Не знаю, як вас, а мене кожного разу дивує Кабінет Міністрів і його чільник. Ну так, можна робити вигляд, що ти не знаєш, чому ціни на газ для громадян зросли. Так, можна збирати міністрів (котрі, між іншим, в курсі того, що ціну на газ визначає саме центральний орган виконавчої влади) і розповідати їм, що «Нафтогаз України» – страшний монополіст і нікого, в тому числі свого власника (а ним від імені українського народу виступає Кабмін) слухати не хоче. І попри те, що ціна на газ в Європі знижується, цей вредний монополіст підвищує ціну газу для населення. Між іншим, саме відповідно до формули, прописаної Кабміном раніше.
Отож після початку виборчої кампанії виглядало на те, що В. Гройсман не має наміру братися до справи, яку він сам назвав: «Я вам покажу, що таке управління державою». Втім, відразу після публікації «Газові тарифні гойдалки» в «Галичині» за 6 червня глава уряду згадав про те, що саме від нього залежить вирішення багатьох проблем у країні. Ми вже не кажемо про те, що підтоплення багатьох помешкань на заході України також, напевно, потребували уваги виконавчої влади. Але тут керівник Кабміну згадав, що скоро вибори і можна виглядати перед виборцями захисником та оборонцем. Тому на початку червня він вирішив змінити формулу розрахунку ціни на газ для населення та теплокомуненерго. Але зробив це у такий спосіб, начебто і не знав, що саме від рішення уряду залежить ціна на газ для населення.
Обираємо найменше із чотирьох
Отже, відповідно до урядового рішення від 5 червня цього року, вартість газу для населення визначається за найнижчим із чотирьох показників. Перший – це середня вартість імпортного ресурсу, яку відстежують у момент імпортного оформлення за підсумками місяця, який передує постачанню населенню. Прикметно, що ціну закупівлі газу публікує Міністерство економічного розвитку.
Другий маркер – середньозважена ціна місячного ресурсу природного газу за підсумками електронних біржових торгів на «Українській енергетичній біржі» («УЕБ») до початку цього газового місяця.
Третій показник – середня арифметична ціна продажу «Нафтогазом України» газу промисловим споживачам за умови попередньої оплати до місяця постачання блакитного палива, яка діяла у місяці, який передує місяцю, у якому продаватимуть газ населенню.
Четверте значення – ціна, розрахована відповідно до раніше затвердженої формули вартості газу щодо покладання спеціальних зобов’язань.
Відтак, за повідомленням урядової прес-служби, віцепрем’єрміністр Володимир Кістіон заявив, що у зв’язку з прийняттям згаданої постанови «Нафтогаз» має провести перерахунок ціни на газ для населення на червень. І надалі постачати блакитне паливо громадянам за ціною, найнижчою з-поміж названих чотирьох показників.
Чи великою буде знижка?
Посилаючись на дані Мінекономрозвитку, ЗМІ уже знайшли згадані показники. Зокрема середня митна вартість імпортного газу у травні становила 5 600–5 700 грн. за тисячу кубометрів без ПДВ, на «УЕБ» на червень його продавали по 5 554 грн. (без ПДВ), а промисловості «Нафтогаз» за попередньою оплатою продавав газ на червень трохи більше, ніж по 5 тис. 800 грн. (без ПДВ). Що стосується максимальної ціни за формулою покладання спеціальних зобов’язань, то вона на червень становила 7 185 грн. за тисячу кубометрів. Тож урядовці запевняють, що ціна газу для населення уже в червні має знизитися приблизно на гривню за кубометр.
З важливого також варто додати, що, за словами згаданого Володимира Кістіона, уряд також створив міжвідомчу групу для перевірки формули встановлення ціни газу «Нафтогазом».
«Будемо досліджувати разом з депутатами фактичні витрати «Нафтогазу» на природний газ для потреб населення, – цитує прес-служба уряду заяву віцепрем'єра. – Монополіст замість того, щоб знизити ціну, без будь-яких економічних аргументів, що суперечить ринковому тренду на зниження, підняв ціни для промисловості. Це стало причиною збільшення ціни на газ в червні для населення».
Додамо також, що не таким щедрим на знижку був під час години запитань до уряду у Верховній Раді міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. «Прем'єрміністр України неодноразово говорив про те, що ціни на газ не відповідають ринковим, і на останньому засіданні Кабінету Міністрів України ми внесли зміни в 293-тю постанову, в якій встановили відповідні індикатори, за якими «Нафтогаз» має реалізовувати газ населенню. У разі виконання цих індикаторів ціна на газ зміниться в бік зменшення приблизно на 700-800 грн.», – сказав він.
«Я вважаю, що проблема «Нафтогазу України» – в самому «Нафтогазі». Якщо НАК виконає зобов'язання з розділення в окремі структури те, що проводив уряд, і газотранспортна система буде відділена, тоді НАК «Нафтогаз» займатиметься тим, чим повинен – бути одним з багатьох дилерів, які працюють на ринку України», – додав міністр.
А надра належать усім українцям
«Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону…»
Це стаття 13 Конституції України. Втім, як видається, власність український народ має лише на папері. А от ті, хто від імені держави використовує ці ресурси, схоже, є українцями вищого сорту. Бо вони таки отримують доходи із цих надр. Дещо більше прояснив віцепрем’єрміністр під час години запитань до уряду в парламенті. За його словами, витрати на заробітну плату працівникам апарату НАК «Нафтогаз України» істотно зросли.
«Якщо подивитись, скільки фінансових ресурсів витрачається лише на утримання апарату «Нафтогазу», то з 2016 року ці кошти збільшились в 10 разів. Якщо було 800 мільйонів, то тільки на апарат у вигляді зарплати витрачається більше 3,5 мільярда», – сказав він.