Ми стали надчутливими. Навчилися вгадувати наслідки урядових чи законодавчих рішень попри те, про що нам розповідають чиновники та депутати. На жаль, переважно сприймаємо повідомлення про такі новації з пересторогою: а чим насправді обернеться для громадян чергова «перемога», про яку звітують у телеефірах? І так само, на жаль, часто наші підозри про те, що не все так райдужно, як нас намагаються переконати, виявляються обґрунтованими.
Не так давно ми розповідали про запуск енергоринку, який було таки запроваджено попри те, що навіть експертне середовище не мало єдиної думки щодо наслідків такого кроку. Уже тоді, на початку липня, казали, що про якісь перші підсумки зможемо говорити лише після місяця роботи нової системи. Місяць минув. Маємо і перші враження: електроенергія для непобутових споживачів подорожчала на понад 20 відсотків. Про це заявляли і металургійна компанія «Інтерпайп» Віктора Пінчука (ціна для промспоживачів зросла на 22 відсотки), і підприємство «АрселорМіттал Кривий Ріг» (у середньому ціна зросла на 20 відсотків у липні порівняно з червнем), що негативно позначається на собівартості продукції підприємств.
Навіть мої знайомі протягом місяця не раз запитували: нам готуватись до подорожчання комунальних послуг і товарів? Відповідь очевидна – так. Оскільки ціну електроенергії закладають у собівартість продукції чи послуг, а отже, нам слід готуватись до чергової хвили здорожчання. Попри те, що урядовці переконували: побутовим споживачам не варто хвилюватися, бо ціна на електроенергію для них залишиться стабільною. Однак ми ж розуміємо, що купуємо товари та послуги, у вартість яких буде закладено нову ціну струму.
Прикметно, що про ці проблеми також говорили і представники нової влади. Зокрема і представник президента в уряді Андрій Герус, котрий не так давно розповідав про плани щодо зниження ціни на електричну енергію. «Маємо розглянути три рішення, які сумарно мають привести до зниження ціни на електроенергію для непобутових споживачів», – сказав він на прес-конференції. За його словами, перше – це постанова уряду про зміну до порядку ПСО (покладання спеціальних обов’язків) на ринку електроенергії, згідно з якою покладання спеціальних обов’язків на «Енергоатом» та «Укргідроенерго» слід відрегулювати так, щоб для «Укргідроенерго» воно було збільшено.
Другим рішенням має бути знижено тариф для ПрАТ «Укренерго», що приведе до здешевлення вартості електроенергії на 11 відсотків. «Ми очікуємо, що така постанова дасть можливість понизити тариф «Укренерго» більш ніж утроє. Наразі це 32 коп. на кВт/год., а очікується 8-9 копійок», – прокоментував Герус.
Третє рішення – це встановлення цінових обмежень на внутрішньодобовому ринку та ринку «на добу наперед».Усі три рішення у сумарному підсумку дадуть 20 відсотків зниження вартості електроенергії для усіх промислових споживачів.
Реалізувати ці плани розпочали минулого тижня. 21 серпня Кабінет Міністрів затвердив зниження тарифів «Укренерго» для непобутових споживачів утроє. Також Кабмін затвердив зміни механізму ПСО на ринку електроенергії, зобов’язавши державний «Енергоатом» продавати за регульованою ціною до 90 відсотків своєї електроенергії та підвищивши частку «Укргідроенерго» для таких потреб від 20 до 35 відсотків.
Отже, Кабінет Міністрів 21 серпня вніс чергову зміну до постанови про спеціальні зобов’язання на ринку електроенергії, яка дасть змогу знизити вартість електроенергії для промислових споживачів. Як зазначив представник президента в уряді Андрій Герус, ухвалення цієї постанови дасть можливість знизити ціни на електроенергію на 21 копійку за кВт/год.
– У нас була дуже конструктивна робота з міністром енергетики, ми узгодили основні позиції, – зазначив Герус. За його словами, тепер «Укргідроенерго» зобов’язане продавати за спеціальними зобов’язаннями до 35 відсотків своєї електроенергії, тоді як раніше це зобов’язання становило 20 відсотків.
Як написав Андрій Герус на своїй сторінці у Facebook, внесені урядом зміни до положення про покладання спеціальних зобов'язань дадуть змогу знизити ціни на електроенергію для непобутових споживачів на 10-11 відсотків з 1 вересня.
«Відбудеться зниження тарифів для всіх непобутових споживачів на 21 коп. кВт/год. Непобутові споживачі – це школи, дитячі садки, лікарні, військові частини, водоканали, кафе, перукарні, малі, середні та великі заводи. Для всіх – на 21 коп. Таке рішення повертає в економіку близько 18 млрд грн на рік», – написав він.
Герус наголосив, що з 1 жовтня заплановано ще одне зниження тарифів, а паралельно буде йти процес розробки й впровадження більш ефективних механізмів, які може бути запущено наприкінці цього року. Він нагадав, що ПСО покладено тільки на держкомпанії, запропонувавши регулятору підключити до них і приватні компанії, які, на його думку, також повинні брати участь у вирішенні проблем нового ринку.
Що стосується наслідків таких кроків для звичайних громадян, то, безумовно, зниження тарифів – це добре як для економіки загалом, так і для кожного з нас. Однак ми уже не раз бачили, що коли потрібно обґрунтувати підвищення цін, постачальники вказують і на зростання курсу долара, і на тарифи, і на мінімальну зарплату. Коли ж найвагоміший із цих «аргументів» дешевшає, відповідного реагування від продавця слід чекати довго, або й взагалі не чекати. Це найперше стосується вартості пального, яка мала б зреагувати на зниження ціни долара. На жаль, такі дії продавців дають підстави громадянам робити висновки про те, що річ не в курсі долара, а у тих «добрих людях», які використовують, коли це їм вигідно, такі аргументи.