Новий міст, новий сквер, відремонтована вулиця та високий індекс міста

Перша половина вересня для Івано-Франківська виявилася насиченою визначними подіями. Оприлюднені результати дослідження «Індекс конкурентоспроможности міст України (ІКМ) 2021», які провела Програма Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Конкурентоспроможна економіка України» спільно з українськими партнерами, вивели наше місто на друге загальноукраїнське місце в рейтингу аналітиків. Вони оцінювали економічний клімат у 45-ти містах за такими показниками, як лідерство міської влади, підтримка розвитку бізнесу, публічно-приватний діалог та ресурси для розвитку за підсумками 2021 року. Франківськ набрав 65,41 бала зі 100 можливих, поступившись першим місцем Хмельницькому (67,65) і випередивши Львів (64,75). А за сприятливим бізнес-кліматом та ефективним економічним урядуванням наше місто серед обласних центрів було третім після Хмельницького і Тернополя. Також Івано-Франківськ продемонстрував один із найвищих в Україні рівнів підтримки інновацій.

Сквер на вул. Мазепи – мікрорайон «БАМ».

Отож наше місто продовжує утримувати лідерські позиції в Україні за показниками соціально-економічного розвитку. Нагадаємо, рівно рік тому в рейтингу журналу «Forbes Україна» експерти назвали Івано-Франківськ найкращим в Україні для ведення бізнесу серед міст із населенням у понад 90 тисяч осіб.

Високе реноме нашого міста в Україні в останні кілька років, можливо, теж відіграє певну роль у тому, що центральна влада стала більш прихильною до Івано-Франківська. Добрі новини з Києва минулого тижня привіз міський голова Руслан Марцінків. Будівництво нового моста на «Пасічну» через річку Бистрицю Солотвинську внесли до програми Президента України «Велике будівництво».

«Вчора був у Києві, було багато зустрічей у декількох міністерствах, в Адміністрації Президента. Є позитивна новина. Є розуміння і підтримка Президента України, що міст потрібно добудувати і його здати наступного року», – повідомив на своїй сторінці у фейсбуці Р. Марцінків у п’ятницю, 10 вересня. За його словами, до кінця цього року на будівництво моста пообіцяли виділити з Державного бюджету 100 млн грн, а наступного року для його завершення — ще 300 млн грн.

Тим часом у районі нового моста вже кілька тижнів триває ремонт старої вулиці Надрічної і беруться безпосередньо до будівництва транспортної розв'язки. Крім проїзної частини, на Надрічній облаштують тротуари, ділянку для паркування автомобілів, вздовж всієї вулиці встановлять освітлення, 270 метрів дощової каналізації та 224 метри водопроводу. На виконання цих робіт спрямували 60 млн грн торішнього траншу із Держбюджету. А на реалізацію проєкту транспортної розв’язки з міського бюджету планують виділити 100 млн грн, які використають на облаштування під'їзних доріг, дамби та дороги на вулицю Хіміків.

Міський голова Р. Марцінків наголошує, що стара Надрічна і транспортна розв’язка – це «надзвичайно складна робота, яка потребує дуже швидкого виконання». Щоб не створювати незручностей мешканцям, ремонт вулиці поділено на три частини. «Зараз підрядник працює на першій частині – від переїзду до вулиці Промислової. Друга частина – від Промислової до Княгинина, ну і остання – від Княгинина до магазину «Пако», – розповів начальник УКБ ІФМР Роман Галіпчак. За його словами, уже роблять «корито», потім укладуть щебеневу основу і після того – три шари асфальту, причому вже цього року планують застелити нижні шари, щоб дати проїзд транспортові. Стару Надрічну використовуватимуть як об’їзну дорогу на час будівництва транспортної розв’язки до нового моста.

Майбутній міст на «Пасічну», безперечно, стане в історії Івано-Франківська одним із найбільших інфраструктурних проєктів не лише часів незалежности. А місто тим часом успішно реалізує і чимало невеликих соціальних проєктів. 5 вересня в мікрорайоні «БАМ» урочисто відкрили новий сквер, який стане гарною зоною відпочинку для тутешніх мешканців. Як повідомив Р. Марцінків, на свято Покрови Пресвятої Богородиці в місті планують відкрити ще один новий сквер, а нині триває закладання скверу в Драгомирчанах у рамках бюджету участи. Як відомо, чільник Івано-Франківська задля створення комфортного відпочинкового простору для жителів і гостей міської громади півтора місяця тому запропонував облаштувати 200 нових скверів.

А цієї неділі святкувала свою велику перемогу – урочисте відкриття після ремонту – маленька вулиця Черемшини неподалік вокзалу. Її мешканці змогли об’єднати свої зусилля та увійшли до числа переможців цьогорічної програми «Бюджет участи», отримавши право на фінансування 1,5 млн гривень із міського бюджету на ремонт своєї вулиці. І завдяки цьому вулиця Черемшини нині вже нічим не нагадує себе колишню розбиту. «Те, до чого не доклав зусилля, потім не цінуватимеш», – слушно антитезою прокоментував Р. Марцінків на своїй сторінці у фейсбуці успіх згуртованих жителів вулиці Черемшини, які змогли на рівних конкурувати з багатолюдними вулицями за кошти бюджету участи і фактично самі дали раду своїй розбитій вуличці.

«Загалом у нашій міській територіальній громаді сьогодні завершується ремонт близько трьох десятків дворів, які мають бути зроблені до кінця року. Деякі з них – ще на початковій стадії, але більшість уже фактично завершена», – зазначив міський голова Р. Марцінків під час огляду ходу облаштування прибудинкової території на вулицях Гвардійській, 5–7 – Петлюри, 5, 5-а, 7, 7-а.

Упорядковування життєвого простору франківців триває і на вул. С. Бандери, 14, вул. Сахарова, 33, вул. В. Стуса, вул. Національної Гвардії (в межах вулиць Коновальця – Львівська), вул. Ольги Басараб. На завершальній стадії – роботи на вул. Автоливмашівській у Хриплині. Раніше уже завершено роботи на вул. Сорохтея, 16, 16-а і 28-30.

Ще однією соціально значимою подією минулого тижня стало відкриття нового комунального центру позашкільної освіти «КУТ» у мікрорайоні «БАМ». Це вже 14-й числом і найбільший у Франківську площею (1 000 кв. м) заклад позашкільної освіти для малечі міста та з прилеглих до нього Крихівців. На різні гуртки та студії вже записалось більше тисячі школярів. Цей сучасний позашкільний заклад відкрито завдяки спільним зусиллям бізнесу та влади на умовах пайової участи: ремонт взяв на себе забудовник – компанія «Вамбуд», а за технічні моменти та придбання необхідного обладнання відповідала міська влада.

І того ж 10 вересня у Франківську сталася ще одна знакова подія гуманітарного характеру – запрацював мобільний павільйон нової «єесівської» програми грантів «House of Europe» («Дім Європи») для креативних українців, стартувавши двогодинним концертом просто неба відомого українського гурту «ДахаБраха». Учасників проєкту обирали під час відкритого конкурсу. Івано-Франківськ потрапив до четвірки переможців, обійшовши 150 інших українських міст. Тож і третім після Миколаєва та Кам’янець-Подільського він прийняв мобільний павільйон, який став тимчасовим представництвом «Дому Європи». У Франківську партнером цього проєкту стала платформа «Тепле Місто».

Програма ЄС «House of Europe» фінансує стажування, навчальні подорожі, нетворкінги, резиденції та інші форми професійного обміну, підтримує творчу кооперацію та співпрацю між українцями та їхніми колегами з ЄС у галузі культури та креативної індустрії.