Пригадайте, чи траплялося у вас таке, що якість електроенергії, яку ви споживаєте, з незрозумілих причин вас не влаштовує. Світло, як-то кажуть, мерехтить, або й зовсім на певний час зникає. Побутова техніка починає працювати погано, а іноді й виходить з ладу. Вас це дратує, ви телефонуєте до аварійної служби РЕМу і скаржитеся на якість. Нагадуєте їм, що справно платите за послугу, а світла немає, чи воно якось дивно працює. Пригадали? Цілком імовірно, що на лінії, до якої ви під’єднані, хтось краде електроенергію.
А чи доводилося вам періодично відчувати слабкість, головний біль, які невідомо звідки беруться і так само невідомо куди зникають. Причому погане самопочуття виникає у певні періоди доби, у певному місці – наприклад, удома, чи поблизу місця вашої роботи. Ви звертаєтеся до лікаря, платите за обстеження, купуєте недешеві медичні препарати, але вони не дуже допомагають. Ви змінюєте лікаря, препарати, але все марно. Цілком можливо, що причиною є крадіжки електроенергії. Перш ніж скептично усміхнутися, прочитайте до кінця.
Крадуть електроенергію переважно заможні люди
Наприкінці 90-х років в Україні крадіжки електроенергії становили до 30% втрат у всіх енергокомпаніях, які надавали електроенергію споживачам. З того часу кількість крадіжок вдалося суттєво скоротити. І все ж упродовж останніх 10 років фахівці АТ «Прикарпаттяобленерго» щороку складають у середньому від 500 до 1000 актів про порушення, а точніше, про крадіжки електроенергії. Однак якщо раніше серед крадіїв були люди різного соціального статусу, то нині, кажуть енергетики, до крадіжок вдаються переважно багаті люди, або люди із середнім достатком.
Змінилися і місця виявлення крадіжок. Якщо раніше виявляли крадіжки переважно на підприємствах чи у розважальних закладах – пабах, ресторанах, відпочинкових комплексах, де є велике споживання електроенергії, то тепер – у звичайних житлових будинках, які забезпечують свої комунальні потреби за рахунок електроенергії, яка фактично не обліковується. Наприклад, електричне опалення чи навіть малі підприємства у переобладнаних житлових будинках.
У людей з меншим рівнем достатку крадіжок ми фактично не фіксуємо. Прості пенсіонери якраз платять справно і сумлінно. Як правило, до крадіжок вдаються досить заможні люди, або люди із середнім достатком. Простий пересічний громадянин розуміє, що за порушення буде відповідати перед законом. Для громадян же, які мають бізнес, це допустимий ступінь ризику. Вони свідомо йдуть на цей ризик, думаючи, що їх пронесе.
Один із яскравих випадків, розповідають енергетики, був виявлений минулого року. На одній із ліній було декілька скарг, що в різних будинках погана напруга. Було перебудовано електричну мережу, однак марно. Зрештою, в одному з будинків спеціалісти «Прикарпаттяобленерго» виявили виробництво молодняка птиці.
«Маленька птахофабрика була вдома. Коли це виявили, і птахофабрика закрилася, і напруга стала нормальною», – розповідає начальник служби енергонагляду «Прикарпаттяобленерго» Антон Медвідь.
Ще один яскравий випадок зафіксували в одному з районів. Громадянин встановив у себе вдома електричний котел. Аби не платити всієї вартості за електроенергію, він встановив на лічильник певний пристрій, який впливає на роботу приладів обліку. Причому, кажуть енергетики, цей пристрій йому продали одразу ж у магазині, де він придбав котел. Крадіжку було виявлено, чоловікові довелося сплатити все до копійки. Споживачам, у яких виявляють крадіжку, роблять донарахування, пояснюють енергетики, – вони мають сплатити все, що використали поза обліком. Вирахувати це нескладно: існують відповідні алгоритми. У більшості випадків суми донарахування значно перевищують обсяги викраденої електроенергії. Потім енергетики пояснили цьому чоловікові, як він міг зекономити на нічному тарифі і кілька років користуватися електроенергією за ті гроші, що сплатив за «примочку» на лічильник і донарахування.
Високі технології на озброєнні у крадіїв
За 10 років технології крадіжок дуже змінилися, кажуть енергетики. Частину крадіжок їм вдається виявити, як кажуть, не виходячи з кабінету. Постачальник послуги знає, скільки має споживати електроенергії той чи інший об’єкт. І якщо споживання раптом різко падає, а потім знову відновлюється до свого звичного рівня, то це означає, що в роботу приладів обліку хтось втручався. Однак якщо раніше достатньо було покласти на лічильник магніт, аби вплинути на його роботу, то тепер зловмисники використовують високотехнологічні прилади.
Прилади обліку нині стали електронними. Зловмисники використовують спеціальні пристрої, які без втручання безпосередньо в лічильник виводять його з ладу, не залишаючи жодних фізичних пошкоджень. З такими крадіжками боротьба йде із 2013 року. «Довести факт втручання в роботу лічильника такими пристроями складно, але все одно можливо, і ми це робимо», – каже Антон Медвідь.
Трапляється, що під час демонтажу таких пристроїв стається коротке замикання. В ліпшому випадку виходять з ладу електромережа і прилади. В гіршому – можуть постраждати люди.
За два роки фахівці компанії виявили і вилучили близько 60 високотехнологічних пристроїв втручання в роботу лічильників. Для цього енергетики також «озброюються» високотехнологічним ефективним обладнанням. Крім того, їм допомагають у цій роботі фахівці Івано-Франківської філії Українського державного центру радіочастот. Їхні прилади дуже точно можуть вказати координати розташованого приладу втручання: випромінювачів, імпульсних гармат тощо.
Зловмисники, кажуть енергетики, навіть не замислюються над тим, якої шкоди завдають іншим, використовуючи свої прилади для крадіжки електроенергії. Їхня робота може виводити з ладу радіотехніку і навіть шкідливо впливати на здоров’я людей!
Минулого року, розповідають енергетики, в Івано-Франківську фахівці АТ «Прикарпаттяобленерго» разом із фахівцями філії Українського державного центру радіочастот допомогли виявити причину поганої роботи рацій у рятувальників ДСНС.
«Виявилося, що неподалік хтось використовував високочастотний пристрій для втручання в роботу приладів обліку, який виводив з ладу рації рятувальників. Цей прилад також виводить з ладу мобільні телефони, камери, телевізори. Був настільки сильний рівень сигналу, що наші працівники, коли були поряд із тим пристроєм, відчували сильний головний біль. Це те саме, що запхати голову в мікрохвильовку», – пригадує Антон Медвідь.
Крадуть не у держави, а в пересічних громадян
Будь-яку крадіжку рано чи пізно виявляють і винних притягають до відповідальності. Зловмисник має повернути все вкрадене, сплативши донараховані кошти. Це колосальні суми. За рік підприємство електроенергетики області може мати збитки від 5 до 10 млн гривень.
Однак доки виявляється крадіжка і доводиться справа до компенсації, за кожну крадіжку платить законослухняний громадянин. Все дуже просто.
Ми платимо фактично за те, що спожили. Але формування тарифу відбувається з урахуванням того, який попит на електричну енергію, скільки її закуповують. І чим більше викрадається, тим більша частка втрат, тим більше підприємство змушене її купити. Відповідно це стимулює більший виробіток енергії станціями. Станції споживають більше ресурсів на її виготовлення, і все це в підсумку формує тариф, пояснюють фахівці компанії.
Та електроенергія, яку викрадають, – це фактично енергія в години максимум. Тобто тоді, коли вона найдорожча. Ось це напряму формує тариф. Тому треба зрозуміти – електроенергію не викрадають ні у держави, ні в олігархів, як тепер звикли говорити. Її насправді викрадають у нас з вами, бо ми маємо за це платити з власної кишені.
Найбільше крадіжок виявляють в Івано-Франківську, який є найбільшим містом, і обсяги втрат тут відповідно найбільші. Далі йдуть Долина, Рожнятів, Косів, Коломия. Поодинокі випадки фіксують у Тлумацькому та Рогатинському районах.
Потрібні зміни на законодавчому рівні
Ми хочемо жити в Європі, але не готові сплачувати за комунальні послуги стільки, скільки платять в Європі. А ще не готові до того, що красти послуги не можна, кажуть енергетики. В Європі ніхто не буде втручатися в роботу приладів обліку, бо це дуже швидко виявляють. І прилади ніхто не встановлює за високими парканами. У нас же поняття приватної власності дещо викривлене, розповідають юристи обленерго. Потрапити на територію з перевіркою також буває дуже складно. Іноді доводиться вдаватися до допомоги правоохоронців, попри те, що енергетики за законом мають право вільного доступу до приладів обліку.
У Європі крадіжки електроенергії прирівнюють до злочину, карають законом. І в Україні є 181 стаття Кримінального кодексу: «Викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання», що передбачає максимальне покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. Ця стаття потребує доопрацювання, хоча за нею вже відкривають кримінальні провадження.
Нині юристи компанії та адвокати засипають регулятора (Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) пропозиціями і зверненнями, вимагають змін на законодавчому рівні, щоби до крадіїв електроенергії можна було застосувати реальну кримінальну чи адміністративну відповідальність. Але наразі марно. Якщо так буде і далі, констатують енергетики, ми повернемося до рівня крадіжок 90-х років, а страждатиме, як завжди, пересічний громадянин, відчуваючи проблеми з енергопостачанням та сплачуючи за крадіжки з власної кишені.