігнорувати.

Я згадав тільки про основні недоліки, але повірте, їх є набагато більше. Головне, що треба запам’ятати: якщо вам щось подобається, то навіть велика кількість мінусів не завадить працювати й розвивати свої здібності у сфері, яку ви обрали. І це стосується роботи не лише онлайн, а й офлайн.

– Очевидно, не у всіх сферах діяльності можна перейти на віддалену роботу?

– Звісно, що ні. Не кожна галузь може дозволити собі працювати дистанційно. Уявіть, якби сфера медицини перейшла цілком на віддалену роботу. Так само сфера обслуговування цілковито перейти на дистанційну роботу просто не може. Тут потрібно знайти баланс, «золоту середину». Варто розуміти, що робота офлайн є також важливою й перспективною. Робота онлайн – це тренд, а офлайн – це, скажімо, класика.

– Насамкінець, чи могли б Ви дати декілька порад людям, які прагнуть працювати дистанційно.

– Насамперед – не бійтеся пробувати й помилятися. Людина може знайти себе, своє місце тільки тоді, коли повсякчас пробуватиме щось нове, шукатиме себе. Якщо у вас щось не виходить – це нормально, з першого разу рідко щось вдається. Та вірте в себе й наполегливо працюйте, і тоді точно все вийде. Навчіться самоорганізовуватись і планувати свій день – це дуже важливо. Вміти організувати себе – це один із ключових чинників успіху в будь-якій справі, як онлайн, так і офлайн. Складіть собі суворий розклад. Розпишіть всі свої завдання, виділіть конкретний період часу на обід, і завше кожної години виділяйте кілька хвилин на перерву, щоб не перевантажувати себе. Обов’язково дотримуйтесь розробленого графіка. І, звісно, повторю, мінімізуйте вплив різних чинників, які можуть відволікати від виконання поставлених перед вами завдань.

Вибираючи онлайн роботу, пам’ятайте, що не так це легко, як нам показують. Робота в інтернеті потребує багато зусиль, тому будьте готові до будь-яких поворотів. І радійте не лише грошам, а й тим, що надаєте людям послуги.

Лілія СЕРЕДЮК, студентка 3-го курсу Галицького коледжу ім. В. Чорновола.