Село Космач на Косівщині – центр об’єднаної територіальної громади і одне з найдавніших і найбільших гуцульських сіл. Його ще заслужено називають «столицею і серцем Гуцульщини» та «скарбницею давніх ремесел», а із санскриту назва села означає «дім сонячного світла». Свого часу Космач приваблював художників О. Новаківського, О. Мороза та Г. Смольського, режисерів С. Параджанова та М. Шматолоху, композитора М. Колессу, фольклористів Я. Головацького, В. Шухевича і О. Дея, письменників О. Гончара, Р. Іваничука, О. Бердника, Ю. Щербака, Р. Федоріва, поетів Л. Костенко, Д. Павличка, Т. Мельничука, І. Світличного, В. Герасим’юка та ін. Та й сучасна українська і прикарпатська культурна чи політична еліта, чиновники різних мастей добре знають дорогу в осердя гуцульської неповторності. Та, очевидно, унікальні космацькі дивовижі стали для слуг народу «рожевими окулярами», якщо сьогодні Космач вже хочеться називати не «домом світла», а «територією хронічного бездоріжжя».
У Космачі журналісти «Галичини» побували не вперше – свого часу не раз навідувалися і у літню днину, і в осінню казку, і у весняну неповторність, а днями – у зимову унікальність. Тож знаємо і будні, і свята космацьких горян, та й з людськими проблемами обізнані, бо, як кажуть, вони не вчорашні, а ще позавчорашні.
Два роки тому в матеріалі «Базова школа – без бази» ми розповідали не лише про проблему забезпечення космацьких школярів навчальними приміщеннями і про ті ризики, які чатують на них у напіваварійній будівлі старої школи через багаторічний довгобуд нових корпусів, а й про жахливе бездоріжжя на відтинку автосполучення Космач – Яблунів дороги загального користування місцевого значення. Тож, зрозуміло, тепер ми подалися їхати у Космач вже іншою дорогою загального користування місцевого значення – через Лючу. І, як з’ясувалося, вкотре помилилися – ледь не потрапили у полон обледенілих колій, непосипаних і нерозчищених підйомів і спусків, заметених узбіч і ницої дорожньої безгосподарності балансоутримувача – департаменту будівництва, житлово-комунального господарства та архітектури Івано-Франківської ОДА та Служби автомобільних доріг в області, відповідальної за експлуатаційне утримання доріг місцевого значення загального користування.
Уже кілька місяців соціальна ситуація у Космацькій ОТГ дуже напружена – на межі вибухової, а її голові Дмитру Бербеничуку – непереливки і вже добре перепало від людей на горіхи. Космацькі селяни знають, яким чином відстояли свої інтереси їх сусіди-березуни, і мають можливість бачити результати їхніх радикальних акцій – заасфальтовавані сільські дороги, тож не мають наміру задовольнятися пустослів’ям чиновницьких обіцянок, а можуть будь-якої миті рушити під стіни Івано-Франківської ОДА.
Дмитро БЕРБЕНИЧУК, голова Космацької сільської ради ОТГ:
– Дороги загального користування місцевого значення, які перебувають у катастрофічному стані, утримує Служба автомобільних доріг в області і на період першого півріччя минулого року була визначена одержувачем коштів з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання доріг. А головним розпорядником коштів субвенції Держбюджету місцевим бюджетам та фінансування дорожніх робіт на дорогах загального користування місцевого значення, згідно з розпорядженням голови ОДА від 27 грудня 2017 року, є департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації.
Йдеться про дорожні відтинки Космач – Яблунів (14,7 км. – І. І.) і Космач – Пістинь (18,7 км. – І. І.). У центрі Космача, біля сільської ради, ці дороги сходяться. Ситуація у громаді через те, що ці дороги наприкінці минулого року були у жахливому стані і не прогорнені, була страшною. Люди страйкували. Чого лишень не довелося вислухати від обурених людей. Чудо творилося у селі. І така ситуація триває вже два місяці. Дорожні відомства отримують кошти, але ніхто і пальцем не кивнув. Хоч повинні були попідсипати дороги ще з осені – за тепла.
На території об’єднаної громади є сім шкіл. Вчителі, які приїжджають не лише з інших сіл, а й з Коломиї, через відсутність проїзду для автобусів навіть на роботу не могли добратися. Ми звернулися до голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука, до депутатів обласної ради від регіону, до директора департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА – не допоміг ніхто. Окрім депутата облради Дмитра Сіреджука, який у всьому допомагав і завдяки якому через три дні ми одержали відповідь. Люди йому щиро вдячні.
Ми просили втрутитися в критичну ситуацію, адже на час звернення – у грудні торік – сполучення з селом було вже тиждень паралізоване, автобус «Коломия –Космач» не курсував п’ять тижнів, люди погрожували мітингом в Івано-Франківську біля облдержадміністрації. Ми просили людей не вдаватися до таких дій, поки не одержимо відповідь. І дочекалися – від директора департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА Володимира Рачкевича, який повідомив, що департамент нашого листа щодо проведення зимового утримання автомобільних доріг Яблунів – Космач і Пістинь – Космач отримав. Цитую: «Департаментом укладено договір з ДП «Івано-Франківський облавтодор» від 21 листопада 2018 року про надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Івано-Франківської області (в тому числі і зимове утримання). Філії ДП «Івано-Франківський облавтодор» надають послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення в області».
То вони уклали договір аж 21 листопада? Коли у нас вже пішли сніги. Не робили нічого. Бо, мовляв, у Косівському районі 41 населений пункт – не встигають обслуговувати. А коли вже все позамерзало, то запровадили грейдер, який вже нічого не міг вдіяти. Як ми їм перерахували ще 8 тис. грн., то на всю дорогу привезли два «КрАЗи» підсипного матеріалу. І наші люди йшли допомагати і розкидати. Ситуація і тепер критична. Доїхати неможливо ні у наш район, ні у сусідній, ні повезти людину в пологовий будинок чи хворого у лікарню та ін. Є випадки, коли через таку дорогу люди помирали. Ми ж платимо кошти з кожного літра бензину – чи їдемо на авто, чи косимо траву мотокосаркою і т. ін.
Люди зібрали тисячу підписів. Вимагають звернутися до Генпрокурора, Верховної Ради України, Кабміну, голови Івано-Франківської ОДА і т. д. Якщо нічого не зміниться, то обіцяють навесні вдатися до радикальних акцій, зокрема і до страйку біля приміщень облдержадміністрації та до перекриття автодоріг. До Космацької ОТГ належать і села Космач, Прокурава і Брустури – 9 тисяч людей, 32 присілки. І у кожному селі люди потерпають від бездоріжжя. Ми вже не говоримо про асфальтове покриття, а про гравійну підсипку. Ніхто не робить жодного поруху. І так вже триває 30 років. Ми не можемо розвиватися – бюджет розвитку нульовий.
– Минуло два роки, як Космач став центром ОТГ. Чи легше тепер вирішувати хронічні сільські проблеми?
– Позаминулого року ми одержали 1 млн. державної субвенції, а минулого – ще 6 млн. грн. Вже черговий шкільний корпус будуємо. Справа зрушила з місця. До речі, і завдяки «Галичині». Проте й досі ситуація критична – у старому і аварійному корпусі, де стелі небезпечно попровисали, навчається 370 дітей. За планом у нас мають ще добудувати два спортзали. Треба і перекривати покрівлю, на що необхідно до 4 млн. грн. Обіцяють один навчальний корпус здати до кінця 2020 року. За державні кошти ми відремонтували музичну школу, закупили спортивні тренажери для дітей, цього року завершимо будівництво футбольного міні-стадіону, разом з громадою беремося до будівництва великого стадіону – вже звели роздягальні і закупили крісла, хочемо довести до ладу і спортивну школу.
Насамкінець підсумую. Маємо три проблеми: дороги, школа і соціальна інфраструктура. Люди – і дорослі, і діти – повинні мати цивілізовані умови для життя і розвитку. До створення ОТГ шансів для вирішення цих проблем майже не було. Космач до об’єднання був дотаційним і власних фінансових можливостей для утримання нам вистачало лише на десять місяців, Брустурам – на сім, а Прокураві – на п’ять. Громади готові терпіти все, щоб змінювати життя сіл на краще.
…Контроль за виконанням розпорядження голови Івано-Франківської ОДА про прийняття автомобільних доріг загального користування місцевого значення зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг до сфери управління обласної державної адміністрації від 27 грудня 2017 року покладено на першого заступника голови облдержадміністрації Марію Савку. Проте фактично ситуація у Космацькій ОТГ більше схожа на безконтрольну, а папір витримає все.