Термін «сухофрукти» вже давно вжився в наш інформаційний простір. А от «сушені овочі» – дещо незвичні для ока й вуха. Та попри це вони вже присутні на продовольчому ринку й, судячи з усього, матимуть невдовзі той самий попит, що й сушені гриби, садовина, ягоди, якщо не вищий. А продукує на Прикарпатті такий делікатес фермерське господарство «Агроекотехнології», що працює на землях Олешанської територіальної громади на Тлумаччині. Голова ФГ «Агроекотехнології» Наталія РОМАНЕНКО розповідає, що продукцію ФГ збуває в різні регіони України, а ще співпрацює з низкою навчально-наукових установ над урізноманітненням асортименту «Агроекотехнологій».
Отож продовжуємо розпочату в «Галичині» за 6 травня розповідь про оригінальну продукцію цього підприємства, її харчові властивості й цілющі для нашого здоров’я особливості. Нагадаємо, що в тодішній публікації «Кілограм вітамінів у сто грамах продукту» йшлося про порошок із топінамбура («земляна груша», «сонячний корінь») та фруктові чипси, які тут виготовляють з екологічно чистої сировини. Тепер же поведемо розмову насамперед про овочеві сушениці від «Агроекотехнології»…
Відверто кажучи, аж не знаєш із чого розпочати «повість сію». Бо стільки всього цікавого пропонує ФГ, що, як мовлять, слинка котиться! Але, мабуть, оберімо насамперед його чипси із сушеного гарбуза. Тим паче, що на підприємстві працюють над тим, аби запатентувати відповідний фірмовий бренд на цей продукт власного виробництва. А ще – то справді унікальний смачний і корисний делікатес – ідеальна заміна магазинних цукатів з барвниками й кондитерських виробів з їхніми трансжирами. Прихильники правильного харчування із задоволенням додають його до свого щоденного меню, а дітям подобається солодкий і не нудотний смак таких ласощів.
Багаті вітамінами й корисними мінералами сушені гарбузи додають енергії, сприяють підвищенню працездатності й фізичної активності, поліпшують самопочуття і стан здоров’я при онкологічних захворюваннях, туберкульозі, екземі, депресії, безсонні, допомагають жінкам позбуватися токсикозу під час вагітності. Їх можна вживати і в чистому вигляді, й додавати в холодні та гарячі страви.
Або візьмімо чипси зі столових буряків. Вони багаті передусім на вітаміни В1, В2, В6, С, каратиноїди, амінокислоти, солі заліза, марганцю, калію, кальцію, кобальту, магнію, йоду. Їх вживають в їжу для виведення з організму шлаків і токсинів, а також як засіб, що збуджує апетит і підвищує настрій. Флавоноїди, які містяться в буряках, мають здатність знімати судинні спазми, підвищувати міцність капілярів, знижувати артеріальний тиск, позитивно впливати на кров, мають антиканцерогенну та антирадіаційну дію. А бетаїн і бетанин – унікальне, наразі не виявлене в інших речовинах алкалоїдоподібне з’єднання сприяє розщепленню і засвоєнню їжі, бере участь в утворенні холіну, що поліпшує роботу печінки, підвищує життєдіяльність її клітин. Завдяки йому буряки зміцнюють капіляри, знижують вміст холестерину в крові, поліпшують жировий обмін, запобігають жировому переродженню печінки.
Сушениці з цієї городини можна використовувати на харчових підприємствах для масового виготовлення продуктів швидкого приготування, томатного соусу й кетчупів, квасу, а також м’ясних паштетів і низки біологічно активних добавок. Крім того, в харчовій індустрії їх у формі порошку нерідко використовують як натуральний барвник.
Заслуговує на увагу й сушений болгарський перець, насичений вітамінами групи В, С, H, PP й такими мікроелементами, як калій, цинк, мідь, марганець, йод, хром, фосфор, натрій... Цей плід вживають в їжу для зміцнення судин, при дефіциті заліза, як засіб для поліпшення роботи кишечника. А про такий незамінний полівітамінний коренеплід, як морква, харчове значення якої визначає й високий вміст білків, вуглеводів, жирів, а також наявність мінеральних солей та органічних кислот, годі й казати.
Фахівці стверджують, що достатньо споживати дві середні морквини щодня, аби підтримувати свій організм у нормі. Та все ж, аби не бути голослівними, розпишемо тут, скільки й чого міститься, приміром, у сто грамах сушеної моркви. Отже, бета-каротину (архикорисний зокрема для зору) там – 12 міліграмів, вітамінів: PP – міліграм (мг), С – 5 мг, B1 – 0,06, B2 – 0,07, B5 – 0,3, B6 – 0,1, E – 0,4, H – 0,06 мг, A – 2000 мікрограмів (мкг), B9 і К – відповідно 9 і 13,2 мкг. Ще більше в «сухоморкві» макроелементів. Зокрема магнію – 37 мг, кальцію – 27, натрію – 20, калію – 200, фосфору – 53, сірки – 6, хлору – 60 мг.
Не можна оминути й сушениці з помідорів, що, як відомо, чи не найбільш соковиті з усієї городини. У вигляді порошку (можна перемолоти у блендері) вони вже добре зарекомендували себе для використання взимку під час приготування супів, тушкованого м’яса або овочевого рагу, піци або пасти (макаронів)…
Та авторові цих рядків особливо приємно повідати про чипси із сушеної ріпчастої цибулі. Адже ось уже майже півстоліття свого життя він не вживає свіжої цибулі. Причина? Ще в далекому 12-річному віці мені «не пішла» канапка зі смальцем, притрушеним дрібно порізаною цибулею, яку запивав солодкою газованою водою… Шлунок так спротивився було цьому поєднанню, що відтоді й сам вигляд свіжої цибулі викликав нудоту. Так і прожив якось без споживання цього продукту, який є теж вельми потужним джерелом корисних речовин: вітамінів В і С, заліза, калію, фосфору, марганцю, фолієвої кислоти, біотину, вуглеводів, ефірних олійок тощо, завдяки чому він зміцнює імунну систему, збуджує апетит і процес травлення, стимулює виведення зайвої рідини з організму…
Але тепер, коли з’явилася сушена цибуля від «Агроекотехнології», він має можливість надолужити прогаяне. Адже то чудова заміна свіжого продукту. Запах і смак сушеної ріпчастої цибулі зовсім не різкі, а дуже ніжні, приємні, солодкаві, що сподобається будь-яким противникам свіжої цибулі. Її можна додавати в салати, м’ясні та овочеві страви, бургери, хотдоги, несолодку випічку, хліб, пироги, запіканку, або ж подрібнити на порошок і використовувати в соусах, маринадах, супах-пюре і м’ясних стравах. У всякому разі вона додає пікантного смаку стравам.
Уже й не кажемо про доцільне застосування цибулиних сушениць як цілком натуральної приправи в консервній промисловості. До речі, як ми вже згадували в минулій публікації, в Івано-Франківську й деяких інших містах області можна придбати вельми запашний і смачний хліб «Мисливський», який випікають у калуській хлібопекарні «Височанка», – до нього додають порошок із сушених цибулі та часнику виробництва «Агроекотехнологій».
Вражає шедевральним розмаїттям і асортимент «сухоягід» від підприємства. Скажімо, сушена малина як справжня «комора» вітамінів А, В, С, РР, мінеральних солей кальцію, калію, магнію, марганцю, заліза, цинку, бору й багатьох інших мікроелементів – чудове доповнення до низьковуглеводної або кетогенної дієти. До того ж – незамінна в разі застуди, оскільки має жарознижувальну, знеболювальну, потогінну властивості, а також допомагає при діабеті.
Ще одним із найповніших серед ягід джерелом мінералів і вітамінів є й полуниця – продукт із низьким вмістом вуглеводнів і високим – клітковини. Втім, можливо перше місце за корисністю серед ягід посідає смородина. Крім таких мінеральних речовин, як марганець, цинк, мідь, залізо, вона багата й на вітаміни груп В, Р, Е, С, К. Тому, хто вживає смородину, не страшний атеросклероз, вона запобігає розвиткові діабету. Заради профілактики хронічних захворювань ці ягоди слід вживати в разі проблем у роботі нирок та серцево-судинної системи.
Смородина запобігає й появі онкологічних захворювань і хвороби Альцгеймера. Чай з неї допомагає позбутися захворювань шлунково-кишкового тракту. Опріч цього, за допомогою висушених ягід можна очистити організм від шлаків і токсинів, адже в них, на відміну від свіжих, – підвищений концентрат фолієвої кислоти.
Чи відстає від цієї першої «трійці» знакових для здоров’я ягідних сушениць аронія (чорноплідна горобина) за своїми цілющими властивостями? Навряд. Адже вона також щедра на вітаміни C, P, B1, B2, E, K, B6, бета-каротин, макро- й мікроелементи (залізо, мідь, бор, марганець, молібден, фтор), глюкозу, сахарозу, фруктозу, а також на дубильні і пектинові речовини. Тобто має чимало лікувальних властивостей – зокрема знижує рівень холестерину в крові, нормалізує артеріальний тиск, сприяє зміцненню стінок кровоносних судин, поліпшує їхню еластичність і пружність.
А безумовно доганяють чи й переганяють чільну «четвірку» тих ягід сушениці з чорниць, зібраних в екологічно чистих районах Дністровського каньйону, в межах якого розташована Олешанська ТГ. Адже, як відомо, саме ці ягоди найкорисніші для зору – їх регулярне споживання поліпшує його, знімає втому з очей, запобігає появі міопії, катаракти, глаукоми. Крім вітамінів А і Е, у чорницях ще багато поліненасичених жирних кислот, як-от Омега-3, Омега-6, Омега-9. Вони мають судинно-протекторну дію, допомагають діабетикам, а завдяки хлорогеновій кислоті ще виступають і потужним антиоксидантом…
Власне, можна би ще багато аналогічного повідати і про журавлину, лохину й інші ягоди, які успішно «освоює» фермерське господарство. Та, мабуть, залишимо це для наступного разу. Адже харчову й оздоровчу вартісність ягідних сушениць ще вивчають дослідники. Додамо лише, приміром, що, як, либонь, мало хто знає, у столовій ложці сухих ягід обліпихи від «Агротехнологій» міститься добова норма вітаміну С…
– Розвиваємо різні напрями реалізації своєї продукції, – розповідає голова ФГ «Агроекотехнології» Наталія РОМАНЕНКО. – Скажімо, карантинні обмеження підштовхнули до розгортання й інтернет-торгівлі. Це дало змогу значно розширити коло наших потенційних клієнтів. Нині, приміром, воно охоплює й Полтаву, Херсон, Одесу, Київ. Замовлення через наш сайт обробляємо протягом доби й надсилаємо «Новою поштою» свою продукцію в різні регіони України. Звісно, що самих прикарпатців, зокрема іванофранківців, обслуговуємо раціональніше. Наприклад, наш представник особисто доставляє адресно замовлене в межах обласного центру, що значно здешевлює покупку.
Крім фізичних осіб, маємо в замовниках чимало мініпідприємств, крафтових виробництв, які особливо дбають про свою репутацію та додають до виробів тільки натуральні додатки і барвники. Започаткували цікавинку для гостей нашого краю, туристів – як доповнення до вітань їх на землі Галичини – подарункові кошики з вітамінно-оздоровчими продуктами нашого виробництва. Втім, їх замовляють у нас зі всіх куточків країни.
Активно співпрацюємо з Університетом Короля Данила, Івано-Франківською медичною академією, Прикарпатським національним університетом ім. В. Стефаника. Скажімо, у ПНУ на рівні ректора І. Цепенди та директора Ботанічного саду цього вишу Р. Стефанюк зацікавлені налагодженням співпраці з нами у ключі зберігання вирощених у Ботанічному саду різноманітних корисних трав та коріння.
Зрештою, співпрацюємо з навчальними закладами не лише Прикарпаття. Скажімо, підписано угоду про партнерство з Київським національним економічним університетом ім. В. Гетьмана. В її рамках уже втілюємо в життя бізнес-ідею його першокурсників Аліни Бугаєнко, Марії Валієвої, Дарини Лизенко та Вероніки Дідоренко щодо виготовлення «Борщу» – туристичного сухого продукту швидкого приготування. Саме цей проєкт KNEU Creative Spark став фіналістом конкурсу студентських бізнес-ідей – The Final of Ideafest Student Business Idea Competition-2021 у номінації HotPack та отримав першу премію в розмірі однієї тисячі фунтів.
А приміром, студентів третього курсу названого ВНЗ зацікавила ідея з впровадження у виробництво та розвиток реалізації дієтичної добавки «Порошок топінамбура», над якою вони вже працюють.
Також активно співпрацюємо з Київським інститутом харчових технологій, точніше – з його Інститутом післядипломної освіти щодо практичного впровадження у виробництво натуральних плодових порошків та ягід для заміни хімічних барвників і поліпшувачів смаку. Викладачі цього навчального закладу, спілкуючись із технологами на підприємствах харчової галузі, наголошують на необхідності змінювати підходи до виробництва – зокрема впроваджувати натуральні та корисні інгредієнти…