І Заболотівщина б’є на сполох. Через недолугу політику влади дикі апетити газопостачальників можуть зірвати початок опалювального сезону у територіальній громаді

Комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Івано-Франківської ОДА 11 жовтня означила ситуацію з початком опалювального сезону на Прикарпатті як надзвичайну через відсутність газопостачання для державних установ. Проте у протоколі й жодним словом не згадано, що така критична ситуація – загроза національній безпеці держави і наслідок недолугої політики Уряду, який допустив запровадження газопостачальниками непідйомних тарифів для державних підприємств і установ та цинічного ігнорування умов підписаного 30 вересня меморандуму між Кабінетом міністрів України, місцевою владою і НАК НАК «Нафтогаз».

Петро Маліборський, голова Заболотівської селищної ради територіальної громади

За іронією долі чи символічно, але у часі виникнення надзвичайної ситуації з газопостачанням ми навідалися у родинну колиску голови Івано-Франківської ОДА Світлани Онищук – селище Заболотів на Покутті, адміністративний центр територіальної громади, яка також стала заручницею незґрабної політики Кабміну. Ситуація з газопостачанням – критична, а соціальна напруга аж зашкалює. Голова Заболотівської селищної ради територіальної громади Петро Маліборський вважає, що вирішення проблеми із газозабезпеченням державних установ двох десятків населених пунктів територіальної громади сьогодні для її керівництва є «питанням номер один».

– Знаю, Петре Васильовичу, що керівництву Заболотівської територіальної громади, як і багатьох інших децентралізаційних утворень на Прикарпатті, сьогодні – непереливки. Що думаєте з цього приводу?

– На початку жовтня головне питання для нашої територіальної громади – підготовка до опалювального сезону. За графіком ми повинні б його розпочати 15 жовтня, якби у нашій державі все відбувалося за єдиними і зрозумілими правилами. Але, на жаль, такого нема. Тож заручниками ситуації є органи місцевого самоврядування всієї України, а не тільки Заболотівщина. Наприклад, опишу проблему, яка виникла напередодні 15 жовтня. На початку цього року наша селищна рада уклала угоду з ТзОВ «Газпромсервіс» на суму 1046 тис. грн за ціною по ціні 6 грн 38 коп. за 1 м. куб. На той час обсяги газу становили 164 тис. м. куб. Упродовж січня – серпня постачальник неодноразово підвищував ціну, тож обсяги газу зменшилися до із 164 тис. м. куб. до 111 тис. м. куб. А в серпні газопостачальник в односторонньому порядку взагалі скасував чинну угоду з селищною радою через підвищення тарифів на природній газ. З вересня по жовтень селищна рада оголошувала тендер на закупівлю природного газу, щоб забезпечити бюджетну сферу газом у другій половині року. Для цього були виділені 520 тис. грн., які не передбачалися. Запланований на 22 вересня аукціон не відбувся, оскільки ніхто із газопостачальників не взяв участь. На той час один кубічний метр коштував 19 грн. У наступному тендері ми вже запропонували ціну 25 грн. І відповідно кількість газу, яку ми мали докупити, зменшилася вже до 46 тис. м. куб. Але й повторний аукціон не відбувся – знову жоден із постачальників не взяв участь. А сьогодні вже на ринку ціна газу за один метр кубічний сягає 45 грн. Через зростання ціни ми можемо забезпечити свою бюджетну сферу газовими лімітами тільки на один місяць – по грудень включно. Розрив між потребою і дійсними плановими призначеннями у нас становить 1 млн. 575 тис. грн. Ситуація дуже тривожна для всієї держави. А органи місцевого самоврядування є її заручниками.

– Хіба центральна влада не володіє ситуацією?

– Деякі посили до центральної влади відбулися. І це 30 вересня цього року вилилося у меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та гарячої води в опалювальному сезоні 2021 – 2022 років, укладений між Кабінетом Міністрів України в особі – Прем’єр-міністра України, міністра розвитку громад і територій України, міністра енергетики України, керівництвом НАК «Нафтогаз», офісом Президента України та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування і Асоціацією міст України, яка ініціювала таку зустріч, а також – Палатою місцевих і регіональних влад. В одному із пунктів меморандуму було задекларовано, що НАК «Нафтогаз» надаватиме природній газ за ціною 13 тис. 659 грн. за 1 тис. м. куб. без ПДВ та врахування тарифу на послуги транспортування. Така ціна мала б бути чинною до 31 травня наступного року. Єдина деталь: меморандум – просто заявка про наміри, а не юридичний документ. Тож щоб виходити на прямі угоди з НАК «Нафтогаз», потрібно пройти відповідні процедури і прийняти низку рішень, зокрема і про надзвичайну ситуацію. Тож і ми провели позачергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, яка визнала, що на території громади є загроза надзвичайної ситуації, яка несе небезпеку населенню і може завдати матеріальних збитків. Тепер навіть після двох тендерів, які не відбулися, ми можемо виходити напряму на НАК «Нафтогаз». Та наразі процес триває, і ще не відомо, чим завершиться. А центральні органи влади це питання врегульовують в мають запропонувати низку спрощених процедур. Тож наразі ми, образно кажучи, перебуваємо у підвішеному стані – опалювальний сезон не початий, а температурний режим 8-9 градусів. Найбільше ситуація загрожує нашій багатопрофільній лікарні, тож ми її запустимо першочергово. Адже вона якраз забезпечується твердим паливом. Складніша ситуація у закладах дошкільної та загальної освіти. Ми дуже серйозно працювали з навчальними закладами перед початком шкільного року – вкладали кошти і залучали допомогу меценатів і всіх охочих благодійників і т.д. Провели відповідну кампанію з вакцинації. Батьки дуже хочуть, щоб діти вчилися наживо, а не онлайн. І нам це вдалося. Аж раптом отой несподіваний удар з газопостачанням, який поставив всі наміри під загрозу. А руйнування освіти і культури матиме дуже погані наслідки.

– А якими аргументами мотивували розрив угоди з селищною радою у ТзОВ «Газпромсервіс»?

– Більш вагомих причин, ніж підняття ціни, керівництво товариства не називало. Про інші ми можемо тільки здогадуватися. Адже про справжні причини ніхто не повідомляє. Відбувається шалене накручування ціни на ринку газу.

– Чи можна, на Ваш погляд, таку ситуацію вважати тиском на місцеве самоврядування? Щоб було зручне і податливіше?

– Той, хто створює такі обставини, точно не вболіває за розвиток місцевого самоврядування і не бажає розвитку держави. Адже держава може бути міцною тільки тоді, якщо сильне місцеве самоврядування. Хто б’є по бюджетній сфері, той несе загрозу розвитку держави в цілому.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами