Неприємні штрихи до й так непривабливої картини діяльності всієї вертикалі державної виконавчої влади в Україні додає історія престижного проєкту з розвитку інфраструктури на території Угринівської сільської ради територіальної громади, реалізація якого фактично опинилась у безвиході.
Мова – про спорудження каналізаційного колектора, вкрай необхідного для жителів обох сіл ТГ – Угринова і Клузова. Його будівництво розпочали ще 2017-го, а замовником об’єкта виступив тодішній департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування і архітектури Івано-Франківської ОДА. У громаді були сподівання, що за рік-другий цей давно очікуваний проєкт втілять у життя на радість жителям обох сіл. Тим паче, що заради його здійснення заручилися за сприяння тодішнього народного депутата від Прикарпаття Михайла Довбенка й фінансовою підтримкою держави. Проте не так сталось, як гадалося.
Проблема, як тепер видно, в тому, що тендер на виконання тих робіт виграло ПП «РОСА ІФ». Не якесь інше підприємство, а саме це. І суто через те, що запропонувало здійснити всі роботи зі спорудження колектора за найнижчу ціну – 12,5 мільйона гривень проти 16 млн очікуваної вартості проєкту. Звісно, така уступка з боку цього учасника торгів – «скинути» 3,5 млн, тобто майже чверть коштів, у які проєктанти «оцінили» об’єкт, мала б насторожити і організаторів тендеру, й замовника будівництва як річ нечувана.
Власне, як розповідав авторові цих рядків голова Угринівської сільської ради ТГ Мирослав Вівчаренко, довідавшись про такий результат тендеру, команда проєкту відразу вдарила на сполох. Як можна, мовляв, звершити об’єкт за 12,5 млн, якщо він «коштує» 16 млн? Якби мова про кількасот тисяч чи й пів мільйона, то ще можна би з тим погодитись. Але скидати «ціну» майже на чверть?! Адже у проєктно-кошторисній документації на будівництво колектора, яку Угринівська сільрада виготовила своїми силами й коштом і яка пройшла державну експертизу на «відмінно», було все прораховано до найменших дрібниць і не передбачено жодної зайвої копійки…
Однак ці аргументи не вплинули на рішення щодо переможця торгів. А невдовзі побоювання в Угринові справдилися. «РОСА ІФ» освоїла майже всі «обіцяні» мільйони. Але змогла на ті кошти прокласти лише 2,7 кілометра трубопроводу із 6,6 км, передбачених проєктом. І припинила будь-які роботи на об’єкті ще позаторік. Відтоді той і перебуває на стадії незавершеного будівництва.
Звичайно, в сільраді не змирилися з таким станом речей. А відразу вдалися по допомогу до відповідних інстанцій з проханням-вимогою забезпечити продовження розпочатого. Скажімо, ще 21 липня 2019-го звернулися до ОДА з такою пропозицією: «У зв’язку із системним зривом графіка виконання робіт просимо розглянути можливість розірвати цей договір (між названим вище департаментом ОДА й ПП «РОСА ІФ». – Ред.), провести повний аудит виконаних робіт та оголосити новий тендер на продовження виконання запланованих обсягів…».
Ясна річ, що ніхто тоді не дослухався до такої просьби сільради. Втім, проігнорували й усі її наступні звернення з того приводу. А їх за кілька років накопичилося вже чимало. Протягом цього періоду змінилося кілька керівників облдержадміністрації, навіть той підрозділ ОДА як замовник будівництва каналізаційного колектора в Угринівській ТГ припинив своє існування, точніше, його трансформували в департамент (з набагато соліднішою і промовистою назвою) розвитку громад та територій, дорожнього, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури, але віз, як мовлять, і досі там.
Не пішли назустріч угринівцям і після такого їхнього прохання в листі за 21 серпня 2020 р. до голови ОДА Віталія Федоріва: «Просимо Вашого сприяння у включенні в план робіт на 2021 рік завершення будівництва об’єкта «Зовнішня побутова каналізація…» в їхній громаді. Отже, й цього року «заморожений» проєкт не вдасться урухомити…
Не зосталися глухими до проблеми селян, схоже, лише в Офісі Президента. Але зреагували на їхню «скаргу на стан будівництва каналізації» на ім’я безпосередньо Володимира Зеленського за 3 грудня 2020-го цілком у дусі ще «совкових стандартів» – скерували її на розгляд до Івано-Франківської ОДА. Причому повідомлення про це надіслали до Угринова аж 22 січня цього року. Тож тим часом сільський голова вже й сам від імені громади звернувся листом за 13 січня безпосередньо до нового керівника ОДА Андрія Бойчука.
– Чекаємо адекватних відповідей на наші звернення – відповідних дій з обласної виконавчої влади як замовника будівництва колектора в Угринові й водночас потерпаємо від розуміння того, що коли недокінчений трубопровід простоїть як безнадійний довгобуд іще трохи, то, як стверджують фахівці, почне й руйнуватись, – бідкається голова Угринівської сільської ради територіальної громади Мирослав ВІВЧАРЕНКО. – Намагаємося довести скрізь і всюди, що переможець тендеру не виконав своїх зобов’язань. Залишилося прокласти 3,9 км трубопроводу, що становить більше половини (59,1 відсоток) передбаченої проєктом будівництва загальної довжини траси. Але що при тому з’ясувалося?
Обсяг фактично перерахованих підрядникові й освоєних капітальних вкладень на цьому незавершеному об’єкті будівництва на сьогодні становить 11,5 мільйона гривень (у тому числі 1,5 млн грн – додаткові роботи). Не оплачено виконавцеві за договором і за додаткові роботи 3,4 млн грн, що становить 22,8 відсотка від суми передбаченого фінансування об’єкта. Отже, бачимо, що планову норму тривалості будівництва перевищено, а зіставлення залишку довжини недобудованих трубопроводів (59,1%) з недофінансованою частиною загальної вартості будівництва (22,8%) демонструє низьку ефективність освоєння капітальних вкладень на цьому об’єкті, а можливо, й нераціональне використання коштів.
Затримка у завершенні робіт з будівництва побутової каналізації в наших селах не дає змоги відновити й дорожнє покриття, зруйноване під час укладання трубопроводу та вуличних розгалужень від нього. Перекопані вулиці – у страхітливому стані. Особливі нарікання та скарги надходять через довгочасні незручності від жителів вулиці Незалежності, де жвавий рух пішоходів і автотранспорту, тому що це єдина дорога до Клузова, якою щодня користуються тисячі жителів…
Однак ці аргументи не мають ніякого впливу на нинішніх можновладців. Більше того, не хочуть піти нам назустріч і в елементарному. Просимо владу зобов’язати профільний департамент ОДА передати КП «Івано-Франківськводоекотехпром» повноваження на виконання частини робіт за нашим проєктом – посприяти у видачі жителям тих вулиць, якими вже пролягли локальні трубопроводи від готової частини колектора, дозволів на приєднання до вже збудованої каналізаційної мережі. Це дало би нам можливість для якомога швидшого відновлення дорожнього покриття. Але, повторюю, нас не чують...
За нашими орієнтовними підрахунками необхідно ще близько 13 мільйонів гривень для добудови і здачі в експлуатацію незавершеного об’єкта. Проте правонаступник його первинного замовника в особі реформованого департаменту не вдається до жодних дій у тому напрямі, внаслідок чого вже витрачені кошти, так би мовити, не працюють. А в землю у прямому й переносному розумінні закопано не лише два мільйони гривень зі скарбниці громади, а й 10 млн, виділених із Держбюджету. Як мовлять, Бог з ними – з тими коштами із сільського бюджету. Але чому таке нігілістичне ставлення до державних фінансів на регіональному рівні? Що, так і залишимо їх, образно кажучи, гнити в землі як витрачені намарно?!. І ніхто за це не відповідатиме?..
Ігноруючи наші запити, в області натомість провадять чимало інших аналогічних робіт на багатьох об’єктах. Наприклад, управління капітального будівництва в Івано-Франківській області виступило замовником так званого нового будівництва каналізаційних мереж та споруд на них у селищі Брошневі-Осаді на Рожнятівщині, на яке залучають понад 30 млн грн з обласного бюджету. То що виходить? Аби розпочинати нові проєкти, кошти знаходяться, а на доведення до пуття незавершеного об’єкта їх немає.
Дивні справи. Схоже, в нас не зостається іншого виходу, як звернутися, врешті, до правоохоронних органів із проханням розібратися в темі ймовірного нераціонального використання бюджетних фінансів на будівництві каналізаційного колектора в Угринові, а заодно й зі скаргою на бездіяльність посадових осіб, відповідальних за цей об’єкт.