Марина Порошенко проінспектувала впровадження інклюзивного навчання в Коломиї

На Прикарпатті побувала з робочим візитом перша леді держави. Зокрема Марина Порошенко відвідала Коломию, де взяла участь у відкритті Медіатеки та Ресурсної кімнати на базі Коломийської загальноосвітньої школи №5 ім. Т. Шевченка, у презентації першого в області мобільного Інклюзивно-ресурсного центру. А також разом з міністром культури Євгеном Нищуком урочисто відкрила Всеукраїнський фестиваль народної хореографії «Покутські витоки».

У Коломийській ЗШ №5 ім. Т. Шевченка першу леді держави зустрічали урочисто

До такої непересічної події в Коломийської ЗШ №5 ім. Т. Шевченка готувалися заздалегідь, тож зустріли поважну гостю як годиться: з учнівським міні-концертом у фойє закладу. Але спершу школярі привітали першу леді чотирма мовами: українською, англійською, польською та французькою, адже саме їх вивчають у закладі.

Коломийська ЗШ №5 ім. Т. Шевченка вже 114 років носить ім’я великого Кобзаря. За словами директора школи Богдана Лазора, в закладі навчається 603 учнів, троє школярів – на інклюзивному навчанні. Загалом у школах Коломиї навчається 20 дітей з особливими освітніми потребами.

- Реформи інклюзивної освіти є невід'ємною частиною реформи освіти та Нової української школи. Не можливо уявити наш рух в Європу, якщо ми не будемо створювати необхідні умови для того, щоб всі діти без винятку мали рівні можливості, доступ до освіти і отримували якісні освітні послуги, - наголосила Марина Порошенко. - Івано-Франківська область активно долучилася до впровадження інклюзивної освіти. За останній рік на 50% виросли показники кількості шкіл, де є інклюзивне навчання та учнів, котрі ним охопленні. На сьогодні це 238 навчальних закладів та 414 дітей з особливими потребами, але це 10 % від загальної кількості дітей з особливим потребами, які також потребують якісних освітніх послуг.

Візит М. Порошенко до Коломийської школи №5 був не випадковим, адже саме на базі цього навчального закладу в рамках всеукраїнського проекту Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації» відкрили Медіатеку та Ресурсну кімнату.

Так виглядає шкільний урок у Медіатеці Марина Порошенко в Інклюзивно-ресурсному центрі Коломийської райради

За словами директора Інклюзивно-ресурсного центру Коломийської міської ради Людмили Михайлової, Ресурсна кімната стане для дітей з особливими потребами місцем релаксації, відпочинку та навіть навчання. І такі учні, котрі навчаються в цьому закладі, вже встигли випробувати її на практиці, і не приховують свого захвату від занять у ній.

«Ресурсна кімната поділяється на такі чотири зони: навчальна, ігрова, соціально-побутова та зона релаксії, - розповідає асистент вчителя Коломийської ЗШ №5 Наталія Олексюк. – Ці зони мають величезне значення для навчання, адаптації, соціалізації дітей з особливими освітніми потребами. Діти в цій кімнаті відпочивають, граються та набувають побутових навичок. Не кожна дитина може витримати 45 хвилин уроку. Наприклад, Даша з якою я працюю, дуже швидко втомлюється, тому отримавши інформацію на уроці та завдання від вчителя, переходимо до Ресурсної кімнати і продовжуємо заняття тут. Діткам дуже подобається тут, адже вони можуть і попрацювати з технікою, і виконати ті різноманітні завдання, які не можуть зробити в класі, через те, що у них бувають різні психологічні проблеми та мінливий настрій. Їм тут дуже комфортно».

Уже два місяці шкільна бібліотека працює в новому статусі. Сьогодні – це сучасна Медіатека, за роботою якої можна спостерігати з фойє закладу через прозоре скло. Окрім звичних книжок на стелажах, тут є доступ і до електронних, а також – інтернет та сучасна техніка, котрі робить навчання ефективнішим, цікавішим та сучаснішим.

Скажімо, під час візиту першої леді в Медіатеці якраз проходив урок української літератури. Тема не випадкова – творчість Тараса Шевченка. Гості мали змогу побачити на власні очі, яким може бути урок, коли у вчителя під рукою не лише підручник та указка, а й новітні інформаційні технології. «Медіатека поєднує аналогову книжку з цифровою, - коментує завідувач бібліотечно-інформаційного центру Коломийської ЗШ №5 Ірина Стефанців. - Діти отримали доступ до світових електронних бібліотек, оцифрованих книжок. З відкриттям бібліотечно-інформаційного центру учні більше звернули увагу на аналогову, живу книжку. Коли вони спостерігають через прозоре скло, що хтось уже читає, їм стає цікаво відвідати бібліотеку».

І. Стефанців констатує, що за час роботи Медіатеки потік читачів збільшився. Дуже багато школярів відвідують оновлену бібліотеку після уроків, щоб попрацювати з домашніми завданнями, підготувати власні проекти чи дослідження. А щодо навчальних занять, то пані Ірина зауважує, що вже багато вчителів записуються в чергу, щоб провести свій урок саме в Медіатеці. Під час свого візиту Марина Порошенко наголосила, що такі ж сучасні бібліотечні простори згодом мають запрацювати в інших школах по всій Україні, адже це невід’ємна частина сучасного навчального простору Нової української школи. А також зазначила, що це дозволить усім дітям без винятку більше подружитися з літературою, тому що тут приємно перебувати, читати книжки, шукати додаткову літературу і знання в Інтернеті.

З побажаннями учням гарно навчатися перша леді покинула школу і поїхала до Інклюзивно-ресурсного центру Коломийської райради, який створили в жовтні 2017 року. За час своєї роботи фахівці центру забезпечили психолого-педагогічним супроводом 52 дитини з Коломийського району, зокрема 10 дітей з Матеївецької, Нижньовербізької, Пядицької, Печеніжинської об’єднаних територіальних громад. Тут відбулася ще одна непересічна подія - презентація мобільного Інклюзивно-ресурсного центру, який дозволить забезпечити раннє виявлення дітей з особливостями розвитку, надавати консультативну допомогу батькам та педагогам, які працюють з такими дітьми.

«Це ще один із кроків, який буде впроваджуватися по всій Україні, - наголосила перша леді. – Наша мета, щоб Україна стала зразком з якості надання освітніх послуг, і щоб в майбутньому не тільки ми їхали за кордон вчитися і переймати їхній досвід, але щоб і ми вже пропонували свої новітні сучасні технології і ділилися ним з іншими країнами Європи і світу».

«Наявність мобільного Інклюзивно-ресурсного центру дасть можливість забезпечити повним обсягом психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими потребами, які живуть на значній відстані від стаціонарного центру, - коментує директор Інклюзивно-ресурсного центру Коломийської районної ради Роксоляна Гашинська. - Це виїзний Інклюзивно-ресурсний центр, де можна проводити навчання з дітьми, які мають особливі освітні потреби за напрямами розвитку когнітивного аутичного спектру, з інтелектуальними порушеннями, а також проводити реабілітацію дітей з фізичними вадами. Також тут спеціально передбачені ігри, інтерактивна панель, тож можна проводити індивідуальні заняття з дитиною, яка потребує корекції. Також є спеціальні програми, спрямовані на розвиток пізнавальних процесів: уваги, пам’яті, мислення, мовлення».

Також Марина Порошенко разом з міністром культури Євгеном Нищуком, головою Івано-Франківської ОДА Олегом Гончаруком та іншими взяла участь у відкритті Четвертого всеукраїнського відкритого фестивалю народної хореографії «Покутські витоки». У своєму вітальному слові М. Порошенко наголосила, що дуже важливо, щоб українська молодь розвивала і популяризувала фольклорний напрям української культури, а також зауважила, що український народний танець виховує почуття гідності, гордості, патріотизму.

Редактор відділу газети “Галичина”