Уже три роки в Івано-Франківській ТГ функціонує центр позашкільної освіти – «КУТ». Цю абревіатуру розшифровують просто: «Культурно-універсальна територія». І вже сама назва вказує, що діти шкільного віку, котрі потрапляють сюди, опиняються у просторі творчості та різнобічного й цікавого саморозвитку. Тут, де діє 27 різних гуртків, вони можуть не лише розвинути свої таланти, а й зрозуміти, який фах у майбутньому їм захочеться опанувати.
Атмосфера творчості
«КУТ» розташований у новій будівлі на вулиці Довженка, 55. Відчинивши двері, кожен відвідувач одразу потрапляє в сучасний та яскравий простір. У холі людно. Попри літню пору діти прийшли на заняття. Підіймаюся на другий поверх. Там ще цікавіше. І просторіше. Директорка закладу Оксана Таран радо проводить для мене екскурсію. Одразу звертає мою увагу на намальований на стіні портрет Григорія Сковороди. Це робота вихованців гуртка «Архітектура і дизайн» під керівництвом їхнього викладача Іллі Кудиненка зі Слов’янська Донецької області. Його створювали впродовж року. Настінний портрет видатного українського філософа вийшов яскравим та цікавим естетичним доповненням простору.
Переходимо в актову залу. Вона доволі простора. Тут проходять усі масові заходи, концерти та тематичні події. Привертає увагу яскраво-жовта фотозона. Вона не лише гарна, а й інформативна. Тут розписано всі напрями роботи «КУТа»: науковий, мистецький, гуманітарний, туристичний, вокальний, танцювальний. Словом, справжня територія універсального дозвілля. Кожна дитина зможе знайти собі гурток до душі, залежно від своїх уподобань та бажань.
Як наголошує О. Таран, три роки тому, перед відкриттям центру, цікавилися тим, що нині захоплює сучасних дітей, і так обирали викладачів. Тому підбір гуртків у «КУТі» дуже розмаїтий – від «мобільної фотографії» і «вебпрограмування» до «вокалу» й «хореографії». Дуже круто, що тут поєднують традиційні гуртки із сучасними. «Ми хочемо, щоб діти розвивалися, тому займаємося просвітництвом. Щоб вони глибше знали культуру України, створили «Фольклорний театр», ним керує Любов Литвинчук. А також щомісяця проводимо інтерактивні тематичні культурні заходи», – розповідає пані Олена.
Заходимо в картинну галерею: наразі тут експонують роботи учнів «КУТа». Але це приміщення легко трансформується в кінозалу, оскільки тут є кінопроєктор. При закладі діє кіноклуб, подивитися фільми можуть не лише дітки, а й їхні батьки. Сеанси йдуть щотижня.
Далі по коридору складно не помітити величезну коробку з різноманітними малюнками, дуже схожими на наскельні візерунки. Це імітація печери. Саме у такій ігровій і цікавій формі, де кожен може відчути себе первісною людиною, діти вивчали давнє наскельне мистецтво у гуртку «Історія мистецтва в малюнках».
У художньому класі одразу потрапляєш у творчу атмосферу мистецтва. На стелажах акуратно поскладані фарби та різні матеріали, потрібні під час малювання. Вихованці позашкільного закладу опановують усілякі художні техніки. Мою увагу привертає портрет Лесі Українки, викладений мозаїкою. За словами пані Оксани, в закладі викладає чимало митців, які працюють у численних техніках та методиках, тож діти мають з чого обирати.
Керівниця гуртка «Цікаве малювання» Валентина Дрибуленда зауважує, що чимало дітей бояться спробувати щось нове у творчості, зокрема у малюванні. «Є діти, які бояться малювати фарбами, вони обрали для себе один матеріал і малюють ним, бо їм так комфортно. У гуртку вивчаємо з дітьми різні техніки, випробовуємо всілякі матеріали й створюємо ними цікаві малюнки, колажі або нескладні сюжети. Перед своїми заняттями намагаюся так пропрацювати програму й методологію уроку, щоб дітям не було важко втілити задумане в життя», – наголошує пані Валентина.
Від шести до 17-ти
Заходжу до іншого кабінету. Тут відбувається урок хореографії. Десяток семирічних діток старанно тягнуть носочки і повторюють кожне «па», яке показує їхній наставник керівник гуртка «Спортивно-бальних танців» Роман Калиній. «Діти хочуть танцювати, рухатися, стрибати. Ми намагаємося їх розвивати, щоб вони мали красиву поставу, гарну координацію рухів і вміли танцювати, – розповідає хореограф. – Дітям дуже подобається танцювати, приходять на заняття навіть у літній час».
«КУТ» відвідують понад 500 діток від шести до 17 років, тобто шкільного віку. Як правило, вони мають по декілька занять за інтересами. Гуртки працюють з понеділка по суботу. Причому заняття в «КУТі» безплатні. Записатися на той чи інший гурток можна впродовж усього навчального року, а не лише у вересні.
У закладі також працює два гуртки з підготовки до школи із символічними назвами «Впевнений старт» та «Маленькі розумники», на які запрошують діток п’яти-шести років. Такі заняття відбуваються двічі на тиждень. І хоча вже тривають літні канікули, проте окремі дітки ще завершують свої заняття, щоб восени бути готовими до нового й надзвичайно важливого періоду свого життя – шкільного. Я поспілкувалася з трьома дошкільнятами – Алісою, Вікою і Данею. Вони твердять, що завдяки цим заняттям готові до школи і з нетерпінням чекають знайомства з нею.
– Гурток з підготовки до школи є надзвичайно важливим, – каже викладачка гуртків «Впевнений старт» і «Співоча Україна» Ксенія Остап’юк. – Ми з дітками розвиваємо дрібну моторику, яка надалі впливатиме на їхні здібності у школі. Також розвиваємо пам’ять, мислення, мовленнєві задатки. Крім того, вони вчаться спілкуватися та працювати одне з одним. Діти, які відвідують заняття, впевнені у собі, адже йдуть до школи уже з певним багажем знань, мають розвинену увагу та пам’ять, відкриті до нових знань і дуже активні.
Від китайської мови – до цікавої хімії
У «КУТі» дітки також вивчають іноземні мови, зокрема китайську та англійську. Адже саме вони мають найбільший попит серед дітей та підлітків. «Клуб китайської мови» тут започаткувала викладачка ПНУ ім. В. Стефаника Ірина Ілійчук. Нині цей гурток веде її студентка Софія Фодчук. Дівчина почала вчити китайську мову три роки тому ще старшокласницею. І далі це робить, навчаючись у ПНУ ім. В. Стефаника за спеціальністю «англійська філологія». Нині гурток відвідують близько 20 діток від семи до п’ятнадцяти років. «Мені дуже подобається бачити в дітей бажання і хист до вивчення доволі складної китайської мови», – констатує викладачка.
А ще тут працюють два гуртки з психології – «Пізнай себе» та «У світі емоцій», у яких діти вивчають не лише психологічну науку, а й свої емоції та вчаться ними володіти. Крім того, дітки можуть за потреби поспілкуватися з психологом і розповісти йому про свої переживання чи думки. «У психологічному гуртку ми більше займаємося арттерапією, граємо в комунікативні ігри. Є у нас теоретична частина, де вчимося саморегуляції, як контролювати свої емоції, правильно дихати, справлятися з панічними атаками, а також вивчаємо структуру особистості та соціальні ролі, – розповідає психологиня керівниця гуртка з психології «Пізнай себе» Лілія Климович. – Дуже важливо, щоб дітки знали, як поводитися в суспільстві, розуміли себе та інших. Це дає змогу краще комунікувати, розкривати свої потенціал і креативність, бути впевненішими. Є дітки, які мають певні таланти, але через свої внутрішні хвилювання не можуть проявити їх на 100 відсотків».
О. Таран, окрім керівництва закладом, веде гурток «Цікава хімія», адже має чималий стаж роботи вчителькою хімії у ліцеї. На своїх заняттях вона закохує дітей у хімію і розкриває всі секрети наукової магії. Одного разу її вихованці навіть переробляли макулатуру на новий папір. А з нього – листівки. Це справді неймовірно і цікаво. Хотіла б я, щоб колись і в мене були такі заняття з хімії. «Працюю з дітками з десяти років. Це діти, які ще не вчать хімію в школі, бо там викладання цього предмету стартує в сьомому класі, – як правило, для 12-річних. На заняттях ми досліджуємо речовини й дізнаємося про їхні властивості. Їм дуже цікаво. Мій гурток відвідує близько 30 дітей», – розповідає пані Оксана.
Впливи війни
Розмаїття гуртків у «КУТі», за словами Оксани Таран, поступово підводить його вихованців до вибору майбутньої професії. «Дитина може себе спробувати у різних видах мистецтва та науки й зрозуміти, що їй подобається найбільше і з чим вона хоче пов’язати свою майбутню професію», – зауважує директорка позашкільного закладу. – Вважаю, що такі центри мають бути в кожному мікрорайоні міста».
Війна безперечно вплинула на будні закладу. Якщо раніше в «КУТі» пізнавали світ мистецтва й науки діти з Івано-Франківська та навколишніх сіл, то тепер до їхньої когорти додалися дітки з Херсона, Запоріжжя, Києва, Харкова тощо. Сьогодні центр відвідує понад 180 охочих займатися в його гуртках. А ще, за словами пані Оксани, війна змінила дітей – вони хочуть більше знати про Україну та її культуру. Також з початком повномасштабного вторгнення рф «КУТ» тимчасово переїхав було у підземний перехід «Ваґабундо». І функціонував у цьому приміщенні до вересня 2022 року. «Тому ми не втратили вихованців, бо постійно з ними працювали і цим зацікавили велику кількість внутрішньо переміщених осіб», – констатує вона.
Літня школа
Влітку «КУТ» не відпочиває та пропонує охочим цікаве й розмаїте дозвілля. Під час літніх канікул діти можуть відвідувати такі гуртки: «Клуб китайської мови», «Математичні ігри», «Рисунок», «Мобільна фотографія», «Співоча Україна», «Фольклорний театр», «Спортивно-бальні танці», «Сучасні танці», «Ліплення з глини», «Комунікативні ігри» та інші. З усім переліком занять та розкладом «Літньої школи» можна ознайомитися на сайті закладу, який, до речі, створили вихованці гуртка «Вебпрограмування». Він простий і зрозумілий. Його керівниця Світлана Джус каже, що він ще у процесі розробки, адже робота із сайтом є частиною їхніх занять. Між іншим, на цей гурток можна записатися з 11 років. Хоча потрапити сюди не дуже просто, адже він один із найпопулярніших.
– На заняттях ми створюємо маленькі ігри з допомогою Java-scripta, в які діти можуть грати вдома, – розповідає С. Джус. – Також й далі розвиваємо вебсайт для «КУТа». Під час створення сайту намагалися повністю дотримуватися циклу розробки програмного забезпечення. Тож діти могли спробувати себе в різних ІТ-професіях. Комусь більше сподобалося розробляти сайт, комусь – тестувати його, а ще комусь створювати його дизайн. Тож у цьому разі вони мають маленький екскурс і у світ ІТ-професій».
Словом, програма «Літньої школи» насичена й різнопланова, – підкреслює Оксана Таран. – Впевнена, що діти різного віку можуть знайти для себе той гурток, який їх зацікавить. І влітку «КУТ» не пустує, а працює і розвиває дітей. «Літня школа» працюватиме стільки, скільки в ній буде потреба»… Відвідинами центру позашкільного виховання я була надзвичайно вражена й захоплена. Адже побачила просторий і сучасний заклад, який пропонує своїм вихованцям цілий комплекс різних активностей, і, що найважливіше, ті, які будуть їм цікаві. Це справді універсальна територія щасливого дитинства.