Директор центру соціальних досліджень, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор ДОЦЯК в інтерв’ю для «Галичини» пояснив, чому цьогорічні місцеві вибори мають особливе значення; підкреслив, що проблемою українських виборів є постійна зміна виборчого законодавства; назвав політичні сили, які, схоже, активно впливатимуть на всіх етапах виборчого процесу; звернув увагу, що процедура голосування буде не простою і можуть виникнути спокуси (організовані чи спонтанні) скорегувати рейтинги кандидатів чи рівень партійної підтримки. Все ж політолог наголосив, що на місцевих виборах переможуть люди, які є носіями ідей і цінностей, позитивних життєвих та професійних траєкторій.
– Цьогорічні місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня у 62-х територіальних громадах (ТГ) Івано-Франківщини, проходитимуть на основі нового адміністративно-територіального устрою. Обиратимемо 62 голів ТГ, депутатів цих громад, депутатський корпус шести нових районів і обласної ради. Наскільки активними нині є політичні партії в процесі підготовки до виборчих змагань?
– Цьогорічні місцеві вибори мають особливе значення – по суті, йдеться про завершення процесів децентралізації влади в Україні, започаткованих ще в квітні 2015 р. Водночас проходить і зміна адміністративного устрою – остаточно сформуються 6 районів в області (раніше їх було 14). Тому відчувається особлива зацікавленість обласних осередків політичних партій як визначальних суб’єктів виборчого процесу. Фактично виборчу активність спостерігали ще задовго до 5 вересня, коли офіційно розпочались виборчі перегони. Велика кількість наочної агітації, численні виступи політиків у ЗМІ та в соціальних мережах. Звичайно, найактивнішими є партії, які мають серйозні фінансові та інформаційні ресурси і своїх представників в органах влади. Певні висновки про їхню активність та наміри на майбутніх виборах можна зробити на основі аналізу активності партій при формуванні територіальних виборчих комісій. На Прикарпатті своїх представників до їх складу делегували 30 політичних партій. До слова, в Україні до виборів їх допущено 194. Найбільше представництво у складі ТВК мають «Батьківщина» (57), «Європейська солідарність» (56), «Слуга народу» (55), «Опозиційна платформа «За життя» (36), «За майбутнє» (34) та «Голос» (32). Це вже є свідченням прагнення цих сил активно впливати на всіх етапах виборчого процесу.
– Відповідно до нового виборчого законодавства зростає роль партій у виборчому процесі. Деякі експерти з огляду на «партизацію» місцевих рад та імперативний мандат назвали зміни до Виборчого кодексу знущанням над місцевим самоврядуванням. Проаналізуйте головні новації виборчого законодавства.
– Проблемою українських виборів є постійна зміна виборчого законодавства. Прикметно, що часто ці зміни відбуваються вже під час самих виборів. Нині теж є достатньо неузгодженостей та колізій. Посилено роль політичних партій щодо висунення кандидатів на виборах – тепер це обов’язкова процедура в громадах, що налічують від 10 тисяч виборців. У цьому разі самовисування неможливе. Встановлено систему грошових застав, існують складності з приводу вчасної подачі майнових декларацій для кандидатів. Є обмеження щодо можливості балотуватись до рад різних рівнів.
Пропорційна виборча система має на меті посилити роль партій у системі здійснення місцевої влади, дати можливість їй формувати програми розвитку та персональний склад органів місцевого самоврядування. Проте за Конституцією органи місцевого самоврядування представляють територіальні громади, а не окремі політичні сили. Та й не всі місцеві партійні осередки готові активно долучатись до вирішення проблем на місцях.
– На сьогодні не виписано в законодавстві повноважень районних рад. Чи означає це, що кандидати до них, які нині дають обіцянки своїм виборцям, з огляду на чіткі правила гри, що вималюються після виборів, не зможуть їх виконати, бо не матимуть на це повноважень?
– На жаль, така проблема існує. Це свідчення непослідовності влади у здійсненні реформи децентралізації. Тому кандидатам до складу районних рад потрібно переконати своїх виборців в своїй чесності, професіоналізмі, відповідальності, місцевому патріотизмі. Ці якості необхідні при реалізації будь-яких повноважень.
– Нині чимало говорять про складність заповнення бюлетенів. Чи зуміє переважна більшість виборців правильно виконати цю процедуру? І чи не спричиниться це до фальсифікацій?
– Процедура голосування буде непростою. Крім того, що в окремих громадах треба заповнювати по 4 бюлетені, голосуючи за партію, можна ще поряд визначати порядковий номер кандидата, якого підтримуєш. Звичайно, це не так просто для пересічного виборця, але є достатньо часу та засобів, щоб донесли цю інформацію зацікавлені інституції (партії і кандидати, виборчі комісії, громадські об’єднання). Гостріше стоїть питання у справедливому підрахунку голосів. Він проходитиме значно складніше і затратніше. Можуть виникнути спокуси (організовані чи спонтанні) скорегувати рейтинги кандидатів чи рівень партійної підтримки. І тут перевага якраз великих партій, які мають представників у виборчих комісіях, можуть спрямувати спостерігачів на дільниці та захистити свої голоси.
– Які політичні сили, на Вашу думку, після виборів матимуть найбільше своїх представників у радах усіх рівнів на Прикарпатті?
– Визначальний вплив на характер та динаміку політико-партійних відносин та ухвалення політичних рішень в області здійснюють парламентські та загальнонаціональні партії. Така ситуація збережеться і після теперішніх виборів. Найбільше представництво в радах будуть мати парламентські партії. Інтрига зберігається щодо нових партійних проєктів – місцевого «Платформа громад» та регіонального «За майбутнє». Достатньо велика сума грошової застави (наприклад, для реєстрації партійного списку до обласної ради необхідно внести майже 250 тис. гривень) унеможливлює виборчу активність традиційних політичних сил – «НРУ», «УНП»,«УРП».
Нагадаю, за підсумками місцевих виборів 2015 року своїх представників у радах різних рівнів Прикарпаття мали 16 політичних партій.
– Цікаво, якими є Ваші прогнози щодо нового складу Івано-Франківської обласної ради наступного скликання? Наскільки він зміниться політично і персонально?
– Партійна конфігурація обласної ради зазнає суттєвих змін. По-перше, не будуть представлені політичні сили, що фактично припинили свою діяльність, – «УКРОП» і «Воля». А на попередніх виборах вони набрали відповідно 10,91 і 6,62% голосів виборців. Під питанням проходження «Самопомочі», яка спромоглась направити лише 5 представників у виборчі комісії.
По-друге, висока вірогідність представництва партії «Слуга народу». Владний та інформаційний ресурси дають широкі можливості для передвиборчої діяльності. І просто завжди за партію влади готові голосувати від 5 до 10 відсотків виборців.
По-третє, значні матеріальні, інформаційні та організаційні ресурси дають добрі перспективи «Батьківщині» та «Європейській солідарності», навіть при тому, що відбувся фактичний розкол останньої зі створенням «Платформи громад». Значний потенціал зберігає ВО «Свобода», яка має істотну підтримку в окремих громадах області та в м. Івано-Франківську.
Але проблема в іншому: партії виникають і зникають, політики переходять з однієї політичної сили в іншу. Втрачається тяглість і наступність політичного процесу. Немає з кого спитати за виконання передвиборчих обіцянок та попередню депутатську діяльність.
– А як, на Вашу думку, виглядатиме політично депутатський корпус Івано-Франківської територіальної громади?
– Утворення Івано-Франківської ОТГ привело до зростання кількості виборців (нині їх понад 200 тис.) та розширення території. В новому депутатському корпусі вже не буде представників УНП, яка фактично припинила існування після складання колишнім міським головою Івано-Франківська Віктором Анушкевичусом депутатських повноважень. Проблематичне проходження «Самопомочі». Зберігають добрі перспективи ВО «Свобода», «Європейська солідарність» та ВО «Батьківщина». Доволі активну кампанію проводить Українська галицька партія. Депутати від «УКРОПу» плавно перейшли до групи «За майбутнє». Звичайно, чинні депутати міської ради мають найбільш сприятливі умови щодо перемоги на майбутніх виборах. Вони впізнавані, працюють на своїх округах, використовують депутатські фонди та залучені кошти для вирішення нагальних потреб.
Хоча, звичайно, повністю передбачити результати важко. В цьому і полягає демократизм українських виборів.
– Вочевидь, українці, обираючи новий парламент, пов’язували захмарні очікування з роботою в ньому представників партії «Слуга народу». Зеленський і його команда отримали унікальну можливість після перемоги на парламентських виборах, утворивши так звану монобільшість, прийняття потрібних для країни рішень. Якими є Ваші міркування щодо роботи фракції «Слуга народу» у ВРУ? Чи сприятиме вона рейтингу цієї партії на місцевих виборах, зокрема на Прикарпатті?
– Монобільшість у Верховній Раді давно існує лише формально. Всі найважливіші рішення ухвалюють за допомогою голосів депутатів з інших фракцій. Доволі складно домогтися єдності людей, які не лише не мають спільної ідеології, досвіду співпраці та визначеної мети, а й різні за цінностями, переконаннями та моральними якостями. Неминуче рішення фракції будуть впливати на підтримку партії на місцевому рівні, особливо з питань розвитку «Мінських угод», ставлення до мови, позицій щодо ветеранів та волонтерів, економічних питань тощо.
– Як вважаєте, на цьогорічних місцевих виборах переможуть ідеї і цінності чи політичний хайп?
– Думаю, переможуть люди, які є носіями відповідних ідей, цінностей, позитивних життєвих та професійних траєкторій. А забезпечать цю перемогу технології, стратегії та моделі виборчої кампанії, які дадуть можливість ефективно використати наявні ресурси та мобілізувати свого виборця.