Останнім часом щороку напередодні 25 грудня, коли на більшій території християнського світу відзначають Різдво Христове, в Україні розгоряється у ключі «Геть від Москви!» дискусія про доцільність переходу наших церков на Григоріянський календар і остаточне «скасування» 7 січня як дати народження Ісуса. Не винятком став і 2022-й.
Ще, скажімо, в жовтні Синод ПЦУ, скликаний на хвилі того суспільного дискурсу, дозволив своїм вірним святкувати, за бажанням, один із головних церковних празників разом із католиками. Втім, ще задовго до встановлення в Україні другого державного вихідного дня – 25 грудня поряд із 7 січня – з нагоди одного з чільних свят християн усіх конфесій чимало православних вірян із власної ініціативи відзначали Різдво Христове і за Григоріянським календарем…
Проте й цьогорічна дискусія на таку дражливу тему не викликала жодних рішучих кроків з боку українського духовенства в тому напрямі. Лише окремі церковні громади проголосили, що відзначатимуть Різдво Христове разом з усім світом 25 грудня. Серед них, приміром, – і парафіяни с. Криворівні на Верховинщині, очевидно, завдяки відповідній позиції настоятеля церкви Різдва Пресвятої Богородиці в селі отця Івана Рибарука, котрий заявив, що «Різдво 7 січня – це окупація нашої душі «рускім міром», від якої, мовляв, пора вже звільнятися.
Різдвяне богослужіння здійснюватимуть 25 грудня й у храмі Найсвятішого Серця Христа Чоловіколюбця УГКЦ на вулиці Ленкавського в Івано-Франківську, настоятелем якого є о. Ігор Пелехатий. Власне, тут почали святкувати Різдво Христове саме цього дня ще з часів перемоги Революції Гідності. А також і в Коломийській міській раді ТГ закликали священників і мирян громади відзначати від цього року Різдво Христове за Григоріянським календарем.
Та натомість у прикарпатських єпархіях загалом вирішили дотримуватися традиції. Зокрема духовенство Івано-Франківської єпархії ПЦУ одноголосно підтримало святкування Різдва Христового 7 січня. Про те, що загалом у храмах УГКЦ різдвяні богослужіння лунатимуть в унісон з такими самими релігійними відправами у соборах «наших православних братів», ще на початку цього року заявляв глава Церкви Святослав Шевчук.
«Ми святкуємо 7 січня Різдво Христове не тому, що так святкує росія, – запевнив декан Отинійський ПЦУ Миколай Гелетюк, коментуючи ситуацію на своїй сторінці у фейсбуці. – Коли католицька Європа переходила на Григоріянський календар, а ми вирішили залишитися на Юліанському, то під московським царством була невелика частина українських земель. А московського патріархату взагалі існувало. Більша частина сучасної України тоді була під Річчю Посполитою, яка перейшла на Григоріянський календар, а Київська митрополія підпорядковувалася Константинопольському патріархату. Святкування за Юліанським календарем дуже довго допомагало українцям зберегти свою окремішність, ідентичність. А коли у 1918 році антицерковна радянська влада прийняла Григоріянський календар, то збереження Церквою Юліанського було своєрідним опором їй… Нині у світі за Юліанським календарем живуть Єрусалимська, Сербська, Грузинська православні церкви, а також усі монастирі гори Афон, що є оплотом православ’я. Тому не політизуйте свято Різдва Христового, адже «Ісус Христос сьогодні, вчора і навіки Той Самий» (Євр.13:8)».