Завершився перший рік діяльності Івано-Франківської обласної ради восьмого демократичного скликання, до якої за результатами виборів 25 жовтня 2020 року обрано 84 депутати від шести політичних сил. Дотримуючись принципів відкритості й прозорості, усвідомлюючи зобов’язання перед депутатським корпусом вважаю за доцільне підбити перші підсумки роботи за період з 20 листопада 2020 року по 1 грудня 2021 року.
За перший звітний період обласної ради восьмого демократичного скликання відбулося 10 сесій обласної ради (11 пленарних засідань), з яких дві – позачергові та одна – урочиста. Остання була присвячена 30-річчю відновлення Незалежності України.
Загалом за звітний період обласна рада прийняла 318 рішень, у тому числі 41 регіональну програму, які стосуються різних сфер розвитку області. Серед них варто відзначити обласну цільову соціальну програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2021–2025 рр., обласну цільову протипаводкову програму на період до 2025 року, обласну комплексну програму «Відзначення 1125-річчя від часу першої згадки про місто Галич» на 2022–2023 рр. й інші. Окремої уваги заслуговують Програма розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області та обласна програма підтримки сімей загиблих, постраждалих учасників Революції Гідності, учасників бойових дій, осіб, які перебувають чи перебували у складі добровольчих формувань, утворених для захисту незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України, та інших громадян, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які без перебільшення можна вважати найкращими програмами в Україні.
На пленарних засіданнях депутати заслухали інформації про хід виконання восьми регіональних програм, прийняли 24 рішення щодо внесення змін до чинних обласних програм з метою їх удосконалення, підтримали 37 депутатських запитів та 30 звернень до органів державної влади України вищого рівня.
Пріоритетом у діяльності обласної ради залишається розвиток місцевого самоврядування. Власне крізь призму цього пріоритету ми й розглядаємо всю нашу діяльність, що на практиці означає посилення ролі не лише обласної ради, а й усієї системи органів місцевого самоврядування області загалом.
Ми й далі вдосконалюємо Програму розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області, яку вперше було прийнято 2011-го. Протягом десяти років вона зазнала чимало змін і доповнень, пов’язаних із впровадженням реформи децентралізації влади, що вимагало від органів місцевого самоврядування здійснення нових функцій, виконання принципово нових завдань, зміцнення матеріальної та технічної бази органів місцевого самоврядування, належного і вчасного інформаційного забезпечення депутатського корпусу, удосконалення кваліфікації посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Однією з найважливіших складових Програми розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області є проведення обласних конкурсів проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. Протягом 2021-го на Прикарпатті в рамках 11-го такого конкурсу втілювали в життя 42 проєкти на суму 21 мільйон гривень, в тому числі 12,8 млн – з обласного бюджету. На сьогодні вже визнано 40 проєктів-переможців 12-го конкурсу, які впроваджуватимуть упродовж 2022 року. На їхню реалізацію з обласного бюджету буде спрямовано понад 18 млн гривень.
З метою проведення аналізу використання коштів обласного бюджету, ознайомлення з результатами впровадження проєктів розвитку місцевого самоврядування та визначення пріоритетних проблем населених пунктів Прикарпаття спільно з членами Ради обласного конкурсу проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування ми здійснили п’ять робочих поїздок, у рамках яких відвідали 13 територіальних громад та проаналізували стан реалізації понад пів сотні проєктів, спрямованих на розвиток територій, які впроваджували впродовж останніх чотирьох років.
З метою формування національної політики пам’яті та належної підготовки і відзначення в області 130-річчя від дня народження Євгена Коновальця 19 лютого 2021 р. ми ухвалили рішення «Про проголошення в області 2021 року Роком полковника Армії Української Народної Республіки, голови Проводу Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця». Задля вшанування активних учасників процесів державотворення, дослідників діяльності Євгена Коновальця та членів ОУН, увіковічення їх у творчості обласна рада замовила й виготовила ювілейні відзнаки «130 років Євгену Коновальцю». Упродовж нинішнього року ними було нагороджено більше сотні державних, політичних, громадських діячів, науковців, членів творчих спілок, учасників російсько-української війни, іноземних громадян, а також відзнакою нагороджено музеї області, експозиції яких висвітлюють діяльність Організації Українських Націоналістів, та видавництва області, які видають літературу національно-патріотичного спрямування.
Водночас у рамках Програми розвитку місцевого самоврядування було закуплено 200 примірників другого видання «Євген Коновалець та його доба», які вручено депутатам обласної ради першого та восьмого демократичних скликань під час урочистої сесії обласної ради з нагоди 30-річчя відновлення Незалежності України 20 серпня 2021 р. Окрім цього, було вручено ювілейні медалі обласної ради «30 років відновлення Незалежності України», виготовлені на замовлення виконавчого апарату обласної ради.
З метою налагодження контактів та інтенсифікації співпраці з органами місцевого самоврядування в Україні я, мій перший заступник і заступник провели низку робочих зустрічей з керівниками Тернопільської та Волинської обласних рад, а також брали участь у заходах, які проводили на території Львівської, Черкаської та Закарпатської областей. Водночас упродовж звітного періоду керівники обласної ради провели робочі зустрічі з дипломатичними представниками Румунії, Хорватії, Чеської та Словацької Республік, Японії. Також у рамках святкування 20-річчя співпраці Івано-Франківської області з Опольським воєводством (Республіка Польща) делегація депутатів обласної ради на чолі з її керівниками взяла участь в урочистих заходах на території Опольського воєводства.
Івано-Франківська обласна рада восьмого демократичного скликання має всі підстави, щоб пишатися спортивними досягненнями та популяризацією здорового способу життя. Вже традиційно було проведено обласну спартакіаду серед депутатів місцевих рад області, найкращі з яких сформували збірну команду депутатів Прикарпаття на чолі з головою обласної ради і всьоме вибороли першу сходинку спортивного п’єдесталу на ІХ Всеукраїнській спартакіаді.
Підсумовуючи перший рік роботи обласної ради у новому складі, можу виокремити декілька завдань, які стояли перед нами у році, що минає. Насамперед це консолідація новообраного депутатського корпусу з огляду на те, що більше половини складу обласної ради – новообрані депутати. Друге – конструктивна роль обласної ради в умовах нестабільності виконавчої вертикалі державної влади в області. Останні четверо голів облдержадміністрації змінювалися з періодичністю приблизно раз на пів року. Це не додавало конструктиву у функціонування регіону й часто обласна рада змушена була не лише підставляти плече ОДА, а й деколи підмінювати її, напрацьовуючи ті чи інші рішення і програми.
У прийдешньому році ми повинні нарощувати конструктивний потенціал обласної ради. Ми є важливим чинником суспільно-політичного, соціально-економічного та культурно-духовного життя області і такими маємо й залишатися.
Вважаю, що дуалізм влади себе вижив, тому важко сподіватися, що якіснішою стане система державного управління. Отож нам потрібно бути готовими до того, що під час суспільних збурень чи негараздів люди звертатимуться передусім до нас зі сподіваннями, що ми є осередком стабільності в нашій області.
Зрозуміло, що моя робота на посаді голови обласної ради не була би можливою без повного взаєморозуміння із моїми двома заступниками, без конструктивної співпраці з усіма фракціями в обласній раді, без розуміння кожним депутатом своїх ролі і відповідальності, без злагодженої роботи виконавчого апарату обласної ради, без партнерських відносин зі структурами громадянського суспільства і засобами масової інформації. Я дякую всім вам за добру співпрацю і бажаю всім консолідованих зусиль у забезпеченні стабільного розвитку нашого Прикарпаття!