Попри досить великий доробок – півтора десятки книжок поезії, есеїстики та перекладів – це перша прозова книжка лауреатки премії ім. Івана Франка та премії імені Юрія Яновського, голови івано-франківської організації Національної Спілки письменників України Світлани БРЕСЛАВСЬКОЇ. Тож закономірно, що презентація викликала великий інтерес, на зустріч з авторкою прийшли шанувальники її творчості, друзі та колеги по перу, представники культури та громадськості.
З прозовим дебютом Світлану Бреславську привітали Олександра Туєшин з департаменту культури міської ради, Віталій Перевізник як голова громадської ради при ОДА та Ганна Медвідь, директор івано-франківської міської бібліотеки, в гостинній залі якої й відбулася презентація.
«Всі фаворитки короля» – це двадцять одна новела, сюжети яких більше вигадані, ніж ґрунтуються на реальних фактах, і сама авторка їх називає «казками для дорослих дітей». Найреальнішою можна вважати новелу «Про Сашка, Калуш та Калійний комбінат», найказковішою і найсвітлішою «Лелеку», а найхимернішою «Гість».
Всі новели дуже лаконічні, з несподіваним сюжетом та багатозначними сенсами: королівська свита, що рухається коридорами сучасного готелю, багатодітний батько, який майструє ковчег, дружина чарівника зі своїм найкращим другом тифоном… Вони здаються написаними зовсім недавно, але, як не дивно, це оманливе відчуття.
– Перші новели були написані майже тридцять років тому, а саме – в 1992 році. Дві з них опубліковані в літературному часописі «Четвер’93». З часом кількість текстів збільшувалася, періодично новели публікувалися в часописах «Золота пектораль», «Палісадник», «Дзвін», проте, я не квапилася з виходом новел окремим виданням. По-перше, дуже прискіпливо ставлюся до якості тексту і маю звичку редагувати власні твори, відточувати, вдосконалювати кожний рядок. Навіть зараз, знайшла б кілька місць, де можна сказати ще краще. По-друге, вважаю, що книжка має дочекатися свого видавця. Саме таким видавцем став Володимир Шовкошитний зі своїм видавництвом «Український пріоритет, – розповідає письменниця
До книги увійшло менше половини з усіх написаних на сьогодні новел, решта, хочеться сподіватися, теж з часом побачать світ.
Попри багатогранність таланту і широке коло літературних зацікавлень, Світлана Бреславська каже, що ніколи не напише роман, бо «великі за обсягом тексти потребують багатослівності, багаторівневої сюжетної структури. Я надаю переваги саме малій прозі, оскільки кожен сюжет виношую в уяві від початку до кінця, а тоді записую, як поезію, – на одному подиху».
Презентація книжки «Всі фаворитки короля» перетворилася у щиру довірливу розмову про багатогранність таланту і про витоки творчості, про вміння бути і залишатися собою в будь-яких складних життєвих ситуаціях, про вічну дилему між ситуативним рідкісним натхненням та щоденною методичною працею над собою та текстом. Авторка була максимально щирою та відвертою у відповідях на запитання присутніх, навстіж відчиняючи двері своєї письменницької робітні і в цьому їй допомагали дів модератори – письменниці Ольга Деркачова та Марія Микицей.
– Це дійсно хороша книга, це якісна нова мала проза, динамічна, емоційна, з елементами глибокого психологізму і драматизму, яку я б окреслила як гарний неомагічний реалізм. У нас в українському літературному просторі моднішими і популярнішими є романи, а тут маємо взірець такої рідкісної малої прози, яка, без сумніву, знайде свого вдячного читача, – зазначила О. Деркачова.