Де і як відпочивають та оздоровлюються прикарпатські діти

Найдовші літні канікули змушують батьків серйозно замислитися над тим, як організувати відпочинок для своїх дітей, щоб вони перезавантажили свій мозок після посиленого навчання, більше бували на свіжому повітрі і менше залишалися наодинці зі своїми улюбленими ґаджетами.

Такі різні табори

Цього року для прикарпатської дітвори гостинно відчинили двері 14 стаціонарних таборів. Напередодні старту сезону всі заклади оздоровлення та відпочинку перевірила робоча група, тож батьки можуть бути спокійними за своїх дітей. Варто знати, що не всі табори вважають оздоровчими. За словами головного спеціаліста сектору сім’ї та програм соціального розвитку департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА Ольги Зварич, за законодавством оздоровча зміна триває 21 день, а на території Прикарпаття є заклади, котрі приймають дітлахів на 10, 14 та 18 днів. За сезон у таборах зазвичай організовують чотири зміни, які тривають з 1 червня по 31 серпня, та запрошують на відпочинок дітей від 7 до 17 років. «Цього року плануємо охопити оздоровленням та відпочинком не меншу кількість, ніж торік. Минулого року відпочили та оздоровилися 25 000 дітей з області. Цього року буде більше – 27 000. Це 45-50 відсотків від загальної кількості дітей. Важливо зазначити, що відправляємо дітей не лише в табори на території нашої області, прикарпатці також відпочивають в «Артеку» в Пущій Водиці та в «Молодій гвардії» в Одесі. Туди їдуть діти пільгових категорій, які потребують соціальної уваги», – роз’яснює Ольга Зварич.

Кожному табору під час атестації присвоюють категорію – третю, другу, першу чи вищу. На Прикарпатті з вищою категорією працюють чотири заклади, зокрема: лікувально-оздоровчий комплекс «Дружба» (Долинський район), лікувально-оздоровчий комплекс «Сокіл» (Галицький район), дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Артек-Буковель» (с. Поляниця), спортивно-оздоровчий комплекс ПНУ ім. В. Стефаника «Смерічка» (с. Микуличин Яремчанської міськради). Два заклади є другої категорії – «Опілля» (Рогатинський район) та «Прикарпатські зорі» (Коломийський район). Решта – першої категорії. «Наступного року 13 таборів мають планову переатестацію, тож вони можуть поліпшити свою категорію», – наголосила Ольга Зварич.

Вартість одного дня в таборі з проживанням, харчуванням та організованим дозвіллям коливається від 380 до 400 гривень. Тож відпочинок та оздоровлення впродовж 21 дня обійдеться батькам приблизно у 8 400 грн. А от найдорожчим вийде відпочинок в «Артеку-Буковель». Тут працює одразу три табори: «Озерний», «Лісовий», «Гірський». Ціни у них дещо різняться. Вісім днів перебування в «Озерному» коштує 6 000 гривень. Вартість вакацій у «Лісовому» дорожча: 16 000–18 000 гривень за 13 днів, четвертий заїзд тривалістю вісім днів – 9 000. Найбільше витрясе батьківську кишеню відпочинок у «Гірському»: 13 днів у ньому потягне на 37 700 гривень.

Школа дисципліни та самостійности

Для багатьох дітей табір є невід’ємною частиною їхнього літа, адже такий відпочинок насамперед дарує нові емоції та знайомства. Діти, котрі вперше мандрують до табору, часто наперед домовляються зі своїми таборовими друзями, на який заїзд їхати. Хоча не всім дітям підходить такий відпочинок. На це насамперед мають зважати батьки, організовуючи для своїх синочків чи донечок літні канікули в такому форматі.

– Навіть зміна обстановки розслабляє дитину, вона емоційно збагачується, стає фізично та психологічно здоровішою. Цьому сприяє вже саме повітря в селі Микуличині, чистіше, ніж в Івано-Франківську. В цей період батьки відпочивають від діток, а дітки – від батьків. У дітей змінюється свідомість, вони стають дорослішими, – коментує О. Зварич. – Часто стикалися з тим, що батьки, відправляючи дитину в табір, переживали, щоб її там не перевиховали. Розвію цей міф. Не перевиховають, за 21 день – це нереально зробити, але показати дитині, як щось може бути по-іншому, – можна. Таборове життя всіх рівняє. Крім того, діти, які мають приховані таланти, але соромляться їх показати, виявляють їх саме тут. Загалом табір навчає дисципліни, самоорганізації та самостійности. Ще одна порада батькам: якщо вже відправили дитину в табір, то змиріться, не потрібно телефонувати їй безмежну кількість разів на день, пробуйте зв’язатися з нею лише у відведений для цього час. Для батьків важливими є умови проживання та харчування, для дітей – розваги, нові знайомства, зустрічі з друзями і відпочинок. Для дітей важливе одне, а для батьків – інше, але коли те все сходиться, то це чудово…

Країна квестів у Микуличині

Цього року, вже на початку липня, список прикарпатських таборів поповниться ще одним. У Микуличині запрацює обласний заклад відпочинку та оздоровлення «Карпатські мрії». Табір створили на базі Микуличинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату. На першу пробну зміну кличуть 75 дітлахів, хоча заклад розраховано на 120. Одна з основних фішок закладу – те, що він працюватиме не лише в літній період. На теренах Прикарпаття це унікальна пропозиція. «В серпні плануємо збільшити кількість дітей. Цього року буде дві зміни, але в статуті закладу записано, що він цілорічного функціонування. Плануємо працювати впродовж року і оздоровлювати дітей не лише з Івано-Франківської області, а й з усієї України», – коментує директор табору «Карпатські мрії» Микола Петращук.

Ольга Зварич наголошує, що «Карпатські мрії» розширять географію своїх гостей, можливо, вже наступного літа, адже є попит з інших областей, котрі хочуть оздоровлювати своїх дітей саме не Прикарпатті. Тим паче, що це можна буде зробити не лише під час літніх канікул.

За словами директора закладу, його основна окраса – це розташування. Гірська природа Микуличина сприятиме повноцінному відпочинку та оздоровленню дітей. Також на відпочивальників чекають походи в гори, на полонини тощо. Директор табору запевняє, що діти завжди будуть в русі, зайняті різноманітними заходами та екскурсіями.

«Карпатські мрії» – це країна квестів, – підкреслює О. Зварич. – Це сучасний дитячий заклад, кожна зміна має свою тематику. Тут працює команда професійних педагогів. Харчування, спортивне орієнтування та різні заходи – це добре, але ми повинні в кожному закладі, який займається з дітьми, не забувати про виховання».

Три варіанти для Нестора

Для Марії Баран з Івано-Франківська організація літнього відпочинку її 11-річного сина Нестора має два важливі аспекти: інтелектуальний та фізичний розвиток. Тож цього літа на хлопця чекає одразу три варіанти відпочинку, які допоможуть вдосконалити не лише фізичне здоров’я, а й знання англійської. Вже з середини червня в Нестора розпочалося активне дозвілля в англомовному літньому таборі від дитячої студії «Долоньки & speak up» у Верховині, яке продовжиться в Івано-Франківську в «City summer camp» та в спортивному таборі від Івано-Франківського обласного відділення федерації зендокай будо карате, який пройде в мальовничій Поляниці. Словом, червень-липень у хлопця цілковито розписаний. А от на серпень пані Марія запланувала декілька турів вихідного дня Україною і, можливо, подорож до якоїсь країни.

Звісно, організувати яскраве, активне та насичене дозвілля – справа не з дешевих. Пані Марія розповідає, що цьогорічний відпочинок сина в трьох таборах обійдеться їй у 15 тисяч гривень.

«Вже декілька років поспіль заздалегідь починаємо готуватися до літніх вакацій, від зими відкладаємо кошти, щоб це було безболісно для сімейного бюджету, – зауважує моя співрозмовниця. – Знаю, що влітку працюю на те, щоб забезпечити відпочинок, оскільки ми, на жаль, не маємо села, і дуже важливо зробити все для того, щоб Нестор не тинявся містом і не сидів цілий день у кімнаті за комп’ютером. У нашому мікрорайоні на Хоткевича немає облаштованих дитячих майданчиків для дітей такого віку, як мій син. А просто бігати без нагляду і незрозуміло чим займатися – не варіант».

Чимало батьків не наважується відпускати своїх дітей у табори. Пані Марія зізнається, що не має таких страхів, адже цілковито впевнена в тих педагогах, котрі будуть на відпочинку з її сином Нестором.

«Важливо, куди ти даєш дитину і з ким, – каже жінка. – Ми вже декілька років поспіль їдемо в табір з Івано-Франківським обласним відділенням зендокай будо карате. Цей вид спорту охоплює синтез боксу, карате і боротьби. Обов’язковим пунктом цього відпочинку, який триває 10 днів, є підкорення гірських вершин. Тренер і педагог Іван Хмелівський залучає батьків, ми можемо приїхати до дітей під час походів у гори і разом долати вершини. Завдяки цьому табору я підкорила Говерлу, Синяк, Хом’як».

Сьогодні пані Марія дуже ретельно вивчає заклади, яким довіряє відпочинок сина, адже 2015 року мала досить негативний досвід «оздоровлення» в одному зі стаціонарних таборів області.

«Це було страхіття, – розповідає М. Баран. – Дитина отримала стрес, плакала кожного вечора, хоча Нестор – самостійний хлопець, вміє готувати, доглядати за собою. Він перебував у такому шоці, що ще довго не міг і чути слово «табір». Після того стараюся відкладати кошти на літній відпочинок, щоб він приносив синові не стрес, а тільки задоволення і приємні спогади про дитинство».

Марія наголошує, що організація цікавого літнього відпочинку є дуже важливою, адже перебуваючи певний період без батьківського догляду, діти мають можливість стати більш самостійними, випробувати свою самоорганізацію та побачити свої слабкі й сильні сторони.

А в багатодітної родини – свої особливості

У родині Хом’яків четверо дітей: Маркові – сім років, двійняткам Мар’яні та Матвію – чотири, Миколці – два, тож організація літнього відпочинку – завдання не з легких. Але сім’ю виручає те, що вони живуть в Угорниках, тому дозвілля на свіжому повітрі посеред мальовничої природи дітям гарантовано.

Пані Віра зауважує, що щороку планує спільний відпочинок з дітьми на Чорному морі в Одесі. Цього року прагнуть поїхати до соленої водойми повним складом, бо найменший Миколка ще там не був. За словами жінки, тижневий відпочинок усім складом на морському курорті обійдеться в 10-12 тисяч гривень.

«Це трохи б’є по сімейному бюджеті багатодітної родини, але якщо врахувати, що після моря діти набагато менше хворіють, то такі витрати виправдані, і краще ці кошти спрямувати на відпустку та оздоровлення, ніж потім на лікування. Крім того, діти дуже люблять море, в пісочку сиділи б увесь день, якби не треба було від сонця втікати на обід», – каже моя співрозмовниця.

У планах – і похід у гори з ночівлею. А поки такий відпочинок ще на етапі реалізації, то від спеки та нудьги рятує річка.

«Починаючи з весни організовуємо походи. Вони не потребують довгих зборів, численних валіз та кругленьких сум коштів. Останнього разу, а ще було доволі холодно, ми вирішили, що нам не вистачає пригод, і поїхали на Вовчинецькі гори. Було дуже гарно, надули повітряні кульки, фотографувалися, дивилися на панораму Івано-Франківська», – розповідає Віра Хом’як.

Родина Хом’яків дуже активна, адже частенько батьки однієї-двох діток відмовляються від різних поїздок, походів та віддають перевагу спокійнішому відпочинку. Але це не про них. Пані Віра зізнається, що відпочинок з чотирма дітьми – це справді надскладне завдання.

«Я розумію, що нам з чоловіком буде дуже важко, але все одно намагаємося запланувати так, щоб усі діти були з нами, відпочили та оздоровилися, – каже Віра. – Складність насамперед полягає в тому, що бракує рук, бо нас з чоловіком двоє, дітей – четверо, то виходить, що кожен бере по двоє дітей. Найскладніше дається переїзд, уже на місці – значно легше, якщо заздалегідь все організувати та взяти все необхідне».

В. Хом’як каже, що літо загострює проблему організації дитячого дозвілля, адже школа та дитсадки – на канікулах, і насправді дуже складно придумати одне заняття, яке зацікавить усіх дітей, адже вони різного віку і мають свої вподобання.

«Особливо влітку ця проблема загострюється, бо діти постійно вдома і зайняти їх усіх одночасно якимось розумним заняттям дуже складно. І вистачає їх зовсім на трішки, на пів години-годину, потім вони вже не знають що робити, дивляться мультики, грають в ігри чи сперечаються між собою. Тому варто йти кудись гуляти чи навіть відправити відпочивати в табір – це дуже добре, бо це і свіже повітря, і зайнятість дітей, і гарні враження», – наголошує Віра.
Редактор відділу газети “Галичина”