Між забороною і дозволом опинилися франківські підприємці, яких стосувався «карантин вихідного дня»

Із 14 листопада в Україні згідно з відповідним урядовим рішенням запровадили для запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції так званий «карантин вихідного дня». Він передбачає зокрема, що від названого дня й до закінчення останнього місяця осені в суботу-неділю працюватимуть лише транспорт, магазини, які торгують продуктами харчування, кормами, медичними виробами, аптеки, обмінні пункти й фінансові установи та автозаправні станції (за винятком зон харчування).

Проте у Львові, Тернополі та деяких інших обласних центрах вирішили не зважати на урядову ініціативу і дозволили підприємцям, яких стосувався «карантин вихідного дня» (КВД), працювати й упродовж вихідних. Підтримали цей рух спротиву діям центральної влади і в обласному центрі Прикарпаття. Зокрема згідно з рішенням Івано-Франківського виконавчого комітету, всі листопадові суботи та неділі є робочими днями на території Франківської ОТГ.

Уточнимо, що, за словами міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, рішення МВК стосується суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сферах громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), торговельного та побутового обслуговування населення, роботи ринків, торговельно-розважальних центрів, закладів культури, спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів.

«Нагадую, що всі мають дотримуватися санітарних та протиепідемічних заходів. Також звернулися до Кабінету Міністрів щодо скасування «карантину вихідного дня». Та просимо правоохоронців не штрафувати підприємців, які працюватимуть!», – заявив при тому Р. Марцінків.

Однак івано-франківські правоохоронці не зважили на заклик мера. А розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням) Кримінального кодексу України вже через саму появу такого рішення МВК. Рішення, що, як повідомили в Секторі комунікації поліції Івано-Франківщини, суперечить постанові № 641 Кабміну, якою в державі скасовано адаптивний карантин та введено локдаун вихідних, і тим самим порушує правила та норми щодо профілактики епідемічних та інших інфекційних хвороб.

Прикарпатські поліціянти також створили майже сотню мобільних рейдових груп, які провели відповідні перевірки на території міста й області. Лише на ранок 15 листопада вони здійснили понад 400 рейдів, якими охопили більше тисячі закладів, що підпадали під дію КВД.

За підсумками цієї масштабної правоохоронної акції складено понад три десятки протоколів за ст. 44-3 (Порушення правил щодо карантину людьми) Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою їх «фігурантам», у тому числі й майже двом десяткам франківських рестораторів, загрожує покарання – штраф від 34 до 170 тисяч гривень.

Очевидно, між забороною працювати у вихідні з боку владного Олімпу в Україні й дозволом – від місцевої влади прикарпатські підприємці означеної сфери діяльності балансуватимуть і найближчими вихідними. Тобто вибиратимуть між імовірним заробітком та можливим штрафом, який може бути значно вищим від виторгу.

Тим часом в уряді вже заявили, що підтримають працівників, які залишилися без заробітку на вихідних. За КВД представники бізнесу мають отримати компенсації, повідомив міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов. За його словами, локдаун вихідних прирівняють до форс-мажорних обставин, механізм реалізації яких буцімто вже розроблено спільно з Торгово-промисловою палатою…

Прем’єр Денис Шмигаль особисто запевнив, що влада обиратиме модель карантинних обмежень, яка й економіку не зупинить, і не дозволить перевантажити медичну систему. За його словами, уряд розуміє, що будь-які обмежувальні заходи впливають на роботу частини бізнесу. Тому для його підтримки Кабмін готовий відновити та розширити такі програми, як компенсація частини зарплат робітників через простій виробництва (виплати з часткового безробіття, завдяки якій навесні та влітку вдалося зберегти понад 450 тис. робочих місць) та виплати на дітей для родин підприємців, що діяли й навесні цього року.

Від редакції. Між іншим, якщо КВД не зупинить стрімке поширення COVID-19 в Україні, то на всій її території буде запроваджено так званий цілковитий локдаун. Про це заявив голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький. За його словами, такі масштабні і граничні обмеження можливі, якщо в медичній сфері держави, яка вже знемагає від коронавірусної інфекції, запрацює «протокол сортування», що передбачає надання медичної допомоги лише тим пацієнтам, у котрих більше шансів на одужання. Водночас нардеп зізнався, що «не впевнений у позитивному результаті карантину вихідного дня». Та все ж, додав він, якщо внаслідок його запровадження кількість хворих за добу скоротиться з нинішніх 10-12 тисяч до 7-8 тис., то КВД себе виправдає…