Найбільшій у світі писанці – візитівці нашого краю – 20

23 вересня 2000 року, на зламі двох тисячоліть, у рік відзначення 2000-ліття Різдва Христового в середмісті Коломиї було урочисто відкрито сучасну оригінальну споруду, побудовану спеціально для єдиного у світі Музею писанкового розпису.

З 1987 року він містився в приміщенні церкви Благовіщення – пам’ятки архітектури кінця ХVІ ст. Та 1990-го його передали релігійній громаді, тож постала нагальна потреба в новій спеціальній будівлі для музею. Завдяки розумінню й активному сприянню тодішнього голови Івано-Франківської облдержадміністрації Михайла Вишиванюка в Коломиї за рекордний термін – усього за 90 днів – споруджено оригінальне приміщення у вигляді найбільшої у світі писанки висотою понад 13 метрів.

Один із етапів будівництва музею.

Писанка стала справжньою візитівкою міста й області. В експозиції представлено близько трьох тисяч унікальних експонатів: писанки, мальованки, дряпанки, створені на курячих, гусячих, страусових і навіть перепелиних яйцях. Є й декоративні яйця, створені й оздоблені різними техніками. Загалом музейна збірка налічує понад 12 тисяч екземплярів з усієї України та більше 30-ти країн світу, зокрема Канади, США, Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, Угорщини, Франції, Данії, Швейцарії, Китаю, Індії, Австралії, Аргентини, Ізраїлю, Туреччини, Індонезії, Пакистану та Єгипту…

Щороку мистецьку скарбницю відвідує близько 100 тисяч туристів з України та понад 70-ти країн світу. Почесними гостями музею були президенти, міністри, представники дипломатичних кіл і міжнародних організацій, королівських династій європейських країн, відомі діячі, про що засвідчують писанки з їхніми автографами.

Музей писанкового розпису має чималу географію міжнародної співпраці, дав поштовх для започаткування й проведення в Коломиї щорічного Всеукраїнського фольклорного фестивалю «Писанка», став осередком єднання писанкарів з різних куточків України та світу. Мистецтво української писанки музей яскраво популяризує за кордоном, беручи участь у фестивалях і виставках у різних країнах і приймаючи їх у себе. Різноманітні мистецькі акції та літературні зустрічі для дітей і дорослих, майстер-класи з писанкового розпису та інших видів народного мистецтва для туристів проводять наукові співробітники і народні майстри в музеї. Діє тут і школа писанкарства, де діти вчаться традиційного розпису, знайомляться з історією, давньою символікою писанки.

У 2007 р. музей став учасником всеукраїнської акції «7 чудес України» та отримав спеціальну відзнаку в номінації «Визначна пам’ятка сучасної України», а через 10 років найвідоміший у світі сайт про подорожі «TRIPADVISOR» відзначив його «Сертифікатом про досконалість» (Certificate of Excellence), який надали музеєві за високий туристичний рейтинг. Елемент «Традиція гуцульської писанки» увійшов до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, музей став партнером проєкту «Створення віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України».

Нині приміщення музею потребує капітального ремонту. Частину робіт попри виклики часу розпочато. Є надія, що в скорім часі найбільша у світі писанка знову зустрічатиме коломиян і гостей міста оновленою й ошатною.

Оксана ЯСІНСЬКА, завідувачка Музею писанкового розпису – філії НМНМГП імені Й. Кобринського.