Надактуально для туризму й освіти. Для збереження і популяризації культурної спадщини реалізуємо міжнародні проєкти

 Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу.

Для збереження і популяризації культурної спадщини сусідніх народів ІФНТУНГ та Сучавський університет «Штефан чел Маре» реалізують міжнародний проєкт у рамках «Спільної операційної програми «Румунія – Україна 2014–2020». В Івано-Франківському національному університеті нафти і газу відбулася пресконференція в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Розвиток транскордонного співробітництва щодо популяризації об’єктів історичної та культурної спадщини на транскордонній території Румунії й України – НЕ CROSS» за участю керівництва ІФНТУНГ та Сучавського університету «Штефан чел Маре» Румунії. Мета зустрічі – представлення результатів першого року реалізації проєкту та обговорення наступних кроків співпраці партнерів.

У спілкуванні з журналістами взяли участь: перший проректор ІФНТУНГ професор Олег МАНДРИК, менеджер проєкту і модератор пресконференції професор ІФНТУНГ Микола ПРИХОДЬКО, начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації Віталій ПЕРЕДЕРКО – з української сторони, а з румунської – делегація фахівців на чолі зі Стефаном ПУРІЧЕМ, координатором проєкту і проректором з університетського іміджу, міжнародних відносин та європейського розвитку Сучавського університету «Штефан чел Маре».

Під час пресконференції: виступає перший проре ктор ІФНТУНГ професор Олег Мандрик, праворуч – проректор Сучавського університету Румунії Стефан Пуріч, ліворуч – начальник відділу туризму Івано-Франківської ОДА Віталій Передерко.

Олег МАНДРИК, перший проректор професор ІФНТУНГ:

– Міжнародна співпраця у наш час має надзвичайно актуальне значення для розвитку вищої освіти університетів і пропагування нових сучасних методів наукових досліджень світового рівня. Наш університет нині реалізує понад десяток різних проєктів. І хочу засвідчити, що сьогодні ми маємо першу перемогу в реалізації проєкту у партнерстві із Сучавським університетом «Штефан чел Маре» Румунії. Все починалося саме з цієї зали нашого університету, в якій ми приймали румунську делегацію на чолі з консулом Румунії в Україні, і вже тоді разом із проректором Стефаном Пурічем думали про шляхи співпраці між нашими університетами.

Здавалося б, ІФНТУНГ – технічний ВНЗ, тож і тематика міжнародної співпраці відповідна. Але ми разом створили проєкт щодо збереження і популяризації культурної та історичної спадщини Івано-Франківської області і Сучавського повіту Румунії. І він має надзвичайно актуальне значення. Звісно, ми не ухвалювали рішення самотужки, а порадившись із керівництвом міста Івано-Франківська та області. Вибрали 50 об’єктів культурної спадщини на теренах Прикарпаття. Для реалізації проєкту закупили нове сучасне обладнання. Проблеми були, але наша команда на чолі з професором Миколою Приходьком, за що я йому дуже вдячний, згуртувалася для досягнення спільної мети, і вже маємо перші результати. Для нашого університету має велике значення один з етапів виконання означеного проєкту – реорганізація і реконструкція геологічного музею ІФНТУНГ, який має статус національного надбання України. У цьому музеї ми зустрічали і зустрічаємо поважних гостей університету, на екскурсіях музею були всі президенти України, крім Януковича, представники центральної і місцевої влади, міжнародні делегації та ін. Тож приємно, що завдяки спільній реалізації міжнародного проєкту ми у вересні зможемо продемонструвати університетський музей в оновленому форматі. Він буде складовою туристичної інфраструктури Прикарпаття як одного із пріоритетних напрямів розвитку для наповнення бюджетів як міської територіальної громади, так і області. В університеті діє кафедра туризму, яку очолює професорка Людмила Архипова, тож ми активно працюємо в цьому напрямі й відкриваємо нові освітні програми, зокрема міжнародного готельно-туристичного бізнесу. Вірю, що спільними зусиллями нашої і румунської команд реалізуємо цей транскордонний проєкт, який принесе успіх для обох сторін і для розвитку Прикарпаття й нашого університету зокрема. Наші студенти зможуть проходити практику в ширшому колі вишів за кордоном чи навчатися в рамках програми обміну, а молоді науковці двох університетів – провадити спільні дослідження…

Стефан ПУРІЧ, координатор проєкту, проректор з університетського іміджу, міжнародних відносин та європейського розвитку Сучавського університету «Штефан чел Маре»:

– Сучавський університет «Штефан чел Маре» за два останні десятки років розробив і впровадив до 20 транскордонних проєктів з різними міжнародними партнерами з Молдови й України. Проєкт, який ми сьогодні реалізуємо спільно з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу, є частково продовженням іншого проєкту ЄС, що впроваджували у попередній фінансовий період з Чернівецьким національним університетом. Там ми розробляли просування туристичних об’єктів культурного й історичного призначення на рівні Сучавського повіту і Буковини, а тепер з нашими колегами з Івано-Франківська маємо мету популяризувати культурний та історичний потенціал Івано-Франківської області для туристів з Румунії й загалом Європейського Союзу, а колеги з Івано-Франківська просуватимуть наш потенціал із Сучавського повіту. В рамках цього проєкту ми вже працюємо понад рік.

Звісно, пандемія не дала змоги працювати у запланованому ритмі, який ми передбачали спочатку, тож маємо часткове запізнення з виконанням. Наприклад, за допомогою квадрокоптера не встигли зробити зйомку всіх пам’яток історії й культури нашого повіту і т. ін. Має наша команда ще одну перепону – нові правила Європейського Союзу для використання квадрокоптерів, запроваджені з 1 січня 2021 року. Тож потрібно розробляти зовсім іншу документацію і вже не можна використовувати квадрокоптери, як попередніми роками. Сподіваємося, що виконаємо все, що запланували, щоб і наші румунські пам’ятки, і пам’ятки Прикарпаття було належно представлено на сайті, який розробляє ІФНТУНГ. Це робиться для того, щоби всі охочі не лише з України чи Румунії, а й з інших країн ЄС мали можливість ознайомитися з частиною тієї інформації, яку вичерпно зможуть отримати вже у часі відвідин Івано-Франківської області чи Сучавського повіту Румунії.

Сподіваюся на дуже гарні результати від впровадження нашого спільного проєкту і перспективи для студентів наших університетів. Адже для них у рамках проєкту проводитимуть тренінги, щоб майбутні фахівці в туристичній галузі мали інструменти для презентації туристичних потенціалів наших регіонів…

Віталій ПЕРЕДЕРКО, начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції та інвестицій Івано-Франківської ОДА:

– Історико-культурна спадщина нашого краю – безцінний ресурс Прикарпаття, який залюбки використовують туристи. Більшість екскурсійних продуктів, які створюють для внутрішнього туризму області, пов’язана з об’єктами історико-культурної спадщини, передусім сакральної. У нашій області є унікальна етнографічна палітра – гуцульська, бойківська, опільська та покутянська, якої немає в інших регіонах України. Кожна етнографічна група має свої архітектурні стилі у сакральному будівництві. Я дуже радий, що представники ІФНТУНГ торік звернулися до нас по консультації щодо цього проєкту і поінформували, що в його рамках відбуватиметься 3D-сканування церков. Цифровою продукцією у туризмі ми займаємося порівняно давно і створюємо віртуальні тури чи розвиваємо сайти. Але цей транскордонний проєкт привніс щось нове, чого в нашій області не було, проте вже давно перебуває у світовому та європейському трендах. Ця річ дуже потрібна й якісна, і не лише для туристів чи архітекторів, чи для поціновувачів паломницького чи релігійного туризму.

Сталість уже закладено в самій ідеї цього проєкту. Ми навіть пропонуємо університетові шляхи можливого використання 3D-сканування й надалі. Я дуже вдячний представникам університету нафти і газу та румунським колегам із Сучави за ідею, яку нині активно втілюємо в життя. Незабаром побачимо візуалізацію наших згаданих пів сотні об’єктів історико-культурної спадщини на спеціалізованому порталі. Але це лише один із компонентів цього масштабного туристичного проєкту...

У часі пресконференції було представлено проміжні результати реалізації проєкту, досягнуті протягом першого року його втілення, обговорено подальші дії учасників проєкту до його завершення. Учасники пресконференції у своїх виступах підкреслили роль транскордонного співробітництва, яке підтримує ЄС, у розвитку міцних партнерських відносин та місцевих громад України і Румунії. Цільові групи включатимуть представників туроператорів, турагенств, туристичних інформаційних центрів, студентів і т.д. А результати проєкту можуть бути використані значною кількістю закладів – культурних, релігійних чи освітніх, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, туристичними фірмами для популяризації дослідження стану, відновлення благоустрою, розвитку інфраструктури об’єктів історичної та культурної спадщини на транскордонній території. Адже сьогодні, за офіційною інформацією Івано-Франківської облдержадміністрації, на Прикарпатті на державному обліку перебувають 3944 об’єкти культурної спадщини, з яких 107 – національного значення.

Загальний бюджет транскордонного проєкту становить 454640,5 євро (близько 13,47 млн. грн), з яких внесок Європейського Союзу становить 409 176,5 євро (понад 12,1 млн. грн). Команда, яка його реалізує, планує привернути увагу громадськості до об’єктів історичної та культурної спадщини і так сприяти збільшенню туристичного потенціалу цільової території шляхом створення та поширення сучасних привабливих та актуальних інформаційних продуктів, серед яких – віртуальні 3D-тури на презентативних об’єктах історико-культурної спадщини, промоційні відеоролики, публікації англійською, українською та румунською мовами, інтерактивна карта об’єктів тощо. Це надактуально, адже щороку Прикарпаття відвідують два мільйони туристів, проте через сучасні пандемічні реалії їх потік скоротився на 10%.

Результати лазерного 3D-сканування також допоможуть у проведенні наукових досліджень і розробці практичних рекомендацій щодо збереження, відновлення та охорони об’єктів історико-культурної спадщини.

«Спільну операційну програму «Румунія – Україна 2014 – 2020», в якій Міністерство регіонального розвитку та державного управління відіграє роль органу управління, було схвалено Європейською комісією 18 грудня 2015 року. Загальний бюджет програми становить 66 млн. євро, з яких 60 млн надходять від Євросоюзу через Європейський інструмент сусідства, а решта – від співфінансування країнами-учасницями. Програму спрямовано на транскордонне співробітництво між румунськими повітами Сучава, Тулча, Ботошани, Сату Маре, Марамуреш та Одеською, Івано-Франківською, Закарпатською і Чернівецькою областями України.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами