На екстреному саміті Євросоюзу, що відбувся 10-11 березня у Версалі (Франція), схвалили декларацію щодо перспектив членства України в ЄС у відповідь на подану Президентом Володимиром Зеленським ще 28 лютого заяву на вступ нашої держави до Євросоюзу.
«Європейська Рада визнала європейські прагнення та європейський вибір України, – йдеться в тексті рішення. – Рада ЄС без зволікань запропонувала Єврокомісії подати свій висновок щодо тієї заяви згідно з відповідними положеннями Договорів ЄС. До винесення цього висновку вже відтепер ми ще більше зміцнюватимемо наші зв’язки та поглиблюватимемо партнерство, щоб підтримати Україну на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської родини».
У рішенні є низка позитивних зсувів порівняно з попередніми формулюваннями, проте в ньому немає посилань на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання та жодних згадок про «пришвидшену процедуру» вступу, якої прагнула Україні. Та все ж, скажімо, президент Литви Гітанас Науседа, який брав участь у саміті та є одним із найбільших адвокатів вступу України до ЄС, зостався задоволений цим рішенням, хоча, судячи з усього, воно є наразі лише проміжним…
– Ми, звичайно, вдячні за «зелене світло», яке надали лідери ЄС, уповноваживши Єврокомісію на підготовку відповідного висновку, а також за сигнал, що Україна належить до «європейської родини», – зазначив із того приводу заступник глави Офісу Президента України, дипломатичний радник глави держави Ігор ЖОВКВА. – Європейська єдність не порушена – ось що ми чуємо як основний результат саміту для членів ЄС. Але чи достатній він в умовах війни для України? Безумовно, що ні.
Ми дякуємо тим лідерам, хто підтримує швидке набуття Україною членства в ЄС за прискореним графіком. Адже наша держава у стані війни і тут потрібні нестандартні швидкі рішення. Прискорений вступ до ЄС став би важливою безпековою гарантією для нашої держави. Тим більше, що сьогодні таке рішення підтримують більшість громадян держав ЄС – понад 60 відсотків.
Але серед деяких лідерів держав-членів ЄС існують й зовсім інші думки. Про те, що спочатку треба закінчити війну, а потім подумати про початок процесу вступу. Або про те, що прискорений вступ України може роздратувати інші держави, причому не лише країну-агресора, а й інші, які теж прагнуть набути членство в ЄС.
Безумовно, Україна готова надзвичайно швидко пройти усі процедури – оцінку відповідності критеріям, набуття статусу кандидата, початок і успішне завершення переговорів про вступ. Але до чого Україна не готова, так це до того, щоб на кожному етапі її підстерігали бюрократичні перепони, нескінченні безплідні дискусії або чергові заклики і занепокоєння.
Україна діє швидко, рішуче і жорстко, захищаючи себе і Європу. Аналогічних дій очікуємо від наших партнерів по європейській родині.
Адже як було сказано на саміті, ми перебуваємо на одному шляху. Отже, й долати його мусимо разом і швидко…