На кіноекранах серпня – «Яремчук: Незрівнянний світ краси», «Конотопська відьма», «Мирні люди»…

Переконана, що найкраще, що може зробити глядач для українського кіно, це активно відвідувати прем’єрні покази стрічок «made in Ukraine», натхненно про них розповідати своїм знайомим, друзям та рідним як у розмовах, так і у соцмережах. Я мрію про аншлаги на сеансах українських картин, тривалі прокатні тижні й рекордні касові збори. І ця мрія має непогані шанси для того, щоб стати реальністю. Тому в цьому матеріалі вирішила зібрати добірку різножанрових фільмів, прем’єра яких відбудеться вже у серпні.

«Яремчук: Незрівнянний світ краси»: історія української попзірки

Документальна драма «Яремчук: Незрівнянний світ краси» Артема Григоряна про життя і творчість легендарного співака Назарія Яремчука вийде у прокат 8 серпня. Фільм розкриє маловідомі факти біографії виконавця та покаже його шлях до міжнародної слави через спогади рідних, друзів, колег, особисті щоденники та ексклюзивні хроніки. Ініціаторкою створення стрічки стала донька співака Марія Яремчук. Робота над документалкою розпочалася 2021 року.

У стрічці буде багато музики та пісень. «Червона рута», «Водограй», «Гай, зелений гай», «Стожари» та десятки інших шлягерів ми знаємо саме через голос і харизму Назарія Яремчука. Впевнена, той хто чув їх хоч раз у його виконанні не зможе вже забути. У фільмі звучатимуть ці та інші його хіти, а також рідкісні записи, які раніше не були доступні для широкого загалу. Глядачі матимуть змогу по-новому відчути силу та глибину його голосу, його емоційну щирість та безмежну любов до української пісні.

«Яремчук: Незрівнянний світ краси» – це не просто біографічний фільм. Це розповідь про першу українську попзірку: Назарій своїм талантом і щирістю здобув всенародну любов і назавжди вписав своє ім’я в історію української музики.

Щиро радію, що в Україні починають помічати знакових і непересічних українців, знімати про них фільми, телепередачі тощо. Адже це те, що формує світогляд та національну ідентичність. Під час війни це надважливо. Адже культура – це саме те, що вирізняє одну націю від інших. Тому, як на мене, прем’єру цієї стрічки українці не можуть дозволити собі пропустити. Тим паче, що після перегляду трейлеру фільму хочеться зробити це якомога швидше.

«Конотопська відьма»: легенда, що стала фільмом жахів

22 серпня відбудеться прем’єра фільму жахів «Конотопська відьма». І вже сам жанр стрічки інтригує, адже в українському кінематографі не так багато горорів. Їх можна порахувати на пальцях руки. Мені імпонує, що в Україні щороку збільшується різноманіття кіножанрів. Адже чим більша пропозиція, тим більшає попит.

Творці фільму вирішили переосмислити прадавню легенду про конотопську відьму та перенести її в нинішні реалії – час російсько-української війни. У центрі сюжету – відьма з Конотопа Олена, яка закохалася у звичайного хлопця і давно зреклася своєї містичної сили. Та з початком великої війни в Україні російські солдати захоплюють місто й жорстоко вбивають її коханого, тож вона вирішує помститися вбивцям і для цього повертає свої сили.

У фільмі зіграли впізнавані українські актори та акторки: Тетяна Малкова, Тарас Цимбалюк, Олена Хохлаткіна, Павло Вишняков, Іван Шаран, Ярослав Шахторін та інші. Автор ідеї та сценарист – Ярослав Войцешек, режисер – Андрій Колесник.

Уперше стрічку показали на спеціальному показі 15-го Одеського кінофестивалю, що відбувся недавно. Фільм спричинив жваве обговорення і чимало критичних зауваг, зокрема щодо доцільності демонстрації жахів війни під час неї, адже це може ретравматизувати людей, котрі отримали трагічний досвід. Крім того, залишилися питання до акторської гри, цілісності сюжету і завеликої екранної уваги персонажам-росіянам тощо. Втім, я не бачила ще фільму, тому нічого не можу про це сказати. Наскільки вдалою чи провальною видасться ця прем’єра, буде зрозуміло вже після 22 серпня. Ще хочу додати, що цей фільм розрахований на масового глядача, а любителям авторського та артгаусного кіно краще обрати для перегляду інші дві стрічки, котрі також вийдуть у прокат у серпні.

«Мирні люди»: більше ніж фільм

29 серпня на широкі екрани українських кінотеатрів вийде документальний фільм Оксани Карпович «Мирні люди». Стрічку створили у копродукції Канади, Франції та України. Це нетрадиційне роудмуві деокупованими українськими територіями, яке демонструє руйнування, спричинені російським вторгненням. Аудіоряд фільму побудовано на перехоплених розмовах російських військових з їхніми близькими.

У телефонних розмовах окупанти розповідають про свої «імперські» плани, діляться «перемогами» та вихваляються, які «трофеї» планують привезти додому. Росіяни активно зізнаються своїм близьким у злочинах, а ті – з ентузіазмом підтримують їх. Найчастіше ці діалоги відбуваються з матерями, дружинами та сестрами: тими, хто називає себе «звичайними мирними людьми».

Робота над фільмом тривала близько двох років. Знімання розпочалися 2022-го і завершилися цього року. Матеріал для стрічки фільмували на Донбасі, у Київській, Харківській та Миколаївській областях.

«Мирні люди» – це історичний документ, який фіксує злочини росіян в Україні, розповідає про них без прикрас усьому світові. Фільм отримав призи на Берлінському та Гонконзькому міжнародних кінофестивалях, а також на Міжнародному фестивалі незалежного кіно в Буенос-Айресі. Для мене це одна з найочікуваніших цьогорічних кінопрем’єр.

Ці три фільми, які вийдуть у широкий прокат останнього літнього місяця, надзвичайно різні. Це не може не тішити, адже розмаїття жанрів певною мірою свідчить про розвиток українського кіно. А ще я помітила, що дедалі частіше до наших кінотеатрів потрапляє документальне кіно. І що найважливіше – люди на нього ходять. Це гарна тенденція, яку потрібно підтримувати.

Редактор відділу газети “Галичина”